Forum Machete,Modelism,Hobby: F15 E EAGLE - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

F15 E EAGLE Revell 1:48

#1 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 10 November 2014 - 09:19 AM

Salutare,

am inceput constructia unor kituri aero, diferite epoci, natii, inmatriculari. Unele ies mai bine, altele mai putin bine. Dar pentru placerea proprie, fiecare ocupa un loc confortabil prin vitrine.

Primul definitivat din aceasta serie este un kit Revell, 1:48, F15.
Dupa parerea mea, kitul este unul ok ca si asamblare, deoarece necesita putin chit la imbinari. Singurul lucru care ii aduce un minus ar fi cupola care nu se potriveste foarte precis pe fuselaj, dar mai ales are un mare dezavantaj pe care nu l-am mai intalnit la alte zburatoare si anume turnarea se face prin alegerea unui model de matrita care duce la o dunga (muchie) de imbinare chiar pe mijloc in partea superioara. Solutia ar fi slefuirea piesei transparente si polisharea ei, dar cum am mai facut astfel de manevre si rezultatul nu a fost unul satisfacator, am decis sa o las asa. Nu stiu din ce motiv au ales producatorii aceasta solutie, pentru ca desi este un kit ietfin, restul de detalii par ok.

Iata si cateva poze din timpul asamblarii si cu macheta finala, pozata la vreme de seara, fara mari pretentii.
Vopsirea este in varianta monocolora gri, cateva mici efecte de weathering si anume un wash negru pentru detalii si ceva modificari de culoare in zona motoarelor.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#2 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 10 November 2014 - 10:06 AM

Kit-ul asta l-am avut in mana saptamana trecuta si nu mi l-am cumparat cu toate ca am asteptat reeditarea lui multi ani... Prioritate avea noul Ducati de la Tamiya dar nu mi l-am cumparat nici pe acela pentru ca in magazinul in care speram sa-l gasesc nu mai era... Asa am ramas fara nici o macheta :bang: :bang:

Nu te supara pe mine dar macheta ta arata facuta in mare graba! Ce ma deranjeaza este in primul rind vopsirea, un F 15 E nu arata nicioadata asa. Ar fi fost bine sa reduci efectul acela de "preshading" adaugind citeva noante de gri in asa fel incit sa arate doar usor patat. Evacuarea nu este bine facuta, acolo lipsesc niste brate, sau nu sunt corect lipite. Stiu ca acest kit are evacuarea bine facuta si nu necesita neaparat inlocuirea cu rasini Aires.

Imagine postata

Daca poti, incearca sa refaci evacuarile pentru ca la F 15 E sunt exact partile la care lumea se uita cu mult interes!

#3 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 10 November 2014 - 10:22 AM

Salut,
multumesc pentru interventie.

Kitul l-am luat de pe ebay, de la englezi, a venit la un pret mai mult decat civilizat.
Desi macheta este catalogata de nivel 2, detaliile mi se par super ok, si cineva care se pricepe la avioane poate scoate o macheta frumoasa.

Asa este, macheta a fost facuta in viteza maxima, am de dat cateva cadouri unor persoane care m-au rugat sa asamblez machetele, fara pretentii mai mari (eu oricum povestindu-le anticipat ca nu sunt artist in domeniu).

Detaliul posta in imagine arata impecabil, jos cu palaria.

#4 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 10 November 2014 - 11:37 AM

Imi place cum a iesit.
Si daca este vorba de cadou... poti sa ma tii minte si pe mine? 16 octombrie la anu'.
Acu' serios: arata bine zic eu. Mi'ar placea si mie unul in vitrina!

#5 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 10 November 2014 - 12:09 PM

Hi
stageexp ti-a iesit fain .
Am si eu un revell primit de la cineva
Dar nu am decaluri la el. Ai cumva o inmatriculare de f15 e in plus? Iti pot oferi bani sau un scaun Ace 1/48 pt F15.
mersi
Romi

#6 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 10 November 2014 - 02:38 PM

Salut Romi,

da, din ce stiu eu mai am inmatricularile pe care nu le-am folosit. Cred ca erau in plus si la kitul de Italeri, nu doar la cel Revell.
Ma uit diseara, pozez decalurile, imi zici care te satisface si imi trimiti pe PM o adresa. Le trimit in plic, nu te costa nimic, placerea este a mea daca te pot ajuta.

numai bine

#7 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 10 November 2014 - 07:53 PM

Salut,
revin cu pozele decalurilor ramase de la zburatoare. Din ce imi aduc aminte era o sectiuen comuna mai multor inmatriculari care se folosea indiferent de varianta aleasa, urmata de mai multe decaluri optionale.
Daca iti sunt utile cele din poze, trimite-mi un PM cu adresa si iti trimit un plic cu dumnealor.

Imagine postata

Imagine postata

#8 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 10 November 2014 - 08:56 PM

Minunate
Mersi
Ai PM

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi