Forum Machete,Modelism,Hobby: asociatia modelistilor - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

asociatia modelistilor

#41 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 01 September 2006 - 02:23 PM

crios, la Sep 1 2006, 03:13 PM, a spus:

cartula, la Sep 1 2006, 02:25 PM, a spus:

Nu vreau sa fiu carcotas (din nou  :-o ), da' din poze sageata aia indica spre o maaaaaaaare vale (ca sa nu-i zic prapastie)  :-D  :-D  :-D

Ba (de data asta :-o ) esti carcotas. Varful sagetii este orientat in sus ... nu in jos :-) :-o :-o
Bafta!

Discutabil, e o problema de perspectiva si de orientare a aparatului foto :-o Iar azimutul tot spre groapa e, indiferent de elevatie, care dupa cum spuneam, e discutabila :-o
Na, de abea acum sunt carcotas :-o

#42 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 01 September 2006 - 02:47 PM

Cred ca omiteti ceva in discutia asta :-D

Cineva tocmai a intrebat ce presupune sediul social !!!

Oare de ce ??? :-D :-D

#43 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 01 September 2006 - 04:12 PM

Citeste in continuare si ai sa te lamuresti.

"Mai trage cate un nene cand trece prin oras si agtza ceva"

Vroia si el sa foloseasca cuibusorul. :-D :-D :-D

#44 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12654
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 September 2006 - 05:49 PM

Alexie, in primul rind albul ala nu e RLM 3,14 cum e corect, ci RLM 3,41, total eronat! Apoi unghiul diedru trebuia mai pozitiv decit negativ, iar dimensiunile, atit cit imi dau sema din fotografie, nu sint pe undeva pe aproape!
Cit despre

Citeaza

"Mai trage cate un nene cand trece prin oras si agtza ceva"
numai la prostioare ve ginditi: era vorba de o haina in cuier, ca iote vine iarna si nu are omul unde isi agata haina!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 01 September 2006 - 05:50 PM


#45 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 13 August 2008 - 09:16 PM

Vezi postareaalexie, la 31 Aug 2006, 22:55, a spus:

Sa stiu cine-mi deconteaza?!

:hi: Tot pe banii mei am facut o verificare, avionul din 2006 si-a luat zborul DAR pecetea este pe metereze.
Foto 2006
Imagine atasata: 1_Refugiul_Valea_Rea___Vf.Vistea_Mare__Vf.Moldoveanu_s__27_.jpg Imagine atasata: 1_Refugiul_Valea_Rea___Vf.Vistea_Mare__Vf.Moldoveanu_s__29_.jpg

Verificare 2008
Imagine atasata: Munte_2008_016.jpg

P.S. Poxilina :-)

#46 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 13 August 2008 - 10:47 PM

Bai man, iar te-ai dus la pescuit?

#47 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 14 August 2008 - 08:16 AM

Vezi postareaFlyboy, la 1 Sep 2006, 14:47, a spus:

Cred ca omiteti ceva in discutia asta :hi:

Cineva tocmai a intrebat ce presupune sediul social !!!

Oare de ce ??? :-o :-)

Daca imi permiteti, incerc sa va lamuresc eu:
Sediul social e un fel de "sediu juridic" al firmei, fiind o adresa pe care este inscrisa firma(in cazul nostru asociatie, dar e la fel) , unde te pot contacta autoritatile( acolo vin facturile :hi: ). Acuma` ca folosesti fizic sediul ala sau folosesti altul, te priveste.

Si daca tot am ajuns aici, imi ung si eu gandurile pe postul asta:

Pana la urma, mai trebuie:

-Statut juridic si moral
-Sediu(atat social cat si fizic)
-Sponsori
-Activisti de partid :-P

Atat. Ca vointa este peste tot dar nimeni nu ia initiativa. Si nu spun asta in nume de rau, ci asta am observat.
Sa le luam pe rand:

Statutul juridic se rezolva usor, nu stiu ce criterii trebuie sa indeplineasca o asociatie dar sigur nu sunt cele ale unei firme. Poate va ajuta LDH, el are experienta ;-) Cat despre codul CAEN, din cate tin minte de cand si-a facut mama firma :pardon: e valabil exclusiv pentru societati comerciale, care prin definitie produc, vand, presteaza servicii, etc. Per total, produc capital.
Cum asociatia modelistilor nu ar produce nimic ( de uz comercial ma refer, ca in rest stim noi ce si cum) nu vad de ce ar avea nevoie de cod de identificare a actiunilor. Daca vreti ma mai interesez ca am pe-aici codul CAEN printat.
Statutul moral va creste si el dupa cateva expozitii( nu neaparat organizate) atat in tara cat si in afara si colaborari cu diverse reviste ( nu neaparat Modelism ca nu-i singura din lume) De asemenea, s-ar putea sa avem o aparitie anuala, in care sa expunem diverse lucrari . Dar ma rog, asta nu e important.

Sediul social se rezolva cand se infiinteaza asociatia, fiind ceva necesar. Banuiesc ca o alegere buna ar fi ca aceasta sa fie adresa clubului( daca va exista) iar daca nu, adresa "sefului de trib" , ca pana la urma reprezentantul juridic e cel care inscrie asociatia. Sediul fizic se rezolva ceva mai usor, daca nu-i rost de ceva garsoniera, se poate face cum s-a facut si pana acum, adica MMN sau machete.ro Nu dau ordin, ci doar sugerez.

Sponsori vor fi, banuiesc, Pavel si Olaf ocazional, cu cateva machete , dar pun pariu ca se vor gasi frati care sa doneze cate ceva din marea de kit-uri. De asemenea, tin minte ca pentru asociatiile nonprofit se poate face o cerere de redirectionare a 2% din impozit catre acestea; asa au facut si astia de la scoala cu Asociatia Parintilor sau asa ceva. Citez:

Citeaza

Conform art.57 alin. 4 din legea nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, Persoanele fizice care realizeaza venituri din salarii pot redirectiona pana la 2% din impozitul anual pentru sponsorizarea asociatiilor( entitatilor) nonprofit care se infiinteaza si functioneaza comform legii.


De asemenea, cu cateva posturi mai in spate, Garide spunea ca e dispus sa suporte el vopselele. Nu stiu daca e sigur ce implica asta dar daca da, ar fi super.

Activisti se gasesc destui, cum spuneam vointa este dar initiativa nu. Si reamintesc ca , prin postul asta nu vreau sa fac lege, ci doar imi expun parerea despre ce se poate face. Sincer, mi-ar placea sa pot ajuta mai mult, dar sunt unele "probleme" care ma impiedica sa fac mai mult.

#48 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 14 August 2008 - 08:51 AM

Sper ca ai remarcat ca e vorba de o discutie de acum doi ani.

#49 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 14 August 2008 - 10:13 AM

Messerschmitt,
Ai uitat un lucru esential: OMUL. Trebuie cineva care sa dedice timp si efort. Trebuie un comitet care sa il ajute. Sunt membru in doua cluburi, unul local (IMSS) si unul international (IPMS), si amandoua sunt conduse de oameni cu vointa, dedicatie, vana si sange in vena. Cometh the moment cometh the man.

Am mai spus-o de mii de ori: Nu aveti neaparat nevoie de ceva atat de formal. Aveti deja un astfel de club chiar aici pe forum. Exista si intalniri lunare care se petrec dupa acelasi tipic ca si la mine aici, adica se aduna oamenii o data pe luna, isi arata creatiile, mai beau un paharel (ale noastre au loc in barul Clubului Politiei din Dublin) si apoi se duc acasa.
Singurul lucru care nu se face la "asociatia voastra" este o competitie/show anual. Si aia se poate face cu usurinta. Se cauta o sala destul de maricica, se tocmeste pentru un week-end, se pun niste mese acolo, isi expun oamenii machetele, apoi se invita nevestele si prietenii sa se uite. Daca doriti, se poate face o jurizare ad hoc si se pot da niste medalii, diplome, si daca vreti niste machete. (Bani nu se dau de obicei). Este cu mult mai simplu decat credeti.

Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 14 August 2008 - 10:14 AM


#50 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 14 August 2008 - 01:25 PM

Da ma Radule, dar problema e ca la noi e musai cu personalitate juridica, altfel nu prea stau astia de vorba cu tine, si mai e si faza cu "mie ce-mi iese???" asa ca ...

#51 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 14 August 2008 - 03:13 PM

Vezi postareaFlyBoy, la 14 Aug 2008, 12:25, a spus:

Da ma Radule, dar problema e ca la noi e musai cu personalitate juridica, altfel nu prea stau astia de vorba cu tine, si mai e si faza cu "mie ce-mi iese???" asa ca ...


Dar de ce trebuie personalitate juridica? :hi: Daca va adunati la Olaf in ficare luna, cine va freaca la cap ca nu aveti personalitate? Dar daca va adunati vreo zece baieti si vreti sa mergeti la un pescuit apoi sa va cantariti captura si sa va acordati premii in functie de rezultate? Cine va opreste? Dar cand am facut competiille de pe forum? Cine ne-a intrebat ceva?
Nu va opreste nimic sa faceti un show anual, sa zicem week-endul viitor in sala aia a lui Olaf (sau oriunde vreti voi), unde puneti pe masa toate machetele pe care doriti, invitati amicii sa le vada, apoi sa va acordati premii.
Ce iese din asta? Pai placerea de a-ti impartasi hobbyul cu amicii cred ca e de ajuns. Uite, mie de exemplu mi-a placut cand ne-am intalnit la Caru cu Bere. Mi-a "iesit" o seara placuta discutand ce imi place cu persoane cu care vreau sa imi pretec timpul. :hi: Mai vreau. :-)
Radu

#52 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 15 August 2008 - 08:48 AM

Vezi postarearadub, la 14 Aug 2008, 15:13, a spus:

Dar de ce trebuie personalitate juridica? Radu


Pai cam trebuie ...

Nu va mai povestesc, poate ati citit prin alte parti, ca ne-am lovit de treaba asta cu personalitatea, nu ca noi, adica membrii CSFMB, nu am avea dar oamenii ale caror praguri le-am calcat, gari si muzee, au vrut sa stie cine suntem, de unde suntem, in ce calitate suntem, bla, bla ..., legitimatii, delagatii, imputerniciri, bla, bla ... hartii :hi:

In alta ordine de idei, desi de data asta ne-a "ajutat" primaria capitalei sa NU facem expozitia, atunci cand vrei sa organizezi oarece expo sau alte manifestari, ei, cei din capul satului, te "baga" la comisie si primul lucru care-l intreaba este "Ma! Da' tu cine esti? Pe cine "reprezanti"? ca, deh, "ominii'' "e" cu legislatia in fata.

In concluzie trebuie.

Trebuie, asa cum am mai spus, daca ati hotarat "ce faceti cu clubul" ca daca nu ati hotarat si doar vreti ca atunci cand va adunati, pe langa banii de bere, sa dati cotizatie e ... bine si asa.

Legat de castigat bani

Se poate si asta si CSMFB are in vedere "adunarea" de fonduri nu numai din sponsorizari, "care lipseste cu desavarsire", si vrea sa produca ceva ca sa scoata bani deorece totul costa si costa al naibii de mult.
Suntem nonprofit, adicatelea nu putem "incasa" dividente, iar baii raman la club.

Cam asta ar fi pe scurt.

Nu uitati

De ce faceti club?

Ce faceti cu clubul dupa ce "ezista" legal?

Daca raspundeti la intrebarile asta merita daca nu, nu.


:-)

p.s.

Cat despre voluntarism si oameni dedicati trup si suflet cauzei nu va faceti probleme.
Ca in orice domeniu pleava se cerne, pleaca singura luata de vant si raman numai cei care VOR si POT sa faca ceva.

#53 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 15 August 2008 - 10:21 AM

Hai sa facem o analogie. Sa spunem ca vrei sa faci o nunta. Te duci la proprietarul salii (ca o fi o casa de cultura, ca o fi un club muncitoresc, ca o fi sala de sport a unei scoli in vacanta, ca o fi un camin cultural), ii spui ca vrei sa inchiriezi sala pentru un weekend, iti aduci un digei, ala pune muzica, vine lumea si danseaza, apoi pleaca acasa. Trebuie sa iti faci o asociatie a nuntasilor liberi si veseli din Romania? Trebuie sa ceri o aprobare de veselie si urari de bine? Trebuie sa lamuresti autoritatilor ca iti place fata si vrei sa te insori cu ea? NU. In aceeasi ordine de idei, cine va opreste sa mergeti la un astfel de loc si sa inchiriati o sala pentru un weekened unde sa va veseliti aratand machete pe o masa si invitand prienenii si rudele sa se uite?
Stiu ca se vor arunca Gica-contristi sa imi explice mie cum sta cu autoritatile si alea alea. Nu va deranjati, le-am mai auzit. Eu stiu ca nu va opreste nimeni sa va adunati la un loc si sa va impartasiti hobbyul laolalta - am facut-o eu insumi cu voi de cateva ori si nu ne-a deranjat nimeni (poate cu esceptia calusarilor la ultima intalnire :-) ). Nu va opreste nimeni sa inchiriati o sala pentru un week-end unde sa faceti un show anual. Am vazut in pozele alea cu peterecerile voaste lunare ca uneori va adunati intr-o sala destul de maricica (poate ma insel, dar e la Olaf?). Este la fel de mare ca si sala in care se tin adunarile anuale ale IMSS la care sunt membru. Nu va opreste nimeni sa faceti un show anual in aceeasi sala. Si daca prinde avant, poate creste de la un an la altul.
Pe vremea lui Ceausescu, eram membru al unui cenaclu literar SF. Ne adunam un numar de oameni la casa de cultura din Galati si ne citeam unii altora ce am mai scris in luna precedenta, discutam una alta, mai venea cineva cu niste saleuri, si uite asa ne delectam. Aveam un program standard - prima marti (cred, nu mai tin minte) din luna la ora 6 la casa de cultura. Cine putea venea. Casa de cultura avea cateva zeci de sali "de conferinta" care erau goale mai tot timpul. Tot ce trebuia sa facem era sa mergem la administrator si el ne spunea ce sala era libera si noi mergeam acolo. Asta era tot. Asta era pe vremea cand autoritaile chiar erau curioase. Si chiar si atunci se putea.
Nu vreau sa starnesc zazanie, nu vreau sa ma cert cu numeni. E o vorba in engleza, beggar on a beach of gold. La fel sunteti si voi. Aveti ce tot va trebuie, trebuie doar sa acceptati asta.
Radu

#54 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 15 August 2008 - 11:21 AM

Consumati apa plata cu lamaie, si - cel putin azi si maine (in Romania :-) ) - dati drumu' la aeru' conditionat!

O forma legala/oficiala de organizare poate fi necesara si chiar obligatorie (vedeti argumentele lui LDH).
O forma legala/oficiala de organizare nu este neaparat necesara si nici obligatorie (vedeti argumentele lui RaduB).

1. Ce s-ar fi putut face avand o asociatie, si nu s-a facut?
2. Ce nu s-a facut, a fost din cauza - exclusiva - a lipsei asociatiei?

As vrea sa vad - de la fiecare participant la discutie - 3 argumente pro dar si 3 contra (asociatiei).
La fel si 3 chesti - necesare asociatiei - la care: "eu ma bag, pa' cuvant!", si tot 3 "pe mine asta nu ma intereseaza, descurcati-va!".

Aceasta postare a fost editata de eugen: 15 August 2008 - 11:24 AM


#55 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 15 August 2008 - 11:51 AM

Unul nu il exclude pe celalalt. Asistam doar la o etapa din dezvoltarea asociatiei. Tot ce am spus eu e ca la momentul asta nu s-a ajuns la "masa critica" pentru crearea unei asociatii cu scripte, stampila si statut. La momentul asta, avem o mana de modelisti care sunt uniti de un interes comun. In aceste conditii, se organizeaza adunari lunare (care au loc deja) si se pot organiza adunari anuale (care nu au loc, dar se pot organiza asa cum am spus mai sus).
Deci avem nucleul dur. Cand se va ajunge la masa critica, va avea loc si asociatia.
O asociatie are cateva avantaje:
1. Este un concept identificabil, cu un program bine definit si usor accesibil tuturor. Un exemplu: cand am sosit in Dublin, la cantina facultatii vorbeam cu colegii de facultate despre hobbyul meu. Unul dintre ei mi-a zis "Vezi ca in prima joi din fecare luna, la ora 8 seara, la barul hotelului Wynns, au loc intrunirile clubului de modelism IMSS". Astfel am gasit coordonatele clare si concise (nume, data, ora, locul, scopul) care m-au ajutat sa iau legatura cu clubul. Cu timpul m-am implicat in competitii (vezi punctul 2 de mai jos) si chiar in administrarea clubului.
Un alt exemplu: Am fost la Sydeny acum trei ani. Am mers la un magazin de modelim si am intrebat unde se aduna modelistii. Mi-au spus data, oral locul. M-am intalnit acolo cu modelisti pe care ii cititi pe internet si va minunati (Chris Wauchop, Brett Green)
Am fost la Praga. Am mers la magazinul de modelism si am intrebat unde se intalnesc modelistii. La fel ca si mai sus.
Oriunde am mers, am facut acelasi lucru. Simplifica lucrurile - poti fi de pe partea cealalata a globului si tot gasesti un modelist cu usurinta.
2. Titluri/medalii/diplome cu un anumit grad de greutate in cadrul competitiilor.
3. Stabilitate si traditie - predarea stafetei. Noi ne vom prapadi cu timpul, unii vom parasi hobbyul, etc. Unii dintre noi vom ramane intersati. Noi vom fi cei care prin punctele 1 si 2 de mai sus ii vom incuraja pe noii veniti. Acestia la randul lor vor face acelasi lucru la vremea lor.
4. La intalnirile clubului am intalnit scriitori de modelism, autori, sculptori, proprietari de firme care au gasit clubul prin punctul 1 de mai sus. Astfel am intalnit nume cu greutate. Unii dintre acesti vor fi si prin Romania.

Se va crea un club/associatie cand se va atinge masa critica. Este un lucru progesiv. Sunteti la prima etapa: intalniri cat de cat regulate. Faceti un show anual. Veti vedea imediat ca se va intampla ceva. Este un lucru natural. Nu stiu ce este, or fi endorfinele, dar un show anual are o putere fantastica. Eu unul astept un an intreg acel week-end in mai cand are loc showul in Dublin. Ce sa va mai spun de Telford! Iti incarca bateriile pentru intreg anul.

Parerea mea,
Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 15 August 2008 - 12:06 PM


#56 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 15 August 2008 - 12:13 PM

Alexie vezi ce ai starnit? :-)

#57 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 15 August 2008 - 12:28 PM

Problema este la fel de simpla acum, cum a fost intotdeauna. O asociatie e banal de facut. Insa vorba unei reclame, "n-ai cu cine..."

Foarte putini au inteles ca nu se poate misca nimic daca toti se asteapta ca altii sa le rezolve problemele. Si foarte multi cauta scuze, pentru a se convinge ca au facut bine alegand calea "usoara", care insa nu e si cea "buna" pe termen lung. Tare mi-e teama ca daca va apare acum o asociatie, va mosteni toate aceste probleme... Inca n-am trecut de la celebrul "sa facem totul", la fapte. Cu toate 'asumarile' de responsabilitate si asemenea.

Intre timp, vad ca au aparut tot felul de bisericute, tot felul de frictiuni, si din ce in ce mai putini oameni care mai si fac ceva vizibil.

Pareri personale doar, insa n-am mari sperante pentru viitorul apropiat.

#58 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 15 August 2008 - 12:33 PM

@ radub
Fiind primul care raspunzi, ai, din punctul meu de vedere, jumatate de bila alba, jumatate de bila neagra.
Juma' alba pentru ca ai punctat "avantajele". Juma' neagra ca n-ai punctat "dezavantajele".
Ceea ce ne-ai "povestit" in postul de mai sus este mai mult decat frumos. La noi nu s-a ajuns inca la "masa critica". Am vrea si noi "o masa critica"! Sa ne-o dea si noua cineva! Ca dupa aia o sa vezi de ce suntem in stare!

P.S. "Sudam" discutia de aici cu alta, din alta parte?

#59 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 15 August 2008 - 01:01 PM

Vezi postareacartula, la 15 Aug 2008, 13:28, a spus:

[...]O asociatie e banal de facut. Insa vorba unei reclame, "n-ai cu cine...". Foarte putini au inteles ca nu se poate misca nimic daca toti se asteapta ca altii sa le rezolve problemele.

La fel ca si in cazul altor "proiecte"...

Vezi postareacartula, la 15 Aug 2008, 13:28, a spus:

Si foarte multi cauta scuze, pentru a se convinge ca au facut bine alegand calea "usoara", care insa nu e si cea "buna" pe termen lung.

:-) In ceea ce ma priveste cred ca vei avea dreptate.

Vezi postareacartula, la 15 Aug 2008, 13:28, a spus:

Inca n-am trecut de la celebrul "sa facem totul", la fapte.

:hi: In ceea ce ma priveste cred ca (din nou) vei avea dreptate.

Vezi postareacartula, la 15 Aug 2008, 13:28, a spus:

Intre timp, vad ca au aparut tot felul de bisericute, tot felul de frictiuni, si din ce in ce mai putini oameni care mai si fac ceva vizibil.

Nu crezi ca ar fi mai constructiv ca, trecand de la ambiguitati si generalitati, sa facem referiri concrete? In ciuda tuturor "supararilor" care vor aparea?

Aceasta postare a fost editata de eugen: 15 August 2008 - 01:01 PM


#60 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 15 August 2008 - 01:20 PM

Vezi postareaeugen, la 15 Aug 2008, 14:01, a spus:

Nu crezi ca ar fi mai constructiv ca, trecand de la ambiguitati si generalitati, sa facem referiri concrete? In ciuda tuturor "supararilor" care vor aparea?


Crezi ca problema asta se poate rezolva 'dand lucrurile pe fata' ? E tare ma indoiesc. Lumea are interesanta caracteristica de a reactiona prin a se simti afectata, in loc sa stea sa cugete la 'de ce o fi zis idiotul ala asta'... N-am avut niciodata "calitatea" sa "zic de bine" cand nu e cazul, prefer sa spun verde-n fata ce gandesc exact. Dar daca am invatat ceva de-a lungul vietii, e faptul ca e mai bine sa imi vad de treburile mele. Cine pricepe bine, cine nu pricepe, iarasi bine.

Vreau doar sa-ti atrag atentia asupra urmatoarelor aspecte:

- cam cati participa activ pe forum strict pe partea de machete (excluzand vanzari si alte alea, strict postand ce lucreaza)
- cati contribuie cu articole
- cati fac efortul de a ii invata pe altii
- cati doar bat gura

O sa vezi ca raportul dintre oricare din primele 3 puncte si ultimul e cel putin ingrijorator. Crezi ca daca as spune care cred eu ca e cauza, si as da nume, ar fi o 'critica constructiva'? As putea de exemplu sa ii numesc pe cei care intra in primele 3 categorii, si care aduc un plus de valoare enorm comunitatii. Oricum, sunt extrem de putini, fata de masa larga. Insa nu vad la ce i-ar ajuta pe restul, cei care fac ceva bun se stiu, iar cei care nu-i apreciaza, nu cred ca-i vor aprecia mai mult doar ca cineva le da numele :-) Doar se vor simti afectati, ca nu sunt si ei in lista si nu vor pricepe in veci "de ce"...

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

6 useri citesc topicul
0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi