Forum Machete,Modelism,Hobby: Focke-Wulf Flugzeugbau AG-Brăila Niederlassung!! - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Focke-Wulf Flugzeugbau AG-Brăila Niederlassung!! Wurgers

#1 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1753
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 07 January 2015 - 05:12 PM

Era un topic la "Discuții libere" - Hai lăudați-vă ! Și-aș fi făcut-o , dacă aș fi avut cu ce...Anul trecut am făcut doar Fulmar-ul . Adică 1(una bucată) avion. Dacă trăia tătuca Stalin , acum eram deja īn Siberia , pe la Kolīma ( minele de plumb...) . Cuprins de remușcare , am hotărīt să īncerc măcar să īncep acest an cu dreptul . Așa că am dat jos din stiva de pe șifonier niște cutii . Două 190A-8 , un F-8 , și trei Dora9 . Inițial , acestea trebuiau să stea la baza unui group-build , o idee de-a prietenului Nicu ,idee care nu s-a mai materializat , din lipsă de combatanți...Am fi fost doar doi īn acest grup , așa c-a picat. Cum strīnsesem ceva bunătăți īn acest scop , m-am hotărīt să īncep ceva , că altfel mă trezesc că s-a dus și 2015 , și iar n-am făcut mai nimic :-(
Imagine atasata: IMG_0362s.jpg
Kitul Revell o să fie chiar A-8/R-11 , Weise 9, Ofw. Gunter Migge , 1./NJG.10 , Werneuchen , 1944
Imagine atasata: IMG_0364s.jpg
Airfix-ul o să fie Rote 19 , Ernst Schroder , 5./JG 300, nov.1944
Imagine atasata: IMG_0363s.jpg
Kitul Italeri este bătrīn , dar nu e rău. Cum nu are nimic legat de tunurile alare exterioare , poate fi lesne făcut ca un F-8.Inițial m-am gīndit la cel romānesc , dar este prea ....jumulit. Probabil o să-l fac Blau 12 , pilot Laszol Szenassy, 3./JG 11 , Hannover-Celle,oct.1944
Imagine atasata: IMG_0365s.jpg
Un kit ciudat , l-am luat cu ceva vreme īn urmă fără să știu ce conține.Un amestec de superdetaliere ( este singurul care are motorul Jumo reprezentat destul de bine , deși NU se pot reprezenta deschise capacele de vizitare , necesită "chirurgie avansată" īn acest scop...) și greșeli . O să īncerc să-l transform īntr-un D-13 , Gelbe 10 , Major Franz Gotz , Stab./ JG 26 , Flensburg , mai 1945.
Imagine atasata: IMG_0366s.jpg
Kitul ăsta l-am luat că să-l "repar" pe Unimax...Am sfīrșit prin a-l face și pe el , oricum , dacă exceptăm faptul că nu are practic cockpit , e muuult peste chinez...O să-l fac D-9 , nu m-am hotărīt īncă la un avion anume...
Imagine atasata: IMG_0367s.jpg
Cel mai bun dintre Dore , o să-l transform īn D-11 , Rote 4 ( ex. <58 ), JV44 , Papagei Staffeln, Leutnant Karl Heinz Hoffman

Cam asta este. O să īncerc să fac treaba bună , dar sigur nu o să ma afund īn modificări amănunțite , nu cred că am priceperea necesară .
Va continua .

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 07 January 2015 - 05:26 PM


#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12652
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 January 2015 - 05:26 PM

Bun, dar inceraca, te rog, sa rotesti pozele inainte de a le posta, nu de alta, dar unii avem deja spondiloza cervicala! :-P
Acum am corectat eu....

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 07 January 2015 - 05:27 PM


#3 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 07 January 2015 - 05:29 PM

O să ai ceva de lucru! Mult succes! :)

Aceasta postare a fost editata de florin44: 07 January 2015 - 05:30 PM


#4 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1753
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 07 January 2015 - 05:32 PM

Ah , Z-mare , scuze , nu m-am uitat la ce postasem , idiot...Īnțeleg că le-ai rotit tu. Mulțumiri multe , și īncă odată scuze , nu am apucat să văd ce-am postat , atrebuit să dau o fugă pīnă la boxă :pardon: :pardon:

#5 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 07 January 2015 - 06:14 PM

Pentru Revell era bine daca luai si asta Cowling ring
Oricum e bine ca ai luat cupola.
Aici o sa te urmaresc , ca-i vine si la al meu randul...

Aceasta postare a fost editata de busila: 07 January 2015 - 06:15 PM


#6 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 07 January 2015 - 07:52 PM

Ei, da, asta da surpriza de an nou. Sorine, vad ca te-ai lansat in forta. Si ai strans un stoc pe cinste. Din pacate, eu n-am reusit sa-l refac pe-al meu..Doar kiturile recent lansate de la Airfix, unul vad ca il ai si tu.
Daca imi completez kiturile cu cele trebuincioase, "decolez" si eu. Sa ai spor, voi urmari cu mare placere!

#7 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1753
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 07 January 2015 - 08:34 PM

Bușilă , sincer eu nu văd nici o īmbunătățire majoră īn radiatorul de la QB . Iar interiorul lui este penibil . Apoi , mai este și prețul ...Deja valoarea celor cīteva PE-uri , rășini și decaluri depășește de 10 ori valoarea kiturilor :crazy: Așa , erau bune și eșpamente , roți , suprafețe de comandă , etc. Asta-i viața , nu poți să le ai pe toate .Am să le fac cu ce am , nu mai iau nimic īn plus.
Imagine atasata: IMG_0368sm.jpg
Am īnceput deja cockpiturile. Nu e rău . Airfix, Revell și Academy īn nota obișnuită , calitate și potrivire bună ; La Italeri s-a īmbunătățit vizibil , Unimaxul este cam hilar , īnghesuit și nu se poate modifica prea mult. Spațiul īn care urmează sa fie potrivit este fix. Ingineria īntregului kit este cel puțin ciudată pentru mine , este singurul kit de asemenea factură pe care l-am văzut pīnă acum. Rășina (Pavla) va merge la HobbyBoss, care nu are absolut nimic. Frumos făcută, chiar dacă palonierul era ciudat, și nu l-am folosit , am găsit PE mai adecvat.
Cel mai frumos mi s-a părut Airfix , urmat de Revell . Nu comentez acuratețea, nici nu am urmărit așa ceva acum, nu cred că-mi stă īn putință.
Noroace!

#8 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 07 January 2015 - 09:18 PM

La asta ma refeream
Imagine atasata: fw190a8_05.jpg
Stanga-Revell , dreapra Fw-190 real

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 08 January 2015 - 10:55 AM


#9 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 07 January 2015 - 09:23 PM

Mai, a venit Iarna! Se vede ca e frig, v-ati apucat toti de treaba! :lol: :lol: :lol:
Faine avionase! Se le vedem incet incet gata!
Suuces!

#10 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1753
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 07 January 2015 - 11:47 PM

Mulțumesc ,băieți !
Bușilă , am citit și eu o grămadă de opinii despre inelul frontal de la Revell , iar părerile sīnt īmpărțite. Se pare că depinde mult de copia pe care o deții , la fel și cu potrivirea joncțiunii aripă superioară-fuselaj. O să mai văd cīnd ajung acolo cu lucrul.
Ceva -ceva tot am mai făcut ( vorba lui Tibi , a venit frigul și m-am apucat de lucru...afară sīnt -12 grade acum !! ):
Imagine atasata: IMG_0370s.jpg
Curățat fuselajele și găurit/tăiat/pilit/șlefuit locașul pentru cockpitul HobbyBoss-ului ( primul din stīnga-sus). Ce mă enervează cele trei care au bechia turnată de la īnceput...( Revell, HobbyBoss și Academy), sigurissim că or să se rupă pīnă la sfīrșit !
Imagine atasata: IMG_0372s.jpg
Cockpiturile sīnt aproape gata , mai am mici bibileli la ele , păcat că nu o să se vadă mai nimic din ele , chiar și cu cupola deschisă , tot nu-i loc de admirat
Imagine atasata: IMG_0373s.jpg
tablourile de bord īmi plac tare , și tocmai alea nu or să se mai vadă deloc...EU știu īnsă că-s acolo !
Va urma!

#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12652
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 January 2015 - 10:57 AM

Arata bine de tot!

#12 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 09 January 2015 - 07:01 PM

Foarte fain cea ai facut pana acum :clapping:!
Am si eu vreo 3 bucati, dar pana ma voi apuca de ele...:ball:
Bafta si spor !

#13 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 09 January 2015 - 09:40 PM

Spor Sorine. Hai ca frigul ne prieste, ce mai, vorba lui Tibi!

#14 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1753
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 12 January 2015 - 02:52 PM

Am īnchis fuselajele . Potrivire bună , īn general , doar Revell mi-a dat de lucru mai serios. Īmbinarea fuselaj - aripă superioară este nasoală , spațiu mai mare de jumătate de mm īn fiecare parte . I-am băgat două distanțiere īn fuselaj și-am rezolvat problema , totul a revenit la normal.
Imagine atasata: IMG_0419s.jpg
Am īncercat inițial să-i pun un singur distanțier , central, dar nu a vrut să coopereze , au trebuit două.
Cam așa arată flotila acum :
Imagine atasata: IMG_0422s.jpg
Urmează la bibilit fiecare īn parte , să văd ce probleme specifice au fiecare.
Va urma .

#15 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2015 - 11:48 AM

Cat de diferite sunt capacele de acces la mitraliere de la incastrarea aripilor ! Doar cele de la Revell sunt bune.
In loc de distantiere puteai sa tai pinii de aliniere de pe interiorul aripilor si sa aliniezi apoi piesele superioare la fuselaj dupa ce lipeai partea de jos.
Eu am ajuns la concluzia asta pentru ca distantierele imi latzeau si capotajul motorului si nici nu rezolvau integral radacina aripii (tot mai era de chituit).
Apoi veneam cu pila si reformam partea de jos a capetelor de plan care depasea cu 1/2 mm partea de sus.
Spor la wurgere in continuare !

Aceasta postare a fost editata de wurger: 13 January 2015 - 11:49 AM


#16 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1753
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 13 January 2015 - 09:41 PM

Da , Călin ,așa-i ! Practic toate cele 6 reprezentări ale respectivelor capace ( accesul la Mauserele de 20mm de la īncastrarea aripilor) sīnt diferite , deși...ar fi trebuit să fie identice , A-8 și D sīnt similare īn acea zonă . Asta este . Cred că pot trăi cu asta , remediatul ar fi muult prea complicat ( sau costisitor !) pentru mine. Cīt despre soluția propusă de tine , e simplă totuși , dar...nu mi-a dat prin cap ! :pardon: Maybe next time . Am mai progresat īntre timp , mai am cīteva amănunte și trec la prima parte a vopsitului. Din păcate am doar o singură admisie laterală largă , ovală ( D-11 și 13 aveau admisia la compresor mai mare , ca la Ta152 ) , și nevoie de două . Cum nu mai am timp și fonduri pentru īncă un set Pavla , o să īncerc să scrăciui sau să modific una rotunđă ( tip D-9 ) .Plus prizele mici de pe capota D-urilor. Important este să arate cīt mai verosimil , nu le duc la concurs pe niciunele :whistle:
Și-am mai constatat cu ocazia asta că și seturile de PE-uri sīnt deseori pe alături de realitate , cu detalii īmportante lipsă și altele inutile , șamd.
Ceva poze pe lumină .
To be continued .

#17 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2015 - 12:05 PM

Nu-mi aduc aminte dar s-ar putea sa fi facut niste copii la prizele de Ta 152.
Daca gasesc iti trimit. Incerc sa ma uit asta seara - sper sa nu uit.
Daca nu, nasol pentru ca nu mai am nici un Ta 152 nefacut.
Am cu siguranta una de la Revell dar nu prea seamana cu ce ar trebui sa fie.

Cat despre prizele mici de D9, astea pot fi facute cum ziceai.
Am cu siguranta niste inele de bot mai bune, facute dupa cele de D9 de catre Radub, care mi le-a oferit cand a renuntat la 72-uri.

O sa-ti fac oricum un plic. Vorbim pe PM.

#18 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1753
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 14 January 2015 - 01:04 PM

Călin , mulțumesc de pe acum că te obosești să cauti . Am īncercat să modific o priză normală de D-9 . Nu a mers. De scrăciuit , nu am putut , cu mijloacele de care dispun acum. Așa că orice ajutor īn acest sens este foarte bine-venit.
Noroace !
Sorin

#19 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1753
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 28 January 2015 - 10:43 PM

Pīnă la urmă am făcut o priză laterală mulțumitoare și pentru Unimax-ul D-13 . Nu este perfectă , dar aspectul general al avionului se apropie acum de ce ar trebui să fie . Poze mīine , pe lumină .
Mulțumesc īncă odată Călin , ajutorul tău a fost tare binevenit ! :drinks:
va urma.

#20 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1753
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 29 January 2015 - 11:59 AM

Cam așa arată admisia scrăciuită de mine. Am folosit ca bază admisia originală , la care am adăugat o bucată de stiren , folosind ca inspirație admisia de la Pavla. Nu m-am îndurat să le stric pe cele căpătate de la Călin, pe care ar fi trebuit deasemenea să le canibalizez și să le adaptez , nu se potriveau deloc în locașul original.
Imagine atasata: IMG_0441s.jpg
Mi-ar fi plăcut să iasă mai lată puțin , și-o țîrucă mai mare , dar asta este , n-o mai modific , nu mai am nervi . Se poate vedea cît era originalul , după diferența de culoare. Și mai avea și-o formă total neverosimilă , era practic triunghiulară în secțiune.
Am mai pus o priză de aer , un colimator , o măslină , o atenție...nimicuri consumatoare de timp .
cele trei Dora 9-13-11
Imagine atasata: IMG_0440s.jpg
Imagine atasata: IMG_0439s.jpg
F-8 și frățiorii A-8
Imagine atasata: IMG_0438s.jpg
Imagine atasata: IMG_0437s.jpg
În continuare sînt nemulțumit de cum arată aripa superioară la Unimax D-13...Am să încerc s-o mai chituiesc nițel ; mă cam chinui cu Tamiya putty , mi-ar fi fost mai util acum niște Mr.Surfacer 500 , are consistența potrivită și se poate curăța repede surplusul cu niște izopropilic, mai scutești din veșnica chituire /șlefuire/chituire/șlefuire.....Nu am din păcate așa ceva , dar o să mă dotez cît de repede o să pot. Să încerc oare să folosesc pastă corectoare ( BIC , etc.) sau să-mi văd de treabă , avînd în vedere că și pasta asta corectoare se șterge tot cu diluant , ca și putty-ul ?
To be continued .

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 29 January 2015 - 12:02 PM


Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi