Forum Machete,Modelism,Hobby: He-162, 1/48 Tamiya - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

He-162, 1/48 Tamiya

#1 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2006 - 07:18 PM

Hmmm... Am stat mult sa ma gandesc ce sa zic despre kit-ul asta... Cred ca cel mai simplu ar fi sa spun ca a fost o placere sa-l duc la final...
A avut partea lui de 'belele', ca orice kit, dar nimic iesit din comun. Am decis sa nu merg pe ideea celor de la Tamiya, si am lipit nacela motorului de fuselaj, urmand ca motorul, extrem de detaliat, sa-l prezint separat.
'Smecheria' cu 2 nacele, una inchisa si una deschisa, atasate cu pini metalici, pare faina doar in teorie. In practica eu nu am reusit sa o fac sa mearga satisfacator.
Singura modificare fata de ceea ce se da in cutie este inlocuirea tubului pitot de plastic cu unul realizat din ac de seringa si sarma de otel.

Un plus deosebit al kit-ului ar fi panoul de instrumente, furnizat sub forma de decal avand printate doar fetele intrumentelor (in rest fiind transparent). Cred ca e prima data cand vad un decal se potriveste atat de bine peste detaliile in relief.
Imagine postata

Cand am ajuns la partea cu vopsirea, dupa un studiu indelungat al documentatiilor, am ajuns la concluzia ca oricum o dau tot gresit iese :lol: Asa ca l-am tratat cu un RLM76 de la MM, si un RLM 82 (83) (stiti voi, ala mai inchis :-)) de la Xtracolor.
Asta a fost cam singurul lucru clar care am reusit sa-l descopar, ca in loc sa aiba 2 tonuri , era vopsit intr-o singura culoare deasupra.

PS: iertati praful din poze, e de la 'ei' :lol:

Imagine postata

Imagine postata

Mai multe poze, mai mari , AICI

#2 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 18 June 2006 - 08:29 PM

Felicitari, Cartula.
Foarte frumos,felicitari.

#3 Useril este offline   skyray 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 22-November 05
  • Location:Dallas, TX

Postat 18 June 2006 - 08:36 PM

Tare fain! Mii de felicitari si jos palaria! Frumoasa realizare! Kit-ul asta nou de He-162 de la Tamiya pare o bijuterie desi nici cel vechi de la Dragon nu era prea rau.
Spor la machetit!

#4 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2006 - 08:46 PM

skyray, la Jun 18 2006, 09:36 PM, a spus:

Tare fain! Mii de felicitari si jos palaria! Frumoasa realizare! Kit-ul asta nou de He-162 de la Tamiya pare o bijuterie desi nici cel vechi de la Dragon nu era prea rau.
Spor la machetit!

Cel de la Dragon m-am tot codit sa-l cumpar, pana ce a iesit din productie :lol:
Nu-l stiu decat din poze, dar as indrazni sa zic ca Tamiya il ia la detaliere, cel putin motorul BMW e o bijuterie. Plus ca ai piese sa faci avionul cu nacela inchisa, si sa mai faci si motorul separat, complet :lol:
Ce are Dragon in plus sunt cele 2 stiluri de coada, daca nu ma insel.

Oricum, asta a fost din cutie pentru 'acomodare', mi-a venit Revell-ul la 1/32 :-)

Multumesc tuturor pentru aprecieri

#5 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2006 - 08:57 PM

Ti-a iesit misto. E unul din aparatele mele preferate.
Dragonul pierde la textura plasticului (rugoasa)
Felicitari pentru realizare (cred ca esti cam pretentios tu din fire si ca ar fi mers totusi aia cu schimbatu') :-)

#6 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 19 June 2006 - 05:22 AM

Frumos, frate Cartula, foarte frumos !
Nu ti-ai pierdut vremea de pomana cu bijuteria asta.

De mai bine de zece ani incoace, unchiu' Tamiya nu inceteaza sa ma minuneze...
Si io care eram dezamagit ca-n ultimii doi-trei ani, a fost cam tacut la pasoptismele aero... cand io-te ca din senin, ne mai trase cu un wunderkit la scafarlie.
Oare sa se intoarca vremile "de aur", cand wunderkiturile aero-pasoptiste ieseau unul dupe altul, intr-un ritm ametitor si fara pauza pentru digestie ?!
Sau... e prea ocupat sa faca acelasi lucru, in acest moment, cu seria de afeveuri pasoptiste, care in nici trei ani a ajuns la treizeci (29) si nici gand sa se opreasca, ba din contra !

Mie-mi place stilul sobru in care l-ai facut. Si ma bucur ca n-ai folosit zmecheria aia de jucarie, cu cele doua nacele.
Totusi, parca era mai fain sa-i lasi cupola deschisa, dar cred ca n-ai lipit-o inca. Stiu, exista orientarea spre "pastrarea liniilor pure", dar cateodata, parca merita sa le "rupi" putin...

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 19 June 2006 - 05:24 AM


#7 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 19 June 2006 - 07:33 AM

Salut,
Excelent Cartula, felicitari :-) Bordul e bestial :lol:
Ma maninca palmele..... :lol:
Dragos, sa speram ca vor continua si cu surprizele aviatice. Anul trecut a iesit si acel FW 190 A8 foarte fain si el.
Spor,
Bill :-P

#8 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 19 June 2006 - 08:24 AM

Aha! Ma duci cu vrajala ca te-ai apucat de construit viitorul :lol: si cand colo tu vii cu chestii din astea :-) .
Fain, fainut! Sa mai faci d-astea!
Bafta!

#9 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2006 - 09:12 AM

DRAGOS, la Jun 19 2006, 06:22 AM, a spus:

Totusi, parca era mai fain sa-i lasi cupola deschisa, dar cred ca n-ai lipit-o inca. Stiu, exista orientarea spre "pastrarea liniilor pure", dar cateodata, parca merita sa le "rupi" putin...

Cu cupola (ca sa zic asa :-) ) e treaba serioasa... Nu-i lipita nici macar partea din fata :lol: S-a potrivit mult prea bine.

#10 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12641
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 June 2006 - 06:58 PM

Ai trecut si tu la categoria...tace si face :-)
Fai Cartula, fain de tot. Cit despre bord ce sa zic... Decaluri nu???
Decalurile sint din kit? (ma refer la toate decalurile, s-au pus extra!)

#11 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2006 - 07:51 PM

Da, toate decal-urile sunt ale kit-ului... Sunt aplicate cu ajutorul MicroSet/MicroSol, au raspuns bine la tratament, desi nu sunt chiar asa de subtiri.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi