Forum Machete,Modelism,Hobby: He111 H3 nr.5 (ARR) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

He111 H3 nr.5 (ARR) 1/72

#1 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 20 June 2006 - 05:10 PM

He-111 H3 nr.5 Gr.5 Bomb. 1941

Kitul este He 111 H6 Hasegawa 1/72 (un kit foarte bun).

Imagine postata
Imagine postata

Mai multe poze aici.
Astept parerile voastre.

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12640
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 June 2006 - 06:02 PM

Buna treaba! Ti-au iesit bine chiar si crucile!

Ca problem, si aici sa vedem si parerea lui Radub, ar fi culorile: RLM 02(63) trebuia nitel mai verde iar RLM 62 nitel mai deschis. Parerea mea :-)

#3 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 21 June 2006 - 10:15 PM

Imi place.
Dupa mine crucile facute de tine cu sabloane (mama ce mai sabloane) apar mai veridice decat decalurile de pe fuselaj.
In rest, as fi facut fumul de pe intradosul aripilor mai net.

#4 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 22 June 2006 - 02:14 PM

Citeaza

Buna treaba! Ti-au iesit bine chiar si crucile!

Ca problem, si aici sa vedem si parerea lui Radub, ar fi culorile: RLM 02(63) trebuia nitel mai verde iar RLM 62 nitel mai deschis. Parerea mea 


Pt RLM-uri am folosit vopsele Revell,e posibil sa ai dreptate.

Citeaza

Imi place.
Dupa mine crucile facute de tine cu sabloane (mama ce mai sabloane) apar mai veridice decat decalurile de pe fuselaj.
In rest, as fi facut fumul de pe intradosul aripilor mai net.


Mereu insemnele facute din vopsea,cu sabloane, vor arata mai bine decat un decal,din pacate la aceasta scara nu prea se pot face,mai ales crucea lui Mihai la marimea obisnuita. :-)
Nu am insistat cu fumul dar cred ca voi insista :lol:


Va multumesc pt aprecieri.

#5 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 23 June 2006 - 09:14 AM

Camuflajul arata bine, dar greseala legata de cruci se perpetueaza...........
Dimensiunile marcajelor trebuie sa fie aceleasi si pe aripi si pe fuselaj. La tine si modelul crucilor e diferit......... :-)
Sablonul avea dimensiune standard conform decretului. singurele diferente apar la modelul crucii: unele sunt mai groase, altele mai subtiri, altele au cocarda din mijloc incadrata de un patrat, etc.
Singurele avioane la care apar diferente intre dimensiunile crucilor de pe aripi/fuselaj sunt cele la care din motive de spatiu nu aveau loc sa le faca la 1/1 m.
Am gasit la un moment dat o poza cu un Fw de observatie cu doua fuselaje si acolo am vazut treaba asta...........

#6 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 23 June 2006 - 10:46 AM

Citeaza

Camuflajul arata bine, dar greseala legata de cruci se perpetueaza...........
Dimensiunile marcajelor trebuie sa fie aceleasi si pe aripi si pe fuselaj. La tine si modelul crucilor e diferit......... 
Sablonul avea dimensiune standard conform decretului. singurele diferente apar la modelul crucii: unele sunt mai groase, altele mai subtiri, altele au cocarda din mijloc incadrata de un patrat, etc.
Singurele avioane la care apar diferente intre dimensiunile crucilor de pe aripi/fuselaj sunt cele la care din motive de spatiu nu aveau loc sa le faca la 1/1 m.
Am gasit la un moment dat o poza cu un Fw de observatie cu doua fuselaje si acolo am vazut treaba asta...........


Asa era in decret....dar...la unele He 111 H3 crucile dupa aripi difereau.
Mai jos am atasat o poza cu o aripa de He111 H3.Se vede clar crucea mare si model complicat.
Intro poza cu He111 H3 nr.5 (postata de mine aici) deasemenea se vede ca pe aripa era crucea mare si model complicat si pe fuselaj crucea mica si model simplu.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 01.jpg


#7 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 10 March 2012 - 12:11 PM

Asa vreau sa arate si 111-le meu Revell si o sa comand un set de la Radub. Vreau sa fac o comanda de grup .
http://www.cartula.r...uri-arr-si-rsr/
Dar am o nelamurire ce dimensiune e corecta
860mm sau 960 mm?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: RB_D72008.jpg
  • Imagine atasata: RB_D72009.jpg


#8 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 10 March 2012 - 08:58 PM

Salut, Romi,
Pentru inceput as dori sa-ti urez succes si spor la acest proiect.
Pentru acest proiect vei avea nevoie de un kitt de He-111 H3, nu stiu la alte scari da la 1/72 doar HASEGAWA ofera un H3. Revell (daca nu ma insel) are pe piata la 1/72 doua kitt-uri de H6, un kitt vechi cu detalii in pozitiv si un kitt nou, superb, cu detalii in negativ (nu sunt sigur dar cred ca e acelasi kit de H6 pe care il ofera si Hasegawa).
In legatura cu acea cruce de pe aripa sunt de parere ca dimensiunea ei reala era de 2 m - 2.1 m. Pentru 1/72 cred ca s-ar potrivi decalurile de la Radub 960 scara 1/32.

Tin sa mentionez ca eu am gresit cand am facut aceasta macheta si am pus cruci mari si pe intradosul aripilor, insa din ce am vazut apoi in poze acele cruci mari si model complicat erau doar pe extradosul aripilor. Crucile de pe fuselaj si intrados aripi erau acelasi model si dimensiuni.

#9 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 11 March 2012 - 12:29 AM

Mersi de ponturi.

Mgc151184


#10 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12640
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 March 2012 - 10:52 AM

Romi, eu zic ca cel mai bine ar fi sa-l intrebi pe Radub!

#11 Useril este offline   Cassin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 08-April 06
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Machete statice avioane de orice fel (de preferinta cu elice din WW II) 1/72

Postat 12 March 2012 - 12:07 PM

Am incercat sa deslusesc dupa pozale postate de Mgc151184 ce fel de cruci avea postat nr. 5 pe aripi si pe corp. Cert este faptul ca pe fuselaj crucile sunt mici si model simplu. Pe extrados modelul de cruce este cel mare, dar nu sunt convins ca 5-ul avea modelul complicat (acest lucru este ipotetic, putand fi extrapolat de la alte exemplare???- vezi poza cu extradosul aripii de la exemplarul necunoscut postat http://www.cartula.r...&attach_id=3238). Poate ca ma insel dar n-am vazut nimic care sa pezinte crucile de pe intrados (marime, tip si pozitionare). Acest lucru pare sa scoata din competitie decalul de la Begemot Heinkel He-111 1.72, part 2 http://begemotdecals...hp?lang=2&id=24, decal pe care il am. Pana la urma, se poate alcatui un model de inscriptionare si inmatriculare ( camuflajul fiind lamurit de Mgc151184) care sa fie valabil pentru nr. 5 - bazat pe date certe (fotografii)?

#12 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 13 March 2012 - 08:43 PM

Pe fuzelaj erau cruci normale 960mm adica 13.33 mm adica setul lui radu 1/72 http://www.radubstor...products_id=382
Iar pe aripi mi-a iesit intradevar un probabil 1960 mm adica 27.2mm adica setul 1/32 http://www.radubstor...roducts_id=363.
Ce parere aveti?

#13 Useril este offline   Radu-Dan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 10-December 08

Postat 14 March 2012 - 07:57 AM

Exista o problema cu avioanele He-111 H3, ma refer la perioada 22 iunie 1945 si 16 octombrie 1941, vopsirea difera de la avion la avion dar cu aceleasi nuante de culoare, crucile de pe aripi - unele mari cu Nihai I altele mici modelul general si egale pe fuzelaj si aripi, altele cu crucile mai mici pe aripi decat pe fuzelaj. La unele deriva este vopsita diferit pe stanga decat pe dreapta, nuante diferite, nu mai vorbesc de eleroane care erau vopsite tot in nuante diferite fata de zona respectiva a aripei. Dupa luna octombrie 1941 problema s-a reglementat, incet ca la noi, astfel ca de la 1 ianuarie 1942 crucile au fost egale pe toate Henkel-ele 111.
Am atasat doar cateva fotografi pentru exemplificare.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: He-111H3.059.jpg
  • Imagine atasata: He-111H3.063.JPG
  • Imagine atasata: He-111H3.082.jpg


#14 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 15 March 2012 - 12:04 AM

Multumesc pentru poze Radu Dan. Da asa e la noi :-) si acum .

#15 Useril este offline   Radu-Dan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 10-December 08

Postat 16 March 2012 - 08:45 AM

Am o mare curiozitate, unde sunt specificate culorile in care ai vopsit macheta?

#16 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 16 March 2012 - 12:23 PM

Vezi postareaRadu-Dan, la 16 March 2012 - 08:45 AM, a spus:

Am o mare curiozitate, unde sunt specificate culorile in care ai vopsit macheta?


http://www.cartula.r...ge__hl__heinkel

#17 Useril este offline   Radu-Dan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 10-December 08

Postat 21 March 2012 - 05:53 PM

Asta nu este o specificatie, este o interpretare gresita a acelei fotografi.
Nici un avion romanesc nu a fost vopsit in gri pe extrados, reamintesc ca este o interpretare gresita, primele He-111 H3 au fost vopsite in doua nuante de verde si pamant ars.

#18 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 21 March 2012 - 07:41 PM

Eu, poate si alti, in poza color cu Nr.5 vad gri pe extrados in combinatie cu alte 2 culori.
Nu de mult am mai vazut pe internet o poza color cu Nr.27, unde nuanta tot gri pare. (poate poza nu este autentica si poate fi vreo colorare recenta)
Vazand ca cel putin un He-111H3 nemtesc a fost vopsit astfel, am decis (mai multe persoane) ca nuantele si dupa cele romanesti sunt aceleasi.

Acum daca dumneavoastra aveti alte dovezi care infirma cele de mai sus nu-mi ramane decat sa va spun: VA ROG FRUMOS sa ni le prezentati si noua.

In legatura cu afirmatia dumneavoastra "Nici un avion romanesc nu a fost vopsit in gri pe extrados" doresc sa va intreb cum sta treaba cu He-112, Bf-108, Go-145, Klemm-25 ... ?


Ps:O discutie despre culorile He-111 H3 romanesti a fost purtata si aici
http://www.worldwar2...topic=3107&st=0

Aceasta postare a fost editata de Mgc151184: 21 March 2012 - 07:53 PM


#19 Useril este offline   Radu-Dan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 10-December 08

Postat 27 March 2012 - 06:10 AM

"In legatura cu afirmatia dumneavoastra "Nici un avion romanesc nu a fost vopsit in gri pe extrados" doresc sa va intreb cum sta treaba cu He-112, Bf-108, Go-145, Klemm-25 ... ?"

Verificati site-urile germane si veti constata ca He-112, Bf-108, Bu-131 si 133, Klemm 35 au avut alte culori cu exceptia griului. In ceeace priveste Klemm 25 era argintiu cu imatriculatia inscrisa cu rosu.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 05.jpg
  • Imagine atasata: 0021.jpg


#20 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12640
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 March 2012 - 09:40 AM

Discutia asta cred ca s-a mai purtat, cu ceva ani un urma. Nu este vorba de gri ci de RLM 63 (Helllgrau), confundat adesea cu gri, poate si din cauza numelui (hellgrau = gri deschis), RLM 63 fiind defpat un gri cu nuante verzui, un fel de ardezie.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi