Forum Machete,Modelism,Hobby: I.A.R. - 80 scara 1/4 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

I.A.R. - 80 scara 1/4 zburator

#1 Useril este offline   Gicos 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 09-April 11

Postat 03 August 2014 - 10:03 AM

Salutari dragi machetisti , am urmarit cu interes toate topicurile despre IAR 80 si pasii facuti catre exactitatea machetelor sunt fantastici . As vrea sa-mi incerc si eu iscusinta si priceperea in a realiza o macheta zburatoare cu radiocomanda . Bineinteles ca as vrea sa-l realizez printr-o tehnica cat mai diferita si cat mai originala . De aceea am ales sa-l construesc cat mai aproape de cel real adica din tabla subtire de alluminiu . Pentru inceput va trebui sa fac un mockup pentru tot modelul la scara 1/4 . Pe acest mockup voi putea ambutisa tot invelisul din tabla cu panelatura exact ca la cel real . Am rugamintea la voi daca puteti pentru inceput sa ma ajutati cu planuri , cu vederi din fata ,de sus , intrados , lateral . Voi avea nevoie deasemenea si de sectiuni de la fuselaj si aripi . Cu aceste planuri scara 1/4 , care pot fi si in PDF , voi scoate pe hartie si voi incepe sa decupez sectiunile pentru realizarea mockpului . Va multumesc cu respect George Bajan .

#2 Useril este offline   Gicos 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 09-April 11

Postat 03 August 2014 - 11:18 AM

Am gasit o pereche de roti cu diametrul de 157 mm , grosime - 53 mm, nu stiu cat sunt de apropiate ca dimensiune .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Picture 024.jpg
  • Imagine atasata: Picture 025.jpg


#3 Useril este offline   Gicos 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 09-April 11

Postat 04 August 2014 - 11:55 AM

As mai avea nevoie de un sfat , ce model sa aleg . Am nevoie de un model de 80 la care s-a ajuns la o clarificare ( cat de cat ) a documentatiei . Deci pentru inceput as avea nevoie de sectiuni sa le pot scoate la un ploter . Materiale am pentru inceput , adica pentru master si tabla am de 0,3 si 0,5 pentru invelis .

#4 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 04 August 2014 - 01:12 PM

Du-te īn susul paginii, la "Căutare", şi scrie iar-80, chiar aşa, cu litere mici, şi dă o căutare, īn josul paginii. O să găseşti tone de documentaţie - planuri, fotografii de epocă, profile color, machete la diferite scări, adică 1/72, 1-48, 1-32 şi chiar la o scară mai mare, fotografii cu etape de construcţie pānă la finalizare şi o mulţime de discuţii, mai mult sau mai puţin amicale...din păcate.

Spor la machetit!

#5 Useril este offline   Gicos 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 09-April 11

Postat 15 August 2014 - 09:40 AM

Aveam o nervura de la un alt proiect si am incercat sa ambutisez din tabla de 0,5 . Nervura a iesit destul de solida si mai usoara cu 5 g decat cea din placaj . Intradevar sectiunile sunt mai multe ca numar la fuselaj si aripi decat la un aeromodel din lemn . Daca poate cineva sa ma ajute cu o vedere mai clara la lisele si lonjeroanele fuselajului si aripilor .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Picture 002.jpg
  • Imagine atasata: Picture 003.jpg
  • Imagine atasata: Picture 004.jpg


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi