Forum Machete,Modelism,Hobby: asociatia modelistilor - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

asociatia modelistilor

#1 Useril este offline   pavlos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 17-July 06
  • Location:bucuresti

Postat 21 August 2006 - 11:03 PM

nu stiu daca s-a mai discutat...........
infiintarea unei asociatii a modelistilor.
sa avem peronalitate juridica.
obiective?

colaborarea cu mapn pentru intretinerea curenta a parcului tehinc din curtea muzeului militar central, muzeului marinei romane, ifiintarea de cercuri (nuclee) de modelism pentru cei mici si tineri, etc

ce ziceti?

#2 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 21 August 2006 - 11:19 PM

Da, s-a mai discutat (un search dupa "asociatie" este relevant)
Da, nu s-a concretizat. Inca.
Da, asteptam sa vina cineva care sa puna lucrurile pe roate, ca idei am tot avut multi.
:-D
Bafta.

#3 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2006 - 12:43 AM

cartula, la Aug 22 2006, 12:19 AM, a spus:

Da, s-a mai discutat (un search dupa "asociatie" este relevant)
Da, nu s-a concretizat. Inca.
Da, asteptam sa vina cineva care sa puna lucrurile pe roate, ca idei am tot avut multi.
:bang:
Bafta.

... eu inca sunt de parere ca se poate :pint:

deci cum zicea Herr Webmaster... been there, heard this, done that :-D

#4 Useril este offline   narcis 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 26-June 06

Postat 22 August 2006 - 07:27 PM

1. Pavlos, Cum vezi aceasta colaborare cu MApN ?

2. DA, sunt de acord cu infiintarea acestei Asociatii si cred ca PRIMUL PAS care trebuie facut, pentru a da personalitate juridica Asociatiei, este consultarea Codului CAEN ( Clasificarea Activitatilor din Economia Nationala ). Dupa identificarea Codului CAEN putem incepe discutiile despre Care, Ce si Cum. Eu, sunt pregatit pentru implicarea in acest proiect. Va multumesc.

#5 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2006 - 08:38 PM

narcis, la Aug 22 2006, 08:27 PM, a spus:

1. Pavlos, Cum vezi aceasta colaborare cu MApN ?

2. DA, sunt de acord cu infiintarea acestei Asociatii si cred ca PRIMUL PAS care trebuie facut, pentru a da personalitate juridica Asociatiei, este consultarea Codului CAEN ( Clasificarea Activitatilor din Economia Nationala ). Dupa identificarea Codului CAEN putem incepe discutiile despre Care, Ce si Cum. Eu, sunt pregatit pentru implicarea in acest proiect. Va multumesc.

Da, clar, hai sa ne uitam dupa coduri CAEN ca restu's rezolvate toate :-D
Punctual:
-ai o varianta de sediu? Da sau nu
-ai o varianta de statut? Da sau nu
-ai o solutie financiara? Da sau nu
-ai timp de umblat? Da sau nu
-esti dispus sa faci asociatia fara sa astepti macar un "multumesc"? Doar pentru ca stii ca trebuie? Da sau nu
Se da un punct pentru "da", zero puncte pentru "nu". Trebuie obtinute minim 5 puncte pentru a merge mai departe discutia :pint:

Nu de alta, dar dupa cum am spus, de lansat idei e simplu. Discutia s-a mai purtat, s-au tras niste concluzii, cea mai importanta fiind ca majoritatea au doar idei si cam atat. :bang: Si in felul asta nu se poate face o asociatie.

#6 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2006 - 10:18 PM

cartula, la Aug 22 2006, 09:38 PM, a spus:

Da, clar, hai sa ne uitam dupa coduri CAEN ca restu's rezolvate toate  :-D
Punctual:
-ai o varianta de sediu? Da sau nu
-ai o varianta de statut? Da sau nu
-ai o solutie financiara? Da sau nu
-ai timp de umblat? Da sau nu
-esti dispus sa faci asociatia fara sa astepti macar un "multumesc"? Doar pentru ca stii ca trebuie? Da sau nu
Se da un punct pentru "da", zero puncte pentru "nu". Trebuie obtinute minim 5 puncte pentru a merge mai departe discutia :-(

Nu de alta, dar dupa cum am spus, de lansat idei e simplu. Discutia s-a mai purtat, s-au tras niste concluzii, cea mai importanta fiind ca majoritatea au doar idei si cam atat. :lol: Si in felul asta nu se poate face o asociatie.

Mai oameni buni, ceea ce vrea sa va spuna cartula este ca:

- s-a vb si de statut pana ne-a ajuns gura la spate - la propriu, si vezi attach :-x
- avem si nume - nu dau din casa...inca :-D
- NU AVEM SEDIU - cine sare cat mai sus ... ??? :bang:
- CINE PUNE BANII DE CAPITAL SOCIAL - pai eu am gasit vre-o 4...restul :pint:
- CINE UMBLA - o idee era sa umblam toti...IN CORPORE :hammer:
- la ultimul punct al lui cartula eram dispus eu, dar mai aveam nevoie de cel putin 2 martiri, ca deh, mai vreau si eu sa iau de undeva un salariu... si o :bang:

O sa il contrazic pe cartula: Marea majoritate au NUMAI idei despre ce bine o sa fie cand o sa fie... restul din motive foarte obiective, pe care nu le detaliez sunt oarecum in impas!

Dar putem polemiza in continuare pe tema asta, asa din cand in cand... :-(

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  index.zip (24.49K)
    Numar de descarcari: 313

Aceasta postare a fost editata de Flyboy: 22 August 2006 - 10:26 PM


#7 Useril este offline   pavlos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 17-July 06
  • Location:bucuresti

Postat 22 August 2006 - 10:26 PM

cartula, ai intrebari bune,valabile pentru noi toti...
sa va raspund.
1. nu e nevoie de cod CAEN pentru asociatii. Acestea se infiinteaza in baza unei legi speciale, a asociatiilor si fundatiilor. Oricine se poate asocia. Si ambalatorii de fum de tigara, daca doresc. E o tara libera. Singura conditie de forma - respectarea normelor de ordine publica.
2. sediu - la mine acasa nu pot, ca mai am o asociatie pe cap si de altfel casa e a parintilor mei,nu a mea. Aici mai apare o discutie, daca fratii doresc intradevar o asociatie cu sediul in bucuresti. Trebuie consultati toti. E de ajuns, cel putin formal, o adresa de apartament.
3. Statut ma inham eu sa fac, cu consultarea fratilor, bineinteles. Am mai facut statute,am pregatire juridica si teologica (sic! - o sa ziceti ca ma laud). Postez un proiect de statut si il supunem discutiilor publice.
3.Timp am printre picaturi. O sa incerc sa fac daca ma sprijina fratii si nu ma preseaza cu timpul. O fac in felul meu.
4. Bani trebuie numai pentru capitalul asociatiei, minimul e de vreo 500 RON, mi se pare acum, trebuie sa verific. Rupem fiecare cite o aripa, o senila, o etrava si se face....
5. Odata constituiti ca persoana juridica cu cont, sediu si statut, putem face demersuri la orice autoritati (Mapn) sau ONG pentru obiectivele noasre.
Apropos, care ar fi obiectivele noastre?
6. "Multumesc" nu astept de la oameni, poate facind ceva pentru semenii mei, ma ajuta la mintuirea mea. Desi aici mai am citeva observatii legate de hobby-ul nostru, care seamana a patima (am vazut vrafurile de kituri inghesuite prin carele oamenilor...)
Parerea mea...........

#8 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2006 - 10:37 PM

Deci...
Orice discutie incepe cu deci ...

Tot ce ai spus tu, fara suparare :-D, s-a mai zis de 'nshpe ori. Iti numar pe degetele de la 2 maini, si poate 2-3 de la picioare cine a discutat serios subiectul...

DAR, sa nu uitam ca suntem oameni cu servici, familii si asta e un HOBBY etc. Nu ma dau inapoi si sunt destul de impetuos, asa cam ca Graf Spee in Rio Plata... unii de pe aici ti-ar putea zice ca sunt si pisalog si vorbaret si cam truli, si mai altfel, si...

DAR:

Ideea a mai fost, s-a mai discutat exact cum spui tu, si NADA!!! :-x

Nu incercam decat sa iti spunem ca pana nu vii cu un plan clar de actiune in punctele enumerate de cartula...nu prea avem subiect !!! :-?

Poate mai apar pareri noi, pana una alta citeste schema aia de statut de ti-am ridicat-o in post :roll: AJUTA LA NERVI crede-ma :hammer:

Aceasta postare a fost editata de Flyboy: 22 August 2006 - 10:40 PM


#9 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2006 - 11:10 PM

Citeaza

Apropos, care ar fi obiectivele noastre?

Te rog, spune-mi ca ai glumit! :-D

#10 Useril este offline   pavlos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 17-July 06
  • Location:bucuresti

Postat 22 August 2006 - 11:18 PM

ma refeream la o prezentare amanuntita, detaliata, care s-ar incadra in continutul statutului....

#11 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2006 - 11:21 PM

Revin...obsedant, Olaf ti-ar spune ca de-a dreptul enervant:

Citeste draftul nostru... Da-ti cu parerea...completeaza-l

Citeaza

Te rog, spune-mi ca ai glumit! smiles-sad.gif


hai ma cartula si tu acuma...poate nu e !!! :-x

Aceasta postare a fost editata de Flyboy: 22 August 2006 - 11:22 PM


#12 Useril este offline   Michael_Wittmann 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 818
  • Inregistrat: 19-March 05

Postat 22 August 2006 - 11:33 PM

Citeaza

  Am mai facut statute,am pregatire juridica si teologica (sic! - o sa ziceti ca ma laud).

Şi eu care credeam că sunt singurul "părinte" īntre "fraţi". :-D

#13 Useril este offline   Michael_Wittmann 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 818
  • Inregistrat: 19-March 05

Postat 22 August 2006 - 11:41 PM

Şi chiar aşa, dacă nu reuşim să o punem de o asociaţie, măcar o sectă să facem. :pint: :-D Că obiectul pasiunii īl avem cu toţii.

#14 Useril este offline   pavlos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 17-July 06
  • Location:bucuresti

Postat 22 August 2006 - 11:53 PM

Fly, imi trimiti in PM un proiect de statut?

#15 Useril este offline   pavlos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 17-July 06
  • Location:bucuresti

Postat 22 August 2006 - 11:55 PM

Wittmann, daca am devenit penibil cu subiectul,ma opresc aici........

#16 Useril este offline   toni 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 10-December 04

Postat 22 August 2006 - 11:59 PM

Aoleoooo...bufnitelor! :-D A mai aparut un om care nu stie ce-am tot trancanit noi si gata, l-ati pus cu fata la perete...
Deci hai mai cu avant pionieresc nu asa in pesimism brutal...
Pana la urma asa cum zicea cartula discutia s-a invartit in jurul acestor puncte ( dar si a obiectivelor, gabi! :bang: ) si s-a incurcat singura dand cu stangu-n dreptu'...discutia bineanteles caci noi, fiecare am continuat linistiti pe drumurile noastre.... De fapt omul zicea bine intreband despre obiective! Fiindca de fapt si de drept...ele lipsesc. Abia cand ele vor iesi in evidenta si fiecare dintre noi va crede ca sunt motive destule pentru a ne asocia cu totii intr-un grup, abia atunci totul va merge ca pe roate, celelalte puncte rezolvandu-se pe loc... Cu sediul, la prima intalnire la care s-a discutat mai serios despre asociatie, din cate imi aduc aminte s-au oferit doi dintre cei prezenti cum ca ar putea si ar fi de acord sa ia ei in locatie... Despre statut s-a oferit dupa cum vad si pavlos sa constituie unul cat de cat bun pentru inceput la care sa colaboram...De altfel si flyboy vorbea ceva pe la aceeasi intalnire...Despre bani- e mai sensibil, mai ales ca nici pana acum n-am inteles ,fix, cat ar costa asa ceva! S-a inceput de la 25 milioane ( mult prea mult zic eu...) s-a mai scazut, apoi cartula zicea ceva despre doar 1000 ron, acum 500 la pavlos...So? Cat costa sa fondezi o asociatie? Cred ca asta ar trebui sa fie cel mai simplu dintre raspunsuri si totusi cel mai delicat! De aici s-a ajuns si la concluzia ca asociatia va fi pe bucuresti pentru ca n-ar putea garanta in vreun fel banii veniti de la un membru din afara orasului... Caruia, la o adica, nici nu i-ar conveni sa plateasca chiar si o suma modica fara ca lui sa i se ofere vreun avantaj... Si ce fel de avantaje ar putea oferi o astfel de asociatie? Iar ne-am intors la..obiective!
Chestia de la ultimul punct, cea cu merci si la revedere ar avea legatura mai mult cu penultimul punct...problema timpului este a tuturor dintre noi, si nu atat al celui alocat fondarii asociatiei cat celui necesar mentinerii ei...pentru asta e nevoie de bun(i) manager(i)... aici cred ca o sa iau 0 puncte dar am pile si trec si cu 4.... :pint:
Deci...continuam? :roll:

#17 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2006 - 12:29 AM

Deci asadar si prin urmare... Facuram o recapitulare.
Dam si lucrare de control din ea? :-D

Ideea e simpla, simpla... Problemele au fost identificate, obiectivele la fel, cel putin pe termen scurt si mediu (adica primul an-doi), resursele disponibile sunt clare...
Singura faza nasoala e ca doar pentru foarte putini situatia sta asa. Iar aia putini n-au timp sa se ocupe, pentru ca au alte prioritati.

Restul au multe idei, unele bune, unele mai putin bune, entuziasm cat cuprinde, vise frumoase din plin, simt al realitatii mai putin. Nu zic ca-i rau, e chiar frumos sa visezi la ce bine o sa fie, etc, etc, dar daca la atat se rezuma lucrurile nu se poate face treaba. Nu-i suficient.

Pana nu o sa apara cineva-ul care sa puna lucrurile in miscare in mod real (si aici e vorba de cineva care are legaturi cu majoritatea modelistilor din zona), nu se va misca nimic. Indiferent cat de mult se va vorbi despre asta pe forum.

#18 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2006 - 01:37 AM

AMIN!!!

Am zis !

:-D

#19 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 23 August 2006 - 07:56 AM

Imi dau si eu cu parerea in principiu, poate nu spun prostii ....

Eu vad infintarea acestei asociatii ca afiliata la IMPS. Astia deja exista, au statut, obiective, totul lui tot, pe care le putem prelua, modifica, adapta (daca e cazul). ne putem integra in vreun program international al lor de concursuri, expozitii, etc. Nu stiu exact, presupun ! Banuiesc ca sunt mai multe avantaje intr-o afiliere IPMS, decat sa facem o asociatie total independenta. Dar n-ar fi rau nici cu una independenta ... :-?
Asociatia asta poate avea filiale in tara (acolo unde exista oameni, care vor si se straduiesc de ex. Lugoj, Deva, Iasi, Galati, Brasov, Cluj, etc.). Treptat aceste filiale se pot extinde, sau nu, in functie de avantul activitatilor pe plan local.
Bucurestiul cu cel mai mare nucleu activ de modelisti, datorat si populatiei numeroase, dar nu numai, e nimerit sa fie IPMS-ul central.

Cam atat as avea eu momentan de zis ...

#20 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 23 August 2006 - 09:14 AM

pavlos, la Aug 23 2006, 12:55 AM, a spus:

... daca am devenit penibil cu subiectul,ma opresc aici........

Paiii ... penibil n-ai devenit doar ca subiectul asta revine ciclic in atentie de zici ca-i Aeromagazin-ul :-D si asta de cel putin doi ani cu toate ca subiectul are mult mai multa vechime.
De fiecare data se mai avanseaza putin fata de mai vechia tentativa ceea ce nu este rau.
Citind-ul pe asta proaspat imi dau seama ca nu suntem suficient de motivati nici in privinta "obiectivelor" din simplul fapt ca pana acum s-a putut si fara asociatie.
Am vrut expozitii sa ne etalam lucrarile, sa ne facem cunoscuti? Am avut si fara asociatie.
Vrem

pavlos, la Aug 22 2006, 12:03 AM, a spus:

colaborarea cu mapn pentru intretinerea curenta a parcului tehinc din curtea muzeului militar central
? Punem pariu ca se poate si fara asociatie? Se poate direct in colaborare cu MMC fara MApN. Cei de la MMC ar zice saru'mana boierilor (nu spun asta din carti).
Cred ca daca ne strofocam un puc se poate si aia cu cercurile pentru copii si tot fara asociatie.
Cred ca ceea ce lipseste acum este "motivatia". Nu suntem inca in fata unui obiectiv pe care sa nu-l putem atinge fara sa avem Asociatie. Cred ca de aici se trage si faptul ca n-a "sarit" inca nimeni cu un sediu, n-a aparut inca nimeni care sa zica "EU". N-a rasarit inca motivul ala atat de puternic incat sa nu mai existe bariere.
Ma opresc pentru moment cu teoriile si zic ...
Bafta!

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi