Forum Machete,Modelism,Hobby: He111 H3 nr.5 (ARR) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

He111 H3 nr.5 (ARR) 1/72

#21 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 27 March 2012 - 02:41 PM

am mai vazut o poza cu un tiger moth...romanesc (revista Modelist), ce era argintiu tot...tocmai venise din Anglia, si ai nostri deabia il montasera si i-au colorat directia, albastru inca nu-l facusera dar s-au "tras" in poza cu el .

Plus nu uitati de IAR 11CV, IAR 12

Aceasta postare a fost editata de claudiu_ne2000: 27 March 2012 - 02:42 PM


#22 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 27 March 2012 - 10:22 PM

Citeaza

Verificati site-urile germane si veti constata ca He-112, Bf-108, Bu-131 si 133, Klemm 35 au avut alte culori cu exceptia griului. In ceeace priveste Klemm 25 era argintiu cu imatriculatia inscrisa cu rosu.

Din cunostintele mele avioanele nemtesti de gen Klemm, gotha 145, etc erau vopsite integral in: L40/52 Hellgrau (o nuanta de gri), RLM 01 Silber (argintiu) sau RLM 02 Grau (nuanta de gri sau gri-verzui, acceasi nuanta sau nuanta foarte asemanatoare ca si RLM 63 Hellgrau - gri), cele de gen Bucker erau vopsite in: Perlewiss , RLM 05 Elfenbein sau RLM 02.
Ale noastre au purtat aceleasi culori initial si mai apoi in urma reparatiilor aceste culori s-au pastrat sau au fost inlocuite, deci mai pe scurt am avut si noi avioane gri (RLM 02, RLM 63). De altfel si-n prima poza postata de dumneavoastra in plan secund este un Klemm 25 ce pare a fi vopsit in RLM 02.
Mai jos am atasat o poza cu un Klemm 35 romanesc vopsit RLM 02 iar inmatricularea imi pare de culoare galbena si nu rosie. (Mentionez ca poza a fost gasita pe internet, in forma de mai jos)

Revenind la problema noastra initiala gri (RLM 63) sau pamant ars, cum am mai spus si mai sus cele germane erau RLM 61/62/63, insa va mai intreb odata, aveti cumva poze sau documente care confirma varianta dumneavoastra cu pamant ars pe extradosul He-111 H3??

In legatura cu pozele postate de dumneavoastra, as vrea sa va multumesc pentru postarea lor, daca pe cea cu Klemm am mai vazut-o postata tot de dumneavostra in alta parte, cealalta cu Bu-133 este o premiera pentru mine si ma bucura nespus de mult ca-ti postat-o (planuiesc a incepe constructia catorva Bu 133 la 1/72 romanesti). Ce ma uimeste foarte mult la acea poza este faptul ca botul era Gri si nu Argintiu cum credeam eu. Pacat ca nu putem vedea intreaga inmatricularea. Interesante si dungile galbene de pe fuselaj si intrados plan (un galben diferit de cel de pe deriva, poate daca poza era alb/negru dunga ar fi interpretata albastra/rosie ...) Multumesc inca o data pentru postare.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Klemm 35 col01.jpg

Aceasta postare a fost editata de Mgc151184: 27 March 2012 - 11:21 PM


#23 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 28 March 2012 - 07:17 AM

Multumim Radu-Dan si Mqc151184 pt poze, grozave!





#24 Useril este offline   Radu-Dan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 10-December 08

Postat 31 March 2012 - 08:50 AM

MCG 151184 - de la acele "gri-uri" specificate in standarde pana la acel pamant ars interppretat ca gri inchis de pe pe macheta de He-111 este o mare diferenta.
MCG te rog sa revi cu acel Mail, datorita unui complex de imprejurari am pierdut toate mesajele.

#25 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 02 May 2012 - 10:54 PM

Salut,

In afara de discutia despre gri, mai vin si eu cu o intrebare. La poza cu avionul numarul 32, ca si la cea facuta din spatele avionului, se vad niste dungi pe aripi, care sunt de alta culoare decat camuflajul. Stie cineva ce reprezinta acele marcaje?

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

5 useri citesc topicul
0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi