Forum Machete,Modelism,Hobby: HANSA BRANDENBURG W 29- Wingnut Wings 1:32 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

HANSA BRANDENBURG W 29- Wingnut Wings 1:32

#1 Useril este offline   DorinC 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 04-October 12
  • Location:Sweden
  • Interests:Modelism, pictura, sculptura.

Postat 06 December 2013 - 11:44 AM

Salut tuturor,

Am terminat si cea de a II-a macheta a colectie mele. Este un kit frumos, impecabil al celor de la Wingnut Wings .

Se stie ca acest tip de avion a fost proiectat de Ernst Heikel, mai tarziu a fost adaptat ca avion monoplan ca o dezvoltare a ceea ce a fost W 12. a fost inarmat cu doua mitraliere Spandau si o mitraliera variabila , Parabellum in spate. Motorul Benz Bz IIIb de 195 CP il facea un avion foarte manevrabil . A fost construit in doua versiuni : 156C3MG echipat cu 3 mitraliere si 43 C2MGHFT cu doua mitraliere, atat ca avion de vanatoare cat si de recunoastere.

Avionul a intrat in serviciu in 1918 si a servit in unitatile mixte de W12 si W 29 si putea ataca nave de suprafata si obiective la sol. A fost de zvoltat ma tarziu W33 . Dupa pace a fost cumparat de Fortele Aeriene din Finlanda ,Danemarca si Suedia , dar nici unul din acestea W 29 nu au servit Fortelor Aeriene Suedeze.




Cateva imagini din timpul constructiei.




Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 4.jpg
  • Imagine atasata: 5.jpg


#2 Useril este offline   DorinC 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 04-October 12
  • Location:Sweden
  • Interests:Modelism, pictura, sculptura.

Postat 06 December 2013 - 04:35 PM

Salut si scuze pentru intrerupere. Continui cu imagini .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 6.jpg
  • Imagine atasata: 7.jpg
  • Imagine atasata: 8.jpg
  • Imagine atasata: 9.jpg
  • Imagine atasata: 10.jpg
  • Imagine atasata: 11.jpg
  • Imagine atasata: 12.jpg
  • Imagine atasata: 13.jpg
  • Imagine atasata: 14.jpg
  • Imagine atasata: 15.jpg


#3 Useril este offline   DorinC 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 04-October 12
  • Location:Sweden
  • Interests:Modelism, pictura, sculptura.

Postat 06 December 2013 - 04:39 PM

Hansa Brandenburg W 29 continuare .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 16.jpg
  • Imagine atasata: 17.jpg
  • Imagine atasata: 18.jpg
  • Imagine atasata: 19.jpg
  • Imagine atasata: 20.jpg
  • Imagine atasata: 21.jpg
  • Imagine atasata: 22.jpg
  • Imagine atasata: 23.jpg
  • Imagine atasata: 24.jpg
  • Imagine atasata: 25.jpg
  • Imagine atasata: 26.jpg


#4 Useril este offline   DorinC 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 04-October 12
  • Location:Sweden
  • Interests:Modelism, pictura, sculptura.

Postat 06 December 2013 - 04:44 PM

Cam asta e tot, sper ca mosul sa va aduca multe si frumoase machete , pe gustul si placerea fiecaruia. Desi e prea devreme , SARBATORI FERICITE!

Numai bine la toata lumea !!!


Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 27.jpg
  • Imagine atasata: 28.jpg
  • Imagine atasata: 29.jpg
  • Imagine atasata: 30.jpg
  • Imagine atasata: 31.jpg
  • Imagine atasata: 32.jpg
  • Imagine atasata: 33.jpg
  • Imagine atasata: 34.jpg
  • Imagine atasata: 35.jpg


#5 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 06 December 2013 - 09:39 PM

Dorin, mie imi place.
Un kit frumos, un subiect mai aparte.
Mentiune speciala pentru cum ai lucrat la motor si esapamente.
Exista ceva, totusi, care nu-mi da bine ( so to say) : fuselajul, in zona posturilor de pilotaj (in mod anume in ultimul set de foto), lasa impresia ca n-ar fi vopsit.
In plus de asta, parbrizul parca e prea ... nu stiu cum; cred ca dadea mai bine o rama PE sau ceva asemanator.
In speranta de a nu-mi lua in nume de rau remarcile, eu personal iti multumesc pentru urari si iti doresc asemenea.
:hi:

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 06 December 2013 - 09:40 PM


#6 Useril este offline   DorinC 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 04-October 12
  • Location:Sweden
  • Interests:Modelism, pictura, sculptura.

Postat 06 December 2013 - 10:17 PM

Multumesc pentru apreciere Longinus. Nu ma supara absolut nici o remarca , mai ales cand e adevarata. Fuselajul in zona posturilor este vopsit , poate prea murdarit ...am incercat sa -i dau o tenta de folosinta, uzura. Poate trebuia sa fac altfel, oricum m-au trecut toate "apele" fiind o macheta pretentioasa.

Cat despre parbriz, ca intodeuna : " mi se intampla numai mie" , documentatia apare dupa ce macheta e deja gata sau aproape gata. Noroc ca nu e lipit definitiv, ci doar cu un punct mic de aracet incolor. Cred ca voi face o rama din cupru sau sa incerc o imitatie de bronz. In documentatie Windsock Datafiles nu spun nimic de parbriz. Dar ai perfecta dreptate , nu poate sa ramana asa ca nu era cazul ...

Numai bine !




#7 Useril este offline   Radu-Dan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 10-December 08

Postat 07 December 2013 - 06:02 AM

Dorin felicitari, superb avion, superba executia.

#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12650
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 December 2013 - 09:52 AM

Imi place cum l-ai lucrat si aplecarea asupra detaliului. Cel putin motorul este superb! Si, ce-mi place, e si la vedere!
Acuma, citeva observatii.
Prima legata de lozenge. Nu asa se pune. Aceasta tesatura venea in fisii lungi, ca orice tesatura, dar nimeni nu se straduia sa puna cap la cap culorile si au si o anumita orientare pe directia de zbor. Mai multe detalii aici: http://arizonamodels.../products_id/91 Apoi, mai multa grija la imbinari, pasuieste, chituieste si regraveaza, daca e cazul. La partea "lemnoasa" pare ca ai avut decaluri. eu as fi incercat sa simulez lemnul din vopsea, parca arata mai veridic. Citeva bavuri uitate...
Inca o data felicitari! :hi: :hi:

#9 Useril este offline   DorinC 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 04-October 12
  • Location:Sweden
  • Interests:Modelism, pictura, sculptura.

Postat 08 December 2013 - 12:08 AM

Salut !

Multumesc foarte mult Radu-Dan , multumesc si lui Z-mare si pentru aprecieri si pentru critici. Sunt binevenite.

Acum pentru Z-mare : imitatia de lemn este chiar vopsita cu Tamiya XF64 si deasupra dat cu XF59. Am folosit airbrush stencil a lui Radu Brinzan. Poate nu a iesit cum trebuie tocmai ca nu am dat un lac , asta stiu sigur ca am uitat.

Uite si diferenta intre ce este la W29 si ce va fi la W12 scratch.


Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 40.jpg
  • Imagine atasata: 41.jpg
  • Imagine atasata: 36.jpg
  • Imagine atasata: 39.jpg


#10 Useril este offline   DorinC 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 04-October 12
  • Location:Sweden
  • Interests:Modelism, pictura, sculptura.

Postat 08 December 2013 - 12:14 AM

Cat despre " lozenge" multam fain pentru link, pina acum doi ani nici nu stiam ca se numesc asa. Asta e adevarul si de aceea am venit pe forum. In instructiunile de prezentare, ale machetei , cei de la Wingnut Wings au dat ceva foarte sumar ...pentru un incepator ca mine nici nu era greu sa le asez aiurea. Bine , asta nu e o scuza !

Oricum , merci pentru suport !


Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 43.jpg
  • Imagine atasata: 44.jpg


#11 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2972
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 08 December 2013 - 06:27 PM

Frumos Dorine. Sa nu uitam ca si in Romania au fost cel putin 2 exemplare ca despagubire de razboi. Este un avion foarte interesant si probabil de aceea a fost si primul model Wignut epuizat de pe stoc.

#12 Useril este offline   DorinC 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 04-October 12
  • Location:Sweden
  • Interests:Modelism, pictura, sculptura.

Postat 08 December 2013 - 07:57 PM

Salut Horia si merci ! Nu am stiut , dar cred ca poate deveni ceva foarte interesant pentru mine. Daca ai ceva documentatie , istorie despre asa ceva nu ezita si da un semn. Ultima carte luata cu PZL-ul foarte buna, nu mai vorbesc de Tiberiu Statescu . M-a luat flama rau de tot. Asta e.

Numai bine !




#13 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12650
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 December 2013 - 10:06 AM

Da, folosirea de masti a dat acea demarcatie neta intre "fibrele" lemnului! De aceea am crezut ca-i decal.
Este adevarat, am avut si noi cel putin doua Hansa W29, dar nu cu lozenge, erau vopsite in crem. Din ce-mi aduc aminte, parca in Modelism aparuse un articol, destul de amplu, despre W29 in Romania. Nu mai stiu ce numar era, din pacate.

#14 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 10 December 2013 - 01:49 PM

Salut Dorin,

Felicitari ,o realizare deosebita. :rolleyes: Observ ca interesul pt scara 1/32 la aviatie WWI este in crestere. Ceea ce ma bucura pt ca WWI a fost cam neglijat.
Consider "Wingnut" ca fiind una din companiile care chiar isi fac treaba bine si cu pasiune. Am de la ei Kit-ul de Roland DV care mi se pare superb realizat.
Hidroavionul Hansa W29 a fost destul de revolutionar la data aparitiei .
Imi place cum ti-a iesit motorul, mitralierele chiar si elicea ( mai ales daca o sa dai si lac).
In legatura cu parbrizul cred ca ai putea sa incerci sa-l inlocuiesti cu unul decupat dintr-o bucata de celuloid ( 0,3-05mm din diverse ambalaje).


Z-Mare,
Nu cred ca W 29 romanesti au fost revopsite in crem ( cel putin nu partile panzate). Vopsirea ar fi dus la o ingreunare inutila ( de asta s-a inventat Lozenge sa nu mai fie nevoie vopsirea).
Exista doar posibilitatea de reimpanzire ( dupa revizie generala) folosind panza lacuita ( culoare crem)

Spor
Dan.

#15 Useril este offline   vlad 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 07-March 08
  • Location:Turda

Postat 10 December 2013 - 08:59 PM

Salut Dorin !
O lucrare foarte frumoasă. Felicitări !
Referiri despre avion au apărut în revista Modelism nr. 2/2004.

#16 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2972
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 10 December 2013 - 10:07 PM

am mai postat si cu alta ocazie aceasta poza. mie mi se pare revopsit. mi se pare ca la Arad au fost in revizie. probabil in prima faza au avut lozenge insa apoi cred ca la revizii s-a renuntat.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 22.jpg


#17 Useril este offline   Catta 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Location:Brasov
  • Interests:Tehnică militară în special Aviatie, în particular cu însemne românești și pentru simțul estetic cu elice daca se poate.
    Fotografie.

Postat 10 December 2013 - 10:45 PM

Super clara poza dar cocarda aia arata un pic nenatural. O bag maine in photoshop.

#18 Useril este offline   DorinC 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 04-October 12
  • Location:Sweden
  • Interests:Modelism, pictura, sculptura.

Postat 11 December 2013 - 01:16 AM

Salut ,Multumesc mult Cantacuzino , am lacuit elicea . Voi mai face poze , sa repar parbrizul , poate din alta lumina se va vedea. Sau poate chiar am lacuit cu "teama" si nu se vede cum trebuie .Problema e ca se puteau face mai multe, cand sunt mai multi ochi e mai bine .

La fel multumesc Vlad , vroiam sa -l intreb pe Z-mare in ce numar , dar acum imi e clar. Cand am plecat din tara am luat cu mine ce mai aveam, cateva numere din Modelism din 84, 85, 86 si céva din anii 90. La fel si revista AeroMagazin cateva numere . Numarul cu pricina nu il am. Pe vremea aia nu ma gandeam vreodata ca voi face si avioane.

Daca cineva are numarul respectiv si poate sa ma ajute cu articolul respectiv ar fi foarte bine .

Horia superba poza , daca stiam il faceam romanesc ...dar se poate realiza si unul romanesc. Timp sa fie , merci tare mult !

Numai bine tuturor !






#19 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 11 December 2013 - 07:54 AM

Citeaza

mie mi se pare revopsit. mi se pare ca la Arad au fost in revizie[/size]]

Pe ce detaliu din poza te bazezi cand zici asta Horia?!
Logica lui Cantacuzino mi se pare mai corecta. O vopsire le-ar fi ingreunat considerabil si inutil ....

Citeaza

Daca cineva are numarul respectiv si poate sa ma ajute cu articolul respectiv ar fi foarte bine .

Eu il am, dar nu foarte accesibil, e pe undeva prin casa Imagine postata. Il voi cauta si te anunt prin PM.
Eventual postez aici in topic unele detalii.

#20 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12650
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 December 2013 - 09:02 AM

Cantacuzino, ai dreptate, eu m-am gindit ca ar fi fost mai usor sa le vopseasca.

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

19 useri citesc topicul
0 membri, 19 vizitatori, 0 utilizatori anonimi