Forum Machete,Modelism,Hobby: LEOPARD 2 KWS II - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

LEOPARD 2 KWS II Italeri, 1/35

#21 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2014 - 09:51 AM

Si eu as vrea sa imi spui cum si cu ce ai facut mascarea pt camo. Imagine postata

#22 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 20 August 2014 - 11:23 AM

Noroiul este chit acrilic (no name brand), amestecat cu niste nisip cernut, colorat cu ceva pigment si culoare acrilica, totul diluat cu apa. Aplicat cu o pensula de sacrificiu. Unde am considerat necesar, am revenit cu o a doua "mana", sau doar l-am texturat cu pensula, in cursul procesului de uscare.
Atat.

Buss, singura zona unde am mascat e aripa stanga fatza (intre fond si Nato black), insa nu mi-a placut si am renuntat la mascari simandicoase si consumatoare de timp.
Restul masinii e vopsita "din mana", la presiune mica si dilutie corespunzatoare presiunii.

Ah, sa nu uit : vopselele au fost email-uri, peste care am venit aseara cu un strat generos de future (diluat cu solutie de spalat geamurile). Nu mi-a placut cum s-a asezat. O sa slefuiesc azi la ud si dau iar.

#23 Useril este offline   gabrielglodean 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 437
  • Inregistrat: 07-August 12
  • Location:Satu Mare
  • Interests:???

Postat 20 August 2014 - 03:51 PM

Macar imi poti zice ce culori ai folosit? Ma refer la brand.. O curiozitate maro-ul ala e in realitate e tot nisipiu? Si culoarea inchisa e o nuanta inchisa de gri sau verde fff inchis?

Nimic nu e critica ci curiozitate...

#24 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 20 August 2014 - 07:33 PM

Nu-i nici un secret. Iar critica e oricand acceptata, daca e pertinenta si la subiect.

Nato green e MM Field green ( 1712).
Nato Black e Revell RLM 70 din seria veche (noul 70 nu are treaba cu schwarz grun).
Portocaliul e Revell Matt 85, nu-i maro. Am preferat 85 luand in calcul imaginile gasite pe net si faptul ca diferitele tonuri de "Nato brown" vor fi scoase cu ajutorul dot filter. La fel si la celelalte doua culori.

L.E. Nu recomand negru curat pe o macheta (chiar daca producatorul indica asta), e dificil a se obtine diferite tonuri pentru a rezulta o culoare credibila in scara.

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 20 August 2014 - 07:37 PM


#25 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 22 August 2014 - 11:01 PM

Marturisesc ca am urmarit cu placere ceea ce ai scos pana acum. Spor in continuare, abia astept sa vad rezultatul final!

#26 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 23 August 2014 - 04:01 PM

Greetings from Swiss Adipeule.
Fain Leonardo...pardon, Leopard(o).
Nu m-am uitat pe forum, ca wi fi ul nu-i prea functional nici la paprikashi astia.
Cat despre machete...ti-oi ppvesti io, cand revin .
Oricum, sa-ti traiasca Leopardul. :hi:

#27 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 26 August 2014 - 08:18 AM

Merci JangBogo de urare, salutari si tie Lonjine. Mai am un pic si e gata.
Am facut putin dot filter cu uleiuri, cu acelasi drum accentuand putin si unele detalii.
A urmat lac mat pe toata masinaria, ceva evidentieri cu acrilice, pus lentile la faruri, cablurile, mitraliera, bulendrele de pe turela, etc.
Aseara am aruncat niscaiva noroaie pe carcasa si intradosul turelei -mai trebuie atins cu putina culoare si ceva lacuri.

Pana atunci, niscaiva poze (tot cu telefonu' ca-i mai la indemana B) ).

Imagine atasata: uploadfromtaptalk1409033802167.jpg
Imagine atasata: uploadfromtaptalk1409033824958.jpg
Imagine atasata: uploadfromtaptalk1409033849359.jpg
Imagine atasata: uploadfromtaptalk1409033863718.jpg
Imagine atasata: uploadfromtaptalk1409033888460.jpg
Imagine atasata: uploadfromtaptalk1409033913829.jpg

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 26 August 2014 - 08:29 AM


#28 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 26 August 2014 - 09:52 AM

Citeaza

La rugamintea unui amic si profitand si de timpii morti datorati intaririi unor lipituri la cei doi pesti spada, azi am purces la montarea reperelor principale ale kitului ce da titlul topicului, ...


Ti-a iesit fain tancul, ca de altfel tot pe ce pui mana.
Dar e pacat sa risipesti putinul timp liber. Pestii Spada se perpelesc pe uscat in asteptarea ta .....Imagine postata

#29 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 26 August 2014 - 12:16 PM

Aoleu, Adi, prin ce noroaie a trecut bietul tanc!
O să-i mustre sergentul pe membrii echipajului, la apelul de seară, că nu l-au curăţat...corespunzător! :-D
Altfel, o lucrare de excepţie, felicitări! :hi:

#30 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 26 August 2014 - 01:43 PM

Max, pestii au unele repere puse la murat, iar pentru interioare nu am inspiratie (nerv) de ceva vreme. Repetitivitatea ma seaca si ea....
Ma stradui totusi sa ii repun in elementul lor cat mai repede posibil.

Florin, mi-am imaginat masinaria trecuta prin "Valea plangerii" in cursul testelor. D' aia-i asa mocirloasa (desi inca nu are stropi).
Eu sper sa-i placa si proprietarului ideea transpusa de mine pe plastic, altfel ma vad nevoit sa dau jos si sa caut o solutie de reprezentare "mai cuminte".

Spor sa aveti,
Adi

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 26 August 2014 - 01:44 PM


#31 Useril este offline   gabrielglodean 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 437
  • Inregistrat: 07-August 12
  • Location:Satu Mare
  • Interests:???

Postat 26 August 2014 - 02:03 PM

Vezi postareaAdiP, la 26 August 2014 - 01:43 PM, a spus:

Max, pestii au unele repere puse la murat, iar pentru interioare nu am inspiratie (nerv) de ceva vreme. Repetitivitatea ma seaca si ea....
Ma stradui totusi sa ii repun in elementul lor cat mai repede posibil.

Florin, mi-am imaginat masinaria trecuta prin "Valea plangerii" in cursul testelor. D' aia-i asa mocirloasa (desi inca nu are stropi).
Eu sper sa-i placa si proprietarului ideea transpusa de mine pe plastic, altfel ma vad nevoit sa dau jos si sa caut o solutie de reprezentare "mai cuminte".

Spor sa aveti,
Adi



Conteaza sau nu, dar nemtii nu au avut vreodata canistre de gen american... Ale lor sunt ca cele tarzii ale Wehrmacht-ulu i(sau alea rusesti, britanice), evident
cu alea inscrisuri.




#32 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 26 August 2014 - 08:09 PM

Gabriel, precum am scris anterior, orice critica e binevenita cita vreme este pertinenta, asta pentru ca de regula imi fac cat de cat temele inainte de a deschide subiecte pe cartula.
Iar pentru ca in postarea ta lipseste un zambilici, ma impinge sa-ti ofer un raspuns la fel de serios.

Stiu exact cum arata canistrele germane WW II, insa punandu-le pe cele americane am apreciat ca ele sugerau clar faptul ca "nu conteaza". Nu conteaza pentru ca nu este macheta mea si pentru ca voiam "ceva" ce sa rupa (cromatic) intregul ansamblu de culori incorecte ale masinii. Iar canistrele erau la indemana in cutia cu maimutze rasinoase.

Daca ar fi fost macheta mea, canistrele clar nu ar fi avut ce cauta acolo, la fel cum nu aveau ce cauta lazile de munitie in scara 1/72 si evident nici cablul de tractare care nu respecta modelul german modern, cu 11 infasurari/manunchiuri si sens de rasucire spre dreapta. Eu am folosit doar vre-o 7, din lene si pentru ca asa cum am scris anterior - "nu conteaza" pentru proprietarul machetei.
Nu mai vorbesc de prelata ce atarna si ale carei culori n-au legatura cu modelele de camuflaj german modern; nemaipunand la socoteala culoarea lemnului de pe uneltele genistice, care apropo, in Bundeswehr are alta nuanta decat in alte armate, datorita esentei de lemn folosit de nemti.

- Stii ce mi-ar fi placut totusi ? Mi-ar fi placut incropesc o plasa Barracuda pentru a o pune pe masina, insa nu mai am timp si pentru asa ceva.
Poate alta data.

Pana la acea o alta data, spor la toata lumea.
Adi

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 26 August 2014 - 08:10 PM


#33 Useril este offline   gabrielglodean 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 437
  • Inregistrat: 07-August 12
  • Location:Satu Mare
  • Interests:???

Postat 26 August 2014 - 11:34 PM

Vezi postareaAdiP, la 26 August 2014 - 08:09 PM, a spus:

Gabriel, precum am scris anterior, orice critica e binevenita cita vreme este pertinenta, asta pentru ca de regula imi fac cat de cat temele inainte de a deschide subiecte pe cartula.
Iar pentru ca in postarea ta lipseste un zambilici, ma impinge sa-ti ofer un raspuns la fel de serios.

Stiu exact cum arata canistrele germane WW II, insa punandu-le pe cele americane am apreciat ca ele sugerau clar faptul ca "nu conteaza". Nu conteaza pentru ca nu este macheta mea si pentru ca voiam "ceva" ce sa rupa (cromatic) intregul ansamblu de culori incorecte ale masinii. Iar canistrele erau la indemana in cutia cu maimutze rasinoase.

Daca ar fi fost macheta mea, canistrele clar nu ar fi avut ce cauta acolo, la fel cum nu aveau ce cauta lazile de munitie in scara 1/72 si evident nici cablul de tractare care nu respecta modelul german modern, cu 11 infasurari/manunchiuri si sens de rasucire spre dreapta. Eu am folosit doar vre-o 7, din lene si pentru ca asa cum am scris anterior - "nu conteaza" pentru proprietarul machetei.
Nu mai vorbesc de prelata ce atarna si ale carei culori n-au legatura cu modelele de camuflaj german modern; nemaipunand la socoteala culoarea lemnului de pe uneltele genistice, care apropo, in Bundeswehr are alta nuanta decat in alte armate, datorita esentei de lemn folosit de nemti.

- Stii ce mi-ar fi placut totusi ? Mi-ar fi placut incropesc o plasa Barracuda pentru a o pune pe masina, insa nu mai am timp si pentru asa ceva.
Poate alta data.

Pana la acea o alta data, spor la toata lumea.
Adi


Si partea metalica a uneltelor vopsite in ceva nuanta de OD sau Gelb Olive? Imagine postata. Barracuda cum ai fi facut-o, cu o fololie de ceva perforata manual cu semicercuri? Si in ce culori ai fi vopsit-o? La germani nu am vazut decat
aia nisipie din Afganistan, la ei acas 3 tricolora? Iti admir perseverenta, eu micut in domeniu m-as fi multumit si cu niste prefabricate....

Multumesc,
Gabriel

#34 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 28 August 2014 - 07:42 AM

Frumoasa masinarie. Corecta sau nu , imi place mult vopsirea si uzura . Pe o vigneta cu ceva noroi-balta ar fi super....

#35 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 31 August 2014 - 10:55 PM

Eu zic ca-i cam gata, caci m-am cam plictisit.
Am schimbat usor tenta noroiului, am dat si cu lac lucios prin unele locuri sa para "proaspat", l-am stropit pana-n albul ochilor, si i-am pus si niste antene. Si desi am facut-o, am renuntat la ai pai pune si prelata - arata ca naiba de impopistrat.

Pana prind o zi cu lumina naturala, iaca niste poze la bec !

Imagine atasata: 1-1200.jpg
Imagine atasata: 2-1200.jpg
Imagine atasata: 3-1200.jpg
Imagine atasata: 4-1200.jpg
Imagine atasata: 7-1200.jpg
Spor la toata lumea.

#36 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 01 September 2014 - 12:15 PM

Salve Adi.
Mie-mi place mult cum l-ai scos,sunt convins ca noul propietar va fi multumit.

#37 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4802
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 01 September 2014 - 01:03 PM

Si mie imi place mult , Adi . BRAVOS ! :clapping:
Ai reusit sa creezi multe puncte de interes dar fara stridentze , tinand sub control ansamblul ,iar pentru unele dintre efecte chiar trebuie o leaca de curaj pentru a le aborda . Pentru asta te felicitez inca o data ! :clapping:
Eu cred ca as fi prafuit putin mai mult corpul tancului ( spate , fata , lateral , poate chiar si deasupra) , pentru a sugera o usoara diferenta de tonalitate intre turela si corp si pentru a face o trecere mai fina dintre noroi si culoarea vehicolului , dar e foarte bine si asa . Mi-e un pic neclar cum au ajuns stropii aceia fini pe spatele turelei , ai vazut asa ceva in poze ?

#38 Useril este offline   nightprowler 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 03-October 10
  • Location:Pitesti

Postat 01 September 2014 - 04:01 PM

Vezi postareadany, la 01 September 2014 - 01:03 PM, a spus:

Mi-e un pic neclar cum au ajuns stropii aceia fini pe spatele turelei , ai vazut asa ceva in poze ?


Poate mergea cu turela indreptata spre o laterala. Si asa cum au ajuns stropi pe partile tancului, au sarit si mai sus, pe spatele ei.

#39 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4802
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 01 September 2014 - 04:08 PM

Citeaza

Poate mergea cu turela indreptata spre o laterala. Si asa cum au ajuns stropi pe partile tancului, au sarit si mai sus, pe spatele ei.

Da ,e o posibilitate . :good: La asta nu m-am gandit .

#40 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 01 September 2014 - 11:25 PM

Merci Alexandru, din cele cateva imagini prezentate, proprietarul s-a aratat multumit.

Dany, daca era dupa mine, m-as fi dus si mai sus cu prafuirea, insa m-am temut sa nu exagerez pentru gustul omului.
Iar in legatura cu ce cauta noroiul pe spatele turelei (ca si cel de pe nasul ei), ti-a raspuns nightprowler.
Evident am si o poza cu masina reala dar iti pun si cateva plasticoase, sa-ti faci o idee cam cat depasea spatele turelei cutia blindata, atunci cand turela era la travers.
Imagine atasata: a-1200.jpg

Si varianta plasticoasa.
Imagine atasata: IMG_3491-1200.jpg
Imagine atasata: IMG_3497-1200.jpg
Imagine atasata: IMG_3501-1200.jpg
Imagine atasata: IMG_3519-1200.jpg

Sub blindajul inferior fatza.
Imagine atasata: german_leopard2a6_8_of_8-1200.jpg
Imagine atasata: IMG_3485-1200.jpg

Daca am gandit prea exagerat zona spate a turelei, nu stiu; eu cred ca nu.

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 01 September 2014 - 11:39 PM


Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi