Forum Machete,Modelism,Hobby: HMS Leopard - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

HMS Leopard

#61 Useril este offline   costeo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 26-January 15
  • Location:Constanta

Postat 25 February 2015 - 11:14 PM

Foarte interesanta evolutia lucrarii tale. O metoda asemanatoare am vazut pe un site olandez, pentru modelul "De Zeven Provincien"... doar ca fundul "de nelucrat" a ramas solid iar coastele false au fost indepartate (deci fara scoaterea cochiliei)... insa metoda ta impune si mai multa pricepere! Admirabil....





#62 Useril este offline   laurentiu64 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 25-March 14
  • Location:Tg Mures

Postat 26 February 2015 - 03:46 PM

Buna Costi! Nu stiu daca chiar e asa de admirabil ce am facut pina acuma! Greul inca nu a inceput, de abia urmeza! Numai cand ma gandesc la balcon vai vai :fool:!
Oricum mersi de atentie!

Aceasta postare a fost editata de laurentiu64: 26 February 2015 - 03:47 PM


#63 Useril este offline   laurentiu64 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 25-March 14
  • Location:Tg Mures

Postat 14 March 2015 - 02:48 PM

Salutare! Continuat lucrul pe interior si la conturul superior! Scuze dar nu cunosc termenii specifici! Am inceput conturarea etravei!

Imagine atasata: Leopard_95.JPG Imagine atasata: Leopard_96.JPG

Imagine atasata: Leopard_97.JPG Imagine atasata: Leopard_98.JPG

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Leopard_99.JPG


#64 Useril este offline   laurentiu64 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 25-March 14
  • Location:Tg Mures

Postat 14 March 2015 - 02:56 PM

Imagine atasata: Leopard_100.JPG Imagine atasata: Leopard_101.JPG

Schitarea etarvei s-a facut astfel:

Imagine atasata: 1.jpg Imagine atasata: 2.jpg

Iar in stadiul de mai jos am ajuns; Taiatul la traforaj nu a decurs cum credeam, destul de greoi, probabil din cauza panzelor mai de proasta calitate!

Imagine atasata: Leopard_103.JPG

#65 Useril este offline   kromag 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 06-May 09
  • Location:Rm. Sarat.

Postat 14 March 2015 - 04:08 PM

Salut Laurentiu.
Pretentioasa metoda de lucru ai ales, dar pana acum te descurci. Urmaresc topicul pentru ca il am in plan (Leopardul).
Dar la etrava era bine sa intrebi inainte de a o taia. Forma si dispunerea pieselor componente e alta. Si imbinarea chilei e alta. Nici genunchiul etravei nu e in unghi ascutit.
Uite niste exemple:

Imagine atasata: Bellona.PNGImagine atasata: pandora.PNG

Iti recomand si un link.
Sper ca nu te superi!
Iti urez spor si rabdare.

#66 Useril este offline   laurentiu64 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 25-March 14
  • Location:Tg Mures

Postat 14 March 2015 - 05:50 PM

Buna Kromag!

Departe de mine gandul sa ma supar!
Linkul trimis il stiu, chiar am descarcat poze sa ma pot inspira! Am obs ce si cum din pozele descarcate! Desenul pe care il posed ca plan e cel de mai sus! Am cautat sa simplific
nr de parti deoarece, sincer, prea multe imbinari, realizarea lor necesitand ceva mai multa indemanare, decat simt eu ca am in momentul asta! Imbinarea numai a acestor 4 piese inca nu este perfecta cum mi-ar placea mie, probeme la slefuire si pilire plana! Ceea ce urmaresc mai mult este calitatea lucrarii! Intrebari mai multe as pune dar sunt complet pe dinafara cu denumirile specifice!
Cred ca imbinarea cu chila se poate inca adauga si slefui pe partea opusa! Zic eu! Oricum mersi de atentie si sfaturi!

In rest toate cele bune!

#67 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1267
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 14 March 2015 - 06:11 PM

leopardul prezentat de tine, kromag , este 1780 , seria a 4-a . cel pe care il face laurentiu este 1740 , seria a 2-a . sunt cateva diferente intre ele, printre care si forma calcaiului , mentionat de tine. imi par destul de bine reprezentate piesele etravei.
asa cum se vede si in desenul tau , sunt vizibile piesele 3,4,5,6 , piesele 8,9 si restul fiind deja inghitite de constructia carenei.

#68 Useril este offline   kromag 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 06-May 09
  • Location:Rm. Sarat.

Postat 14 March 2015 - 07:12 PM

Laurentiu, la scara asta calitatea inseamna si atentia la detalii. Urmaresc cu placere constructia ta (si inca vreo 2) si mi-am permis sa intervin. Piesa 3 are in completare piesa 1 (nu sunt dintr-o bucata, sunt de fapt 2 piese). Nu cred ca se gasea un stejar atat de curbat (sau de gros) ca sa scoata o singura bucata.
Restul de piese sunt ok, mai putin acea imbinare cu chila (parerea mea de privitor). Si ma mira unghiul de la genunchi, dar vad ca asa e planul!
Spor si rabdare inca o data!

Gabi, cred ca te referi la poza a 2-a. Este Pandora. Am vazut ca seamana f. mult, de aceea am postat-o. Imi pare aproape identica constructia etravei.

#69 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1267
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 14 March 2015 - 07:36 PM

ma refeream la leopardul lui jurgen, cel din link. sunt diferente intre cele doua nave , chiar daca este un bun material didactic , acestea trebuiesc constientizate .

#70 Useril este offline   laurentiu64 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 25-March 14
  • Location:Tg Mures

Postat 14 March 2015 - 08:11 PM

Ma incanta faptul ca au aparut comentarii legate de lucrare! Inseamna ca prezinta interes!
Referirea mea la calitate era legata de executie si mai putin de planuri, nu ca nu ar fi importante!!!!! Rog a nu fi inteles in mod gresit!
Cind am trasat nici prin cap nu mi-a trecut daca se putea face dintr-o bucata, pe vremea aceea, sau nu!
Ideea este ca tot ce sa sugerat inca se mai poate corecta si implementa! Din ce se vede in pozele mele cu piesele, doar imbinarile interioare sunt finalizate, conturul exterior mai deloc,
urmand al contura dupa ce o sa le lipesc intre ele! Astept in continuare pareri!

Cu respect!

#71 Useril este offline   costeo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 26-January 15
  • Location:Constanta

Postat 14 March 2015 - 08:30 PM

Astept cu interes fiecare postare a ta si continui sa admir ce faci. Observatia cu piesa 1 in completarea piesei 3 (din etrava Pandorei) trebuie luata in seama, mai ales ca si in planul tau pare sa fie la fel. N-am competenta sa ma bag dar mi-am permis!
Mult spor!

#72 Useril este offline   laurentiu64 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 25-March 14
  • Location:Tg Mures

Postat 14 March 2015 - 08:44 PM

Vezi postareacosteo, la 14 March 2015 - 08:30 PM, a spus:

Astept cu interes fiecare postare a ta si continui sa admir ce faci. Observatia cu piesa 1 in completarea piesei 3 (din etrava Pandorei) trebuie luata in seama, mai ales ca si in planul tau pare sa fie la fel. N-am competenta sa ma bag dar mi-am permis!
Mult spor!


Deci! poza din stanga (nr 1) reprezinta planul fizic ce il am, fara nici o imparteala! Poza din dreapta este desenat schitat de mine, tinand cont de ce am vazut pe alte forumuri dedicate!

Cu respect!

#73 Useril este offline   kromag 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 06-May 09
  • Location:Rm. Sarat.

Postat 14 March 2015 - 08:51 PM

Laurentiu, cam asta e parerea mea despre partile componente (n-am umblat la acel unghi, e decizia ta cf. planului).
Imagine atasata: 2.jpg
Vezi si imbinarea partilor chilei in stanga. Linia orizontala e demarcatia intre chila si chila falsa (care protejeaza chila de frecari la lansari, andocari, esuari)...
Imbinarea cu chila a etravei (cum ai desenat-o) mi se pare curioasa pentru ca, la o nava reala, in cazul lovirii unei stanci, recif sau alt obiect imers, chila (chiar imbinarea ) era expusa fortei loviturii, putand sa se crape. Tot de asta zic si ca unghiul ala e curios, pentru ca o forma de arc de cerc poate aluneca (ridica nava) peste un obiect imers.

#74 Useril este offline   laurentiu64 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 25-March 14
  • Location:Tg Mures

Postat 14 March 2015 - 09:03 PM

Mersi Kromag! Foarte sugestiva si educativa prezentarea! Cu respect!!!

Vezi postareaKromag, la 14 March 2015 - 08:51 PM, a spus:

Laurentiu, cam asta e parerea mea despre partile componente (n-am umblat la acel unghi, e decizia ta cf. planului).
Atasament 2.jpg
Vezi si imbinarea partilor chilei in stanga. Linia orizontala e demarcatia intre chila si chila falsa (care protejeaza chila de frecari la lansari, andocari, esuari)...
Imbinarea cu chila a etravei (cum ai desenat-o) mi se pare curioasa pentru ca, la o nava reala, in cazul lovirii unei stanci, recif sau alt obiect imers, chila (chiar imbinarea ) era expusa fortei loviturii, putand sa se crape. Tot de asta zic si ca unghiul ala e curios, pentru ca o forma de arc de cerc poate aluneca (ridica nava) peste un obiect imers.


#75 Useril este offline   costeo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 26-January 15
  • Location:Constanta

Postat 14 March 2015 - 10:19 PM

Desi sunt nou pe aici, urmaresc de doi ani acest forum si am vazut cat de mult am putut fiecare topic si postare. Consider ca-i singurul "scratch build" la scara "domestica" (?) pe care-l vad aici... si ma repet... admir ceea ce faci! Astept cu nerabdare pasii urmatori!

#76 Useril este offline   laurentiu64 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 25-March 14
  • Location:Tg Mures

Postat 15 March 2015 - 07:24 PM

Vezi postareacosteo, la 14 March 2015 - 10:19 PM, a spus:

Desi sunt nou pe aici, urmaresc de doi ani acest forum si am vazut cat de mult am putut fiecare topic si postare. Consider ca-i singurul "scratch build" la scara "domestica" (?) pe care-l vad aici... si ma repet... admir ceea ce faci! Astept cu nerabdare pasii urmatori!

Stimate Costeo, nu stiu daca lucrarea mea este un scratch build autentic, e totusi mult spus! Ptr a reusi un scratch build cap coada, zic eu e necesara o dotare cu scule si echipamente, sau in lipsa lor de o mana si talent de scluptor, imaginatie si multa informatie, de care eu nu posed! Oricum respect ptr aprecieri! Urmaresc si eu lucrarea ta cu interes chiar daca nu am scris comentarii!

#77 Useril este offline   laurentiu64 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 25-March 14
  • Location:Tg Mures

Postat 15 March 2015 - 07:51 PM

Astazi dupa cele scrise ieri seara, m-am intors in cuibul meu putin debusolat, cu gandul sa tin cont de propunerile voastre! Dar din pacate a fost o zi fara rezultate de remarcat! Am incercat printre altele sa frezez cu ajutorul Dremelului cu prelungitor fanta din etrava dar mi-a iesit ceva ce nu poate fi pus pe forum!:bang:. Poate daca aveam suportul de gaurire sau masa de lucru de la Dremel reuseam sa frezez altfel, nu gaura de cartita ametita ce mi-a iesit! Am decis de asemenea sa realizez piesele 1 si 3; Am mai ajuns la o concluzie ptr reusita imbinarilor! Si-anume: dupa doua piese executate si imbinate corespunzator intre ele, sa le si lipesc astfel ca la executia urmatoarei piese, celelalte sa nu se mai miste intre ele! Asa cum am insistat la saborduri pina mi-a iesit, sper sa reusesc si cu etrava!
Cam atat ptr seara asta! Toate cele bune! Cu respect!

#78 Useril este offline   laurentiu64 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 25-March 14
  • Location:Tg Mures

Postat 20 March 2015 - 07:42 PM

Buna seara, popor talentat! :-)
In stadiul din atasament am ajuns, cu etrava, dupa doua piese rebutate si re traforate! In proprtie de 90% sunt multumit de ce mi-a iesit!
In rest toate cele bune!

Imagine atasata: Leopard_104.JPG

#79 Useril este offline   costeo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 26-January 15
  • Location:Constanta

Postat 20 March 2015 - 10:11 PM

:drinks:

#80 Useril este offline   marinaru29 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 153
  • Inregistrat: 28-July 09
  • Location:Constanta

Postat 21 March 2015 - 11:01 AM

Sexy...

Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi