Forum Machete,Modelism,Hobby: IAR-80 nr. 42 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

IAR-80 nr. 42

#21 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 16 February 2014 - 05:35 PM

Reusita macheta. Si l-ai pozat frumos.... Sa-mi iasa si al meu macar la jumatate si as fi fericit...
Nu-l aduci la Alba ?

#22 Useril este offline   aur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 403
  • Inregistrat: 15-February 14
  • Location:Ploiesti
  • Interests:1/72, 1/48 Scale Models

Postat 16 February 2014 - 05:47 PM

N-a iesit chiar cum as fi vrut eu, desi nu pot spune ca sunt nemultumit de el. La urmatorul o sa am mai multa grija.

#23 Useril este offline   aur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 403
  • Inregistrat: 15-February 14
  • Location:Ploiesti
  • Interests:1/72, 1/48 Scale Models

Postat 16 February 2014 - 08:46 PM

Vezi postareaCatta, la 16 February 2014 - 02:17 PM, a spus:

Nu vreau sa intru in detalii de cum ar fi trebuit sau nu sa fie unele lucruri la avionul asta dar mie personal imi place la nebunie, nu o avea detalierea 81 -lui lui Edy dar arata bestial iar pozele sunt de mare efect. Asta pot sa zic ca e surpriza placuta a acestui an. Spor la 81.


Catalin, crede-ma ca si asta e foarte detaliat.




#24 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 16 February 2014 - 10:28 PM

Superb. Atat modelul cat si punerea in scena :drinks:

#25 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4946
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2014 - 10:43 PM

Vezi postareaaur, la 16 February 2014 - 08:46 PM, a spus:

Catalin, crede-ma ca si asta e foarte detaliat.


Si mie mi se pare ca are tot ce trebuie, pe unde trebuie !

#26 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 16 February 2014 - 10:47 PM

Salut!

Frumos tare și intradevar foarte detaliat, īn special ca este la 1:72!!!

O remarca totuși, mi se pare ca capacele trenului sunt un pic asimetrice. adică cel din stānga are un unghi mai mare fata de sol. In schimb cel din dreapta este mai paralel cu solul.
Ma pot īnșela totuși din cauza perspectivei īn care a fost fotografiata macheta. Scuze anticipate dacă am greșit.

Cu stima și spor la 81C!

#27 Useril este offline   aur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 403
  • Inregistrat: 15-February 14
  • Location:Ploiesti
  • Interests:1/72, 1/48 Scale Models

Postat 16 February 2014 - 11:05 PM

Vezi postareaAsgard, la 16 February 2014 - 10:47 PM, a spus:

Salut!

Frumos tare și intradevar foarte detaliat, īn special ca este la 1:72!!!

O remarca totuși, mi se pare ca capacele trenului sunt un pic asimetrice. adică cel din stānga are un unghi mai mare fata de sol. In schimb cel din dreapta este mai paralel cu solul.
Ma pot īnșela totuși din cauza perspectivei īn care a fost fotografiata macheta. Scuze anticipate dacă am greșit.

Cu stima și spor la 81C!


Ai dreptate. In poza e mai vizibil decat in realitate. Eu nici nu observasem pana acum :) .





#28 Useril este offline   -Vasile- 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27-November 12
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Aviatia

Postat 16 February 2014 - 11:40 PM

Si eu sunt imresionat de cat de frumos arata bijuteria ta; e o placere sa o privesti! Felicitari sincere!
Inteleg ca l-ai vopsit presupunand ca si in realitate vopsirea s-a facut cu flapsul bracat. Altfel cred ca ar fi trebuit o nuanta diferita (cred ca un gri albastrui) pe portiunea bordului de atac al flapsului ce se ascunde in aripa cand e in pozitie de zbor. Asa am vazut ca apare in unele poze si in realizarile recente ale altor meseriasi in 80-uri. Dar poate la 42 a fost asa cum l-ai facut tu; nu stiu. Deasemenea pozele (foarte reusite dealtfel!) scot in evidenta o capota a motorului noua nouta fata de uzura excelent realizata pe restul avionului, inclusiv pe elice.
Oricum si modelul tau impinge standardul de 80-uri la 1/72 undeva sus, greu de atins de cei mai multi dintre noi. Imagine postata
Numai bine si spor la urmatoarele realizari!
Vasile

#29 Useril este offline   aur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 403
  • Inregistrat: 15-February 14
  • Location:Ploiesti
  • Interests:1/72, 1/48 Scale Models

Postat 17 February 2014 - 12:21 AM

Inainte sa vopsesc flapsul m-am tot jucat cu el si l-am pus pe pozitie normala de zbor si pe pozitie aterizare. Asa cum este vopsit acum, cu bordul de atac in culoarea extradosului, nu este incorect, in sensul ca atunci cand flapsul este ridicat nu se vede nimic anormal pe intrados. E un subiect in legatura cu care inca mai fac cercetari. Nu sunt convins ca bordul de atac e in culoarea intradosului. E foarte posibil sa ma insel, dar logica mea imi spune ca bordul de atac e in culoarea extradosului.

#30 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 17 February 2014 - 01:41 AM

Felicitari, Aur. Foarte frumos realizat. Bravo. :friends:

Flapsul este vopsit corect, sunt numeroase poze care sustin acest lucru, mai jos am atasat doua exemple, in care se observa bordul de atac vopsit in colorile de pe extrados.
Asa a fost la toate, adica vopsite in culorile sau culoarea de pe extrados. Atunci cand in pozele alb negru apare o nuanta diferita pe acea suprafata acest lucru se datoreaza reflexiei lumini pe suprafete diferite, adica diferente de reflexie intre suprafete plane si suprafete curbe, de asemnea diferente de reflexie intre suprafete cu unchiuri diferite fata de camera de fotografiat, etc. Ai perfecta dreptate cand mentionezi ca odata flapsul ridicat nimic din culoarea de pe extrados nu se vede dinspre intrados, acea suprafata se ascunde in spatele aripi.

Felicitari inca o data.

:clapping:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 12345.jpg


#31 Useril este offline   aur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 403
  • Inregistrat: 15-February 14
  • Location:Ploiesti
  • Interests:1/72, 1/48 Scale Models

Postat 17 February 2014 - 06:54 AM

Exact poza din dreapta, din cele doua de mai sus, m-a convins ca bordul de atac al flapsului e vopsit in culoarea extradosului.

#32 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4946
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2014 - 08:48 AM

Citeaza

Asa a fost la toate, adica vopsite in culorile sau culoarea de pe extrados. Atunci cand in pozele alb negru apare o nuanta diferita pe acea suprafata acest lucru se datoreaza reflexiei lumini pe suprafete diferite


Eu unul m-as feri sa afirm ca TOATE au fost intr-un fel sau altul, mai ales cind e vorba de IAR... Daca te-ai uita atent la poza cu Nina ai vedea dupa umbra caschetei si a palariei pe fata ciobanasului, de unde pica lumina. Adica exact catre partea dreapta a flapsului si nu ar fi absolut nicio diferenta de culoare. Daca lumina ar fi cazut de sus si fata un pic, ar fi logic ce ai scris si probabil ca in multe poze chiar asa se intimpla. Dar nu la toate.

#33 Useril este offline   aur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 403
  • Inregistrat: 15-February 14
  • Location:Ploiesti
  • Interests:1/72, 1/48 Scale Models

Postat 17 February 2014 - 09:37 AM

Vezi postarea1-0-9, la 17 February 2014 - 08:48 AM, a spus:

Eu unul m-as feri sa afirm ca TOATE au fost intr-un fel sau altul, mai ales cind e vorba de IAR... Daca te-ai uita atent la poza cu Nina ai vedea dupa umbra caschetei si a palariei pe fata ciobanasului, de unde pica lumina. Adica exact catre partea dreapta a flapsului si nu ar fi absolut nicio diferenta de culoare. Daca lumina ar fi cazut de sus si fata un pic, ar fi logic ce ai scris si probabil ca in multe poze chiar asa se intimpla. Dar nu la toate.



In privinta primelor 80-uri sunt sigur ca bordul de atac al flapsului era in culoarea extradosului. Se vede mai mult decat clar in fotografii. Pentru mine nu e nicio indoiala.
In ceea ce priveste IAR-81 ma gandesc ca au folosit aceeasi procedura de vopsire a flasurilor. E de cercetat, nimic nu e batut in cuie. Poza cu Nina nu ma convinge 100%. Cautam....



#34 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12653
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 February 2014 - 09:45 AM

Observatia privind crucile si carenajul de sub cupola motorului am facut-o avind in vedere cartea lui Radub. E bine ca am deschis discutia, ca uite au aparut acele filmulete foarte interesante! Cit priveste eleroanele, da aveti dreptate, uneori pot sta si in pozitia "criticata" de mine. Oricum macheta marita toate laudele!
In provinta culorii bordului de atac al flapsului, este posibil ca ea sa fie cea a grundului pentru ca avionul a fost vopsit dupa asamblare, deci pe acea parte nu ar fi fost vopseaua de pe extrados. Imi pare ca la Nina se vede foarte bine acest lucru. Ar mai fi o poza la pag 35, in care, desi lumina cade la fel si pe alte suprafete curbe, bordul de atac pare mai deschis la culore. E doar o parere.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 17 February 2014 - 09:48 AM


#35 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2014 - 10:55 AM

Felicitari ! Arata bestial.
Doua intrebari:
Cum ai rezolvat cu elicea ?
si
Cum ai facut fundalul. Aveam si eu o plansa semitransparenta cu cer si nori dintr-o brosura Tarom dar n-am putut scapa de cuta de la mijloc.
Imagine atasata: IAR80Galea6.jpg


Nu va legati de avion ca e MPM si e praf.

Aceasta postare a fost editata de wurger: 17 February 2014 - 10:56 AM


#36 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4946
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2014 - 11:04 AM

Sunt de acord ca "defaultul" este ca flapsurile erau vopsite integral in culoarea extradosului. Asa e si normal si de bun simtz. Insa nu inseamna ca nu pot fi si exceptii.
Si eu cind voi face 81 BoPi , 80A-ul si 80-ul nr.42, in lipsa unor poze contrare, le voi face in camo inclusiv bordul de atac. La celalalt 81c si 104 getta, o sa mai vad.
Evident, asta daca le voi face cu flapsurile lasate, ceea ce nu cred ca va fi cazul.

Din nou spun, eu nu as emite nicio regula scrisa in piatra .
Mgc, daca venea acum 5-6 ani Danut si zicea ca toate IAR-urile 81C erau toate vopsite integral in olive ce ai fi zis ?

Este ultima mea interventie pe subiectul flapsurilor, cel putin in topicul asta pe care l-am poluat destul.

#37 Useril este offline   aur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 403
  • Inregistrat: 15-February 14
  • Location:Ploiesti
  • Interests:1/72, 1/48 Scale Models

Postat 17 February 2014 - 11:10 AM

@Wurger
Elicea este luata de la un Yak-3 de la Hasegawa. Modificata evident.
Fundalul e tiparit special pentru astefl de fotografii. Fotografiile sunt realizate in studio foto.
Printre altele ma ocup si de foto.

#38 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 17 February 2014 - 11:18 AM

Felicitari si din partea mea,o lucrare pe cinste! :hi:
Ai putea sa faci niste poze cu el vazut de sus si sa incerci alte unghiuri?

Aceasta postare a fost editata de axor: 17 February 2014 - 11:19 AM


#39 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2014 - 12:17 PM

Foarte frumoasa lucrare.

Primeste te rog si felicitarile mele.:clapping:

Subscriu la ce zicea Axor...macheta merita poze din mai multe unghiuri si cu detalii mai multe. Putin mai de aproape daca se poate.

Daca mai poti face niste poze (mai ales ca inteleg ca ai tot ce trebuie la dispozitie), pls shoot...eu personal m-as bucura sa mai vad.


Astept cu nerabdare si lucrarile urmatoare.

Toate cele bune,

#40 Useril este offline   aur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 403
  • Inregistrat: 15-February 14
  • Location:Ploiesti
  • Interests:1/72, 1/48 Scale Models

Postat 17 February 2014 - 12:51 PM

Pentru ca exista cerere o sa fac o noua serie de foto si cu ceva vederi de sus, plus detalii (interior, tren, etc).
Initial, cand am facut sesiunea foto, am vrut sa-l fac sa para cat mai real in poze. Am si o intreaga serie A/N foarte faina. Nu m-am concetrat prea tare asupra detaliilor pentru ca ar fi tradat ca este o macheta.
Imi place sa le fac poze intr-un cadru cat mai realistic posibil. Asta este tratamentul, pe care-l vor "suporta" toate machetele mele.

Aceasta postare a fost editata de aur: 17 February 2014 - 12:53 PM


Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

12 useri citesc topicul
0 membri, 12 vizitatori, 0 utilizatori anonimi