Forum Machete,Modelism,Hobby: Cupa IAR 80/81 1/32 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cupa IAR 80/81 1/32 adica unde construim si carcotim

#1 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2972
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 03 June 2014 - 08:24 PM

Ma gandeam asa, Cupa IAR 80/81 1/32. Incepe imediat de cum sosesc machetele si poate participa oricine. Concursul va dura pana la intalnirea din iarna de la Alba Iulia unde vom decerna si premile. (asta daca si cei de la AMA sunt de acord)

Premiul I - ceva misto. de epoca, adica vintage (nu am premiul in posesie dar sper pana in iarna sa fac rost de el)

Premiul II- nu m-am gandit inca

Premiul III- nu mia conteaza

ca vorba aia, important e sa participi.

Am gandit topicul asta ca un loc unde sa punem la gramada ce construim. Participarea in acest topic nu implica neaparata participarea la concurs. La final vor participa doar cei care isi exprima dorinta de a fi luati in semana de juriu , adica de ceilalti membri, caci vom vota la sfarsitul perioadei.

Incep eu sa postez desi nu particip ca sa atrag spre acest topic. Incep cu motorul si pe masura ce lucrez postez. Mentionez ca nu ma voi stradui sa fac o macheta super corect. Ii las pe cei mai experimentati sa fac asta, eu oricum sunt ocupat cu o macheta scara 1/1 care in catva zile implineste o luna!

Deci, acu ma apuc de lucru si cand am ceva conscret (si daca nu mi-e rusine cu ce am lucrat) revin cu poze. Pana atunci pagina cu asamblarea mototrului

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: FR8001_IAR-81C- 07.jpg


#2 Useril este offline   LiviuM 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie , blindate , nave WW II si nu numai...

Postat 04 June 2014 - 12:31 PM

Da...., detaliat, detaliat motorul asta... Din ce am vazut pe marginile culeelor, (IAR 80/81 1:32) cred ca ne vor lovi si cu un IAR 80 cei de la FRROM Azur.

Aceasta postare a fost editata de LiviuM: 04 June 2014 - 12:34 PM


#3 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 04 June 2014 - 07:24 PM

Ceva detalii despre macheta scara 1 : 1, se poate? Mulțumesc.

Cu stima.

#4 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2972
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 04 June 2014 - 08:33 PM

Pe macheta scara 1/1 o cheama Sofia Anastasia si implineste o luna in cateva zile.

Revenind la macheta, in putinul timp pe care l-am avut am reusit sa lipesc parte cu cilindrii.

mentionez de la inceput un lucru. NU am dat importanta imbinarii acestor cilindri si nu mi-am batut capul sa lucrez prea mult in zona de imbinare. am facut si o greseala. am dat cu un grund TAMYA de toata jena, desi stiam din experiente trecute ca nu este bun si nu s-a asezat bine de loc.

Chitul nu este gandit sa fie facut cu capota motorului deschisa, deci partea de imbinare a cilindrilor oricum nu se va vedea o data inchis in capota. mai ales cav ctrebuiesc adaugate tot felul de alte accesorii in zona aceea.

Folosind cartea lui Radu (exista prin Brasov o notita tehnica a acestui mototr, o sa incerc sa o procur sa postez aici pe forum detalii) am vazut si cam ce se poate imbunatatii. De exemplu in poza de mai jos cu o bucata desarma portocalie o sa incerc sa fac conducta injectorului care intre in colierul injector de la cilindrii (adica colierul de unde pleaca ala fiecare cilindru o teava de injectare).
Si acest tevi mici le voi face. Cred ca le voi face dintr-o ata foarte groasa pe care o voi intari in aracet.

Postez deocamdata cateva poze si revin

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: a.jpg
  • Imagine atasata: DSC01869.JPG
  • Imagine atasata: DSC01871.JPG
  • Imagine atasata: DSC01873.JPG


#5 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 04 June 2014 - 08:52 PM

Arata bine motorul pana acum.
Stiu ca in realitate imbinarea cilindrilor se vede mai putin "rau" dar parca este pacat ca i'ai lasat asa...Imagine postata

#6 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2972
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 04 June 2014 - 08:54 PM

Deocamdata i-am chituit si apoi mai vad ce fac. Oricum, cum spuneam, cand o sa incep sa bag toate conductele si ce mai vine pe acolo nu se mai vede mare lucru!

#7 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 04 June 2014 - 08:59 PM

oricum arata bine!
Si cred ca dupa vopsire si wash-uire si toate cele, o sa ii lasi si o capota deschisa....:shiftyninja:

#8 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 04 June 2014 - 09:29 PM

"Am făcut-o iarăși lată"

Īmi cer scuze īn modul cel mai solemn. Am crezut că, chiar vorbiți despre o macheta scara 1 : 1!

Să vă trăiască și să fie sănătoasă! Vă felicit si pentru numele ales. Foarte frumos!

Cu stimă.

PS: Ghinion. Postez o dată pe lună și atunci fac numai "cacate" cum zic italieni. Scuze și la colegi de forum pentru off topic.

#9 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2972
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 04 June 2014 - 09:36 PM

Nu-i bai. O macheta de IAR 80 scara 1/1 urmeaza sa se construiasca la Aerostar din cate am inteles. Nu stou mai multe detalii, dar cine stie... sa ne anunte si pe noi!

#10 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 04 June 2014 - 11:03 PM

Sârma portocalie are un traseu șerpuitor printre cilindri:
Imagine atasata: index.jpg

Ce am desenat cu galben nu se vede din cauza cilindrului.

Ati scris în descripția topicului ca putem "cârcoti" ! Sper sa nu fie cu supărare.

Cu stima.

PS: Mult succes echipei de la Aerostar... asta în cazul în care fac o replica de IAR80.
In cazul în care chiar o fac, le datorez scuze. Nu ca i-ar interesa, dar măcar pentru liniștea mea sufleteasca...

Aceasta postare a fost editata de Asgard: 04 June 2014 - 11:04 PM


#11 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1073
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 04 June 2014 - 11:32 PM

Citeaza

De exemplu in poza de mai jos cu o bucata desarma portocalie o sa incerc sa fac conducta injectorului care intre in colierul injector de la cilindrii (adica colierul de unde pleaca ala fiecare cilindru o teava de injectare).
Si acest tevi mici le voi face. Cred ca le voi face dintr-o ata foarte groasa pe care o voi intari in aracet.


Salut Horia.
O mica mentiune daca imi permiti, acea conducta serpuita si acel colier nu au nici o treaba cu injectie ci fac parte din sistemul de aprintere. Prin ele trec cablurile ce sunt conectate la bujii. De la colier spre cilindri pleaca fisele bujiilor, nu tevi de injectare. Pentru ca fiecare cilindru are doua bujii in cap, exista doua astfel de coliere, unul in fata motorului si altul in spate.

Spor in continuare.

#12 Useril este offline   Radu-Dan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 10-December 08

Postat 05 June 2014 - 07:09 AM

Horia, adaug si eu trei carti IAR-80 pentru locurile 1, 2 si 3 la categoria incepatori sau copii.

#13 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2972
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 05 June 2014 - 09:45 AM

Salut Asgard. Sarma era pusa provizoriu sa arat ca o voi pune. In final am renuntat la ea ca era cam elastica si i-am pus o sarma de aluminiupe care am si legat-o de colier. Urmeaza sa o pun pe a doua.

Mgc151184 - mersi pentru lamurire

radu-dan nu stim inca cine se va inscrie la concurs dar multumim pentru carti. Eu ma gandeam sa mai adaug pentru locurile I II si III si cate o bucata de tabla de la IAR-ul cazut in Piatara Mare

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC01878.JPG


#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 June 2014 - 10:15 AM

Horia, daca imi permiti, dupa parerea mea acel cablu este mult prea gros, diametrul cablui intra de trei ori in diametrul tevi de esapament, pe schita, a ta intra doar de doua ori.
In rest, cind primesc chitul, o sa-i fac o recenzie folosind cartea lui Radu, iar constructia o sa o pun si eu aici.
Cit despre bucata de tabla :dribble:

#15 Useril este offline   LiviuM 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie , blindate , nave WW II si nu numai...

Postat 05 June 2014 - 03:36 PM

Incepe sa devina din ce in ce mai interesant.

#16 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2972
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 05 June 2014 - 08:36 PM

Z, am verificat, este intr-adevar putin mai groasa, dar nu prea mult. Situatia diamentrului gaurii unde vine cilindrul este mai mare in realitate, adica pe modelul de platisc, in schita din desen pare mai mic.

#17 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 05 June 2014 - 09:44 PM

Mi se pare mie, sau forma și lungimea reductorului e greșita?!

Imagine atasata: Reductor.jpg

Trebuie sa fie cilindric cu partea din fata bombata și nu conic...

Cu stima.

#18 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 05 June 2014 - 10:05 PM

Acest lucru mi-a sarit si mie in ochi dar m-am gindit sa nu comentez. Forma este categoric gresita dar nu este un lucru care sa ma deranjeze. Oricum cu capota pusa nu se mai vede mare lucru, chiar si la scara asta.
Acum vorbind asa pe sleau, care macheta este perfecta fara nici o greseala sau eroare de forma? Eu unul nu cred ca exista!

#19 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2972
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 05 June 2014 - 10:22 PM

Ala e motor de 80? Sa nu fie un K14 de la vreun IAR 37/39. Daca mai ai poze cu motoare de 80 punele aici pe site sa le avem pentru documentare!

#20 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 05 June 2014 - 10:26 PM

Pai poze cu motorul sint pe forum in topicul cu walkaound IAR 80. Si dupa schite , si dupa fotografiile din cartea lui RB forma este gresita.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi