Forum Machete,Modelism,Hobby: HMS Leopard - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

HMS Leopard

#101 Useril este offline   laurentiu64 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 25-March 14
  • Location:Tg Mures

Postat 27 April 2015 - 08:45 PM

Vezi postareacosteo, la 27 April 2015 - 08:39 PM, a spus:

Salut Laurentiu!
Dar imbinarile intre segmentele braului unde sunt?


Buna Costi!

Avand in vedere si luand in cosiderare cat mi-a luat sa fac imbinarile ( prin pilire) la chila, am renuntat!
In plus o sa vie vopsit in negru braul!
Sa ma ierte ce-i consacrati!

Cu respect!

#102 Useril este offline   laurentiu64 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 25-March 14
  • Location:Tg Mures

Postat 27 April 2015 - 08:50 PM

Revin!

Sincer mi-a fost frica ca daca le fac la lungime mai mica, nu mi-ar fi iesit curbura daca faceam imbinarie!
Piesele fiind mai scurte se curbeaza mai greu pe cant! Si banuiesc ca imbinarile ar fi iesit cascate!

#103 Useril este offline   costeo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 26-January 15
  • Location:Constanta

Postat 27 April 2015 - 08:50 PM

Vezi postarealaurentiu64, la 27 April 2015 - 08:45 PM, a spus:

Buna Costi!

Avand in vedere si luand in cosiderare cat mi-a luat sa fac imbinarile ( prin pilire) la chila, am renuntat!
In plus o sa vie vopsit in negru braul!
Sa ma ierte ce-i consacrati!

Cu respect!


Sa te ierte doar cei consacrati, eu nu te iert :aggressive:

P.S. Editez c-am vazut raspunsul tau in timp util! Ti-ar fi iesit cu siguranta... dar vorba ta... daca si asa e vopsit... ! Consacratii sigur iti vor da dreptate!

Aceasta postare a fost editata de costeo: 27 April 2015 - 08:53 PM


#104 Useril este offline   laurentiu64 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 25-March 14
  • Location:Tg Mures

Postat 27 April 2015 - 08:53 PM

Vezi postareacosteo, la 27 April 2015 - 08:50 PM, a spus:

Sa te ierte doar cei consacrati, eu nu te iert :aggressive:


So sorry! Poate in poze nu se vede, dar in realitate curbura este pronuntata si greoi de realizat din piese scurte!

#105 Useril este offline   costeo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 26-January 15
  • Location:Constanta

Postat 27 April 2015 - 09:02 PM

Vezi postarealaurentiu64, la 27 April 2015 - 08:50 PM, a spus:

Revin!

Sincer mi-a fost frica ca daca le fac la lungime mai mica, nu mi-ar fi iesit curbura daca faceam imbinarie!
Piesele fiind mai scurte se curbeaza mai greu pe cant! Si banuiesc ca imbinarile ar fi iesit cascate!


Se putea indoi pe cant o bagheta mai lunga din care alegeai apoi segmentele potrivite...:shifty:

#106 Useril este offline   laurentiu64 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 25-March 14
  • Location:Tg Mures

Postat 21 May 2015 - 10:31 AM

Salutare!

Problemele administrative nu mi-au dat ragazul ptr a avansa cu lucrarea; Ptr a mai anima forumul, tin sa va anunt ca am terminat cu braul!
Costi ti-am urmarit sporadic si lucrarea ta, admir cum ti-au iesit balustradele si nu numai! Gabi.... nu gasesc cuvinte :clapping::hi::hi:!

Imagine atasata: Leopard_120.JPG Imagine atasata: Leopard_121.JPG

Imagine atasata: Leopard_122.JPG Imagine atasata: Leopard_123.JPG

Imagine atasata: Leopard_124.JPG Imagine atasata: Leopard_125.JPG

Imagine atasata: Leopard_126.JPG Imagine atasata: Leopard_127.JPG

Ca etapa urmatoare, m-am gandit sa vopsesc braul si sabordurile, ptr a continua cu bordarea in partea superioara a braului! Nu sunt lamurit daca sa calaftuiesc filele de bordaj!
Ca idee nu vreau sa le vopsesc ci doar lacuite cu lac mat!

#107 Useril este offline   costeo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 26-January 15
  • Location:Constanta

Postat 21 May 2015 - 07:14 PM

Salut, Laurentiu! Ma bucur c-ai revenit! Ti-a iesit braul. Ma bucur ca nu vopsesti in continuare. Eu am "calafatuit" filele de bordaj cu vopsea neagra pe cant. Te ajuta si pentru eventulele, inevitabile, imperfectiuni. Ce lemn urmeaza sa folosesti? Dupa mine, nesfatuit fiind, iti recomand sa folosesti ulei de in in loc de lac, "joaca" mai frumos cu lemnul.

#108 Useril este offline   laurentiu64 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 25-March 14
  • Location:Tg Mures

Postat 21 May 2015 - 08:02 PM

Vezi postareacosteo, la 21 May 2015 - 07:14 PM, a spus:

Salut, Laurentiu! Ma bucur c-ai revenit! Ti-a iesit braul. Ma bucur ca nu vopsesti in continuare. Eu am "calafatuit" filele de bordaj cu vopsea neagra pe cant. Te ajuta si pentru eventulele, inevitabile, imperfectiuni. Ce lemn urmeaza sa folosesti? Dupa mine, nesfatuit fiind, iti recomand sa folosesti ulei de in in loc de lac, "joaca" mai frumos cu lemnul.


Buna Costi! Da am revenit, chiar daca mai incetuc dar am sa ma starduiesc sa duc la capat lucrarea! Sunt multe lucrari, pe forum, incepute si neterminate!
Sa trecem la ale noastre! Baghetele de bordaj sunt din aceeasi esenta ca si braul si chila, adica prun! La kit-urile lucrate anterior da am folosit ulei de in si e OK!
La aplicare au fost probleme, dar de curind am citit un sfat dat de Crios, undeva pe forum, referitor la modul de aplicare! O sa vedem! cand am luat carminul mi s-a recomandat un lac mat, iar cel cumparat si recomandat de vanazatoare ;-) e de calitate! La lucrarile anterioare si eu am vopsit canturile filelor de la punte, cu marker permanet! Acuma la chila am folosit aracet amestecat cu tempera, ca urmare a sfaturilor primite!

#109 Useril este offline   costeo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 26-January 15
  • Location:Constanta

Postat 21 May 2015 - 08:13 PM

Vezi postarealaurentiu64, la 21 May 2015 - 08:02 PM, a spus:

Buna Costi! Da am revenit, chiar daca mai incetuc dar am sa ma starduiesc sa duc la capat lucrarea! Sunt multe lucrari, pe forum, incepute si neterminate!
Sa trecem la ale noastre! Baghetele de bordaj sunt din aceeasi esenta ca si braul si chila, adica prun! La kit-urile lucrate anterior da am folosit ulei de in si e OK!
La aplicare au fost probleme, dar de curind am citit un sfat dat de Crios, undeva pe forum, referitor la modul de aplicare! O sa vedem! cand am luat carminul mi s-a recomandat un lac mat, iar cel cumparat si recomandat de vanazatoare ;-) e de calitate! La lucrarile anterioare si eu am vopsit canturile filelor de la punte, cu marker permanet! Acuma la chila am folosit aracet amestecat cu tempera, ca urmare a sfaturilor primite!


Aaaa... nu esti chiar novice ca mine! Aracet pigmentat am folosit doar la punti. La bordaj doar vopsea neagra.... iar in cazul de imperfectiuni am completat cu vopsea neagra si am finisat.... rezultatul mai mult decat acceptabil. Vei avea reduceri de numar de file... mie mi-a placut acest aspect si cred ca mi-a reusit!

#110 Useril este offline   laurentiu64 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 25-March 14
  • Location:Tg Mures

Postat 26 May 2015 - 07:34 AM

Salutare!

Inceput bordarea, timid dar increzator. Teoria ca teoria dar practica ne omoara!



Cu respect si spor!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Leopard_129.JPG
  • Imagine atasata: Leopard_128.JPG

Aceasta postare a fost editata de laurentiu64: 26 May 2015 - 07:39 AM


#111 Useril este offline   laurentiu64 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 25-March 14
  • Location:Tg Mures

Postat 26 May 2015 - 11:05 AM

Dupa putina slefuiala sa vedem ce si cum!

Imagine atasata: Leopard_130.JPG

#112 Useril este offline   costeo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 26-January 15
  • Location:Constanta

Postat 26 May 2015 - 08:14 PM

Salut Laurentiu,
Constat ca facem dialog intre noi, "consacratii" ne-au abandonat. Arata bine ce-ai facut! Ce dimensiune au filele de bordaj? Eu am slefuit o idee si pe cant, in unghi, pentru efect vizual. Am slefuit deasemenea si intre file, dupa lipire, exact pe imbinare, cu un "mini" slefuitor pentru accentuarea imbinarii, disparand astfel orice urma de vopsea. Nu stiu cat de explicit sunt dar iti pot detalia.
Iti doresc mult spor!

PS... vei da gauri in file? nu mi-ai spus daca vei avea reduceri de file?

Aceasta postare a fost editata de costeo: 26 May 2015 - 08:15 PM


#113 Useril este offline   laurentiu64 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 25-March 14
  • Location:Tg Mures

Postat 26 May 2015 - 09:07 PM

Vezi postareacosteo, la 26 May 2015 - 08:14 PM, a spus:

Salut Laurentiu,
Constat ca facem dialog intre noi, "consacratii" ne-au abandonat. Arata bine ce-ai facut! Ce dimensiune au filele de bordaj? Eu am slefuit o idee si pe cant, in unghi, pentru efect vizual. Am slefuit deasemenea si intre file, dupa lipire, exact pe imbinare, cu un "mini" slefuitor pentru accentuarea imbinarii, disparand astfel orice urma de vopsea. Nu stiu cat de explicit sunt dar iti pot detalia.
Iti doresc mult spor!

PS... vei da gauri in file? nu mi-ai spus daca vei avea reduceri de file?


Buna Costi!

E bine ca ne-am gasit si facem conversatii! Vizual arata si mai bine.Filele de bordaj sunt de 5x1,2-3 un piculet neregulate! De slefuit le slefuiesc atat cat sa netezesc si sa se aseze pe cele inferioare! Nu le-am tesit ca la brau ptr a pronunta imbinarea, ramane de vazut! Mi-ar trebui o scula in "V" bine ascutita ptr a reusi ceva demn! Daca nu va ramane un fir negru subtire ceea ce pare mai real avand in vedere scara! La gaurirea filelor inca nu m-am gandit, si nu cred ca mai e realizabil deoarece am inceput bordarea aleatoriu nu la dimensiuni (lungimi) bine determinate (adica nici in stil caramida si nici ca puntea)! Ce ma pune la incercare si ma cam chinuie e la anumite saborduri unde fila de bordaj se subtiaza mult si fila devine fragila! Ex vezi poza de mai sus unde e vba de un pinten, la primul sabord de pe primul rand! Tin mult ca, colturile sa fie colturi, pe asta insist! Toate decuparile sunt facute cu cuter Olfa! Filele nu sunt numarate, daca se termina mai comandam! Cum spuneam de la teorie la practica e cale lunga! Da daca faceam eu proiectul si debitam eu filele poate le determinam ce latime ce grosima etc!
Spor la modelit!

#114 Useril este offline   costeo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 26-January 15
  • Location:Constanta

Postat 26 May 2015 - 09:13 PM

Vezi postarealaurentiu64, la 26 May 2015 - 09:07 PM, a spus:

Buna Costi!

E bine ca ne-am gasit si facem conversatii! Vizual arata si mai bine.Filele de bordaj sunt de 5x1,2-3 un piculet neregulate! De slefuit le slefuiesc atat cat sa netezesc si sa se aseze pe cele inferioare! Nu le-am tesit ca la brau ptr a pronunta imbinarea, ramane de vazut! Mi-ar trebui o scula in "V" bine ascutita ptr a reusi ceva demn! Daca nu va ramane un fir negru subtire ceea ce pare mai real avand in vedere scara! La gaurirea filelor inca nu m-am gandit, si nu cred ca mai e realizabil deoarece am inceput bordarea aleatoriu nu la dimensiuni (lungimi) bine determinate (adica nici in stil caramida si nici ca puntea)! Ce ma pune la incercare si ma cam chinuie e la anumite saborduri unde fila de bordaj se subtiaza mult si fila devine fragila! Ex vezi poza de mai sus unde e vba de un pinten, la primul sabord de pe primul rand! Tin mult ca, colturile sa fie colturi, pe asta insist! Toate decuparile sunt facute cu cuter Olfa! Filele nu sunt numarate, daca se termina mai comandam! Cum spuneam de la teorie la practica e cale lunga! Da daca faceam eu proiectul si debitam eu filele poate le determinam ce latime ce grosima etc!
Spor la modelit!


Acolo la saborduri sunt convins c-ai vazut solutiile pe MSW... dar e de munca... sunt convins insa ca vei gasi solutii!

#115 Useril este offline   laurentiu64 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 25-March 14
  • Location:Tg Mures

Postat 26 May 2015 - 09:22 PM

Vezi postareacosteo, la 26 May 2015 - 09:13 PM, a spus:

Acolo la saborduri sunt convins c-ai vazut solutiile pe MSW... dar e de munca... sunt convins insa ca vei gasi solutii!


Mai navighez si pe MSW dar timpul e cam limitat! Daca ai observat ei au matriale brute din care debiteaza ce vor ei si cum vor ei! Eu si noi in principiu avem materialele gata debitate si ne adaptam!

#116 Useril este offline   costeo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 26-January 15
  • Location:Constanta

Postat 26 May 2015 - 09:27 PM

Vezi postarealaurentiu64, la 26 May 2015 - 09:22 PM, a spus:

Mai navighez si pe MSW dar timpul e cam limitat! Daca ai observat ei au matriale brute din care debiteaza ce vor ei si cum vor ei! Eu si noi in principiu avem materialele gata debitate si ne adaptam!


Asa e. Pentru a face artificiul de la saborduri ai nevoie de o bagheta mai lata astfel incat sa dispara zona de latime mica.... la mine nu a fost cazul dar m-as fi bagat! Ai provocari multe, urmaresc cu interes!

#117 Useril este offline   laurentiu64 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 25-March 14
  • Location:Tg Mures

Postat 26 May 2015 - 09:35 PM

Vezi postareacosteo, la 26 May 2015 - 09:27 PM, a spus:

Asa e. Pentru a face artificiul de la saborduri ai nevoie de o bagheta mai lata astfel incat sa dispara zona de latime mica.... la mine nu a fost cazul dar m-as fi bagat! Ai provocari multe, urmaresc cu interes!


Apreciez interesul! Procarea cea mai mare o sa fie la balcon si la prova! In rest cred ca o sa ma descurc pina la proba contrarie! Intentia mea pe mai departe e sa fac puntea inferioara complet cu toate incaperile, iar puntile superioare in sectiune longitudinale astfel incat puntea inferioara sa fie vizibila!

#118 Useril este offline   laurentiu64 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 25-March 14
  • Location:Tg Mures

Postat 31 May 2015 - 06:24 PM

Buna Seara!

Subsemnatul in stadiul de mai jos am ajuns! Ce se vede in plus, fata de ultimele poze, ieri si azi s-a realizat!
Costi din ce obs la tine, cred ca ai mai multa rabdare ca si mine, ceea ce este de laudat ( vazui un dispozitiv de curbat acolo), Sunt curios
cate baghete ai curbat! Tot trag ocheane la cum si ce executi!

Imagine atasata: Leopard_131.JPG Imagine atasata: Leopard_132.JPG

Imagine atasata: Leopard_133.JPG

Cu spor la modelit!

Ca o paranteza, ca nu indraznesc sa comentez acolo ma simt in clasa "0" ca tot e la moda acuma, dar ceea ce si cum face dj-bobo, este de cu totul si cu totul...de
admirat si cu explicatiile atasate!

#119 Useril este offline   costeo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 26-January 15
  • Location:Constanta

Postat 31 May 2015 - 06:48 PM

Na, c-am ajuns sursa de inspiratie....:shiftyninja:. Multumesc pentru cuvintele frumoase. Rabdarea de care pomenesti consta in curajul ca dupa o zi, doua, de munca sa ai curajul sa arunci totul si s-o iei de la inceput. Eu as fi pastrat, asa am facut eu, o lungime constanta a filelor... cu complicatia de rigoare! In pricipiu cam fiecare fila am preindoita pe doua axe si le-am si asigurat cu cuisoare de 0,5. Nu e cazul la tine ca ai zis ca nu vei avea gauri in bordaj. Ma nedumireste, dar e din cauza pozelor, nuanta lemnului nu-mi aduce deloc a prun, banuiesc ca al tau e nuanta mai deschisa.
Ce e important insa... iti iese bine!
Nu mi-ai raspuns daca ai si reduceri de numar de file.
Mult spor... astept cu acelasi interes noi postari.

#120 Useril este offline   laurentiu64 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 25-March 14
  • Location:Tg Mures

Postat 31 May 2015 - 07:03 PM

Vezi postareacosteo, la 31 May 2015 - 06:48 PM, a spus:

Na, c-am ajuns sursa de inspiratie....:shiftyninja:. Multumesc pentru cuvintele frumoase. Rabdarea de care pomenesti consta in curajul ca dupa o zi, doua, de munca sa ai curajul sa arunci totul si s-o iei de la inceput. Eu as fi pastrat, asa am facut eu, o lungime constanta a filelor... cu complicatia de rigoare! In pricipiu cam fiecare fila am preindoita pe doua axe si le-am si asigurat cu cuisoare de 0,5. Nu e cazul la tine ca ai zis ca nu vei avea gauri in bordaj. Ma nedumireste, dar e din cauza pozelor, nuanta lemnului nu-mi aduce deloc a prun, banuiesc ca al tau e nuanta mai deschisa.
Ce e important insa... iti iese bine!
Nu mi-ai raspuns daca ai si reduceri de numar de file.
Mult spor... astept cu acelasi interes noi postari.


In ce priveste constanta lungimii filelor, mi s-a sugerat sa fie aleatorie; In ce priveste esenta filelor da am gresit eu e par si nu prun! In ce priveste reducerea de file, sa nu crezi ca le-am numarat sau trasat sa vad daca imi ajung sau nu! Cand mi se termina mai comand! Continui in sus in acelas mod iar cand ajung sus voi slefui dupa contur surplusul! Poate nu e corect dar practic!

Poate filele tale au fost mai groase si mai rigide de a trebuit sa le curbezi pe 2 axe, ale mele sunt foarte flexibile! La brau, filele fiind mai groase am procedat ca la corp, inmuiate si fixate pe corp si uscat cu uscatorul!

Aceasta postare a fost editata de laurentiu64: 31 May 2015 - 07:12 PM


Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi