Forum Machete,Modelism,Hobby: Asociatie - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Asociatie

Sondaj: Doriti infiintarea unei asociatii/club?

Doriti infiintarea unei asociatii/club?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#61 Useril este offline   sandy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 19-January 06

Postat 12 June 2006 - 10:04 PM

Salut!
Se pare ca e vremea asocierilor si cred ca e un semn de maturizare pentru modelisti.Desi nu am mai intrat pe forumul avionistilor de pe vremea rapostului revell.ro si asta din cauza timpului imi permit sa lansez urmatoarea invitatie:facind parte si din gasca de trenuletisti si datorita faptului ca si noi infiintam acum o asociatie,am putea sa facem echipa comuna in acelasi spatiu,spre binele tuturor si spre bucuria mea,bineinteles.Ideea e ca in scurta vreme vom definitiva hirtoagele de asociere precum si detaliile despre spatiu.Ramine doar ca cei din Cluj si bineinteles si din alta parte sa ne intilnim si sa stabilim daca am putea cristaliza un nucleu local.Am discutat si cu Bill aceste lucruri si poate reusim sa ne intilnim si sa discutam putin.
sanatate maxima,
s

#62 Useril este offline   octavnegrea 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 13-August 07

Postat 12 October 2008 - 06:26 PM

e cam tarziu ce-i drept (2 ani :friends: ), da' subscriu

#63 Useril este offline   incepator 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 26-June 07

Postat 13 October 2008 - 07:56 PM

Salut
Sunt votez in mod evident da si ma astept ca asociatia sa promoveze si activitati adiacente modelism-ului dar strans legate de acestea

Ma ofer sa acord consultanta juridica in acest sens
Asa ca , va dau cateva elemnte pe care le implica constituirea unei asociatii ca sa discutati in mod concret cum se va proceda efectiv
1.Se stabileste o denumire. Dupa stailirea denumrii, se face o cerere catre Ministerul Justitiei, aplollosor nr. 17 Bucuresti in scopul verificarii disponibilitatii denumirii asociatiei in Regsistruil National al Asociatiilor si Fundatiilor. Cererea e insotita de o taxa achitat la Administratia Finantelor Publice in val de 5 lei.
2.Dupa ce se primeste dovada de disponibilitate a denumirii se procedeaza la redactarea actului constitutiv si a satatutului asociatiei
Actul constitutiv trebuie sa contina

Persoanele care se asociaza: minim 3
Denumirea asociatiei
Sediul - in general se incheie un contract de comodat(folosinta gratuita) intre unul dintre memebrii asociati, in calitate de proprietar al imobilului si asociatia in curs de constituire reprezentata de persoana ce va indeplini functia de Presedinte al viitoarei asociatii
Scopul si Durata
Mijloacele
Componenta initiala a organelor de conducere: Consiliul Director si, eventual cenzor,
Patrimoniul initial al asociatiei - acesta trebuie sa fie un salariu minim brut pe tara la momentul constituirii - 540 lei
Modul de dizolvare a asociatiei
Incheierea de data certa a avocatului ori autentificarea notarului public

Statutul,
Detaliaza practic continutul actului constitutiv in ceea ce priveste scopul si mijloacele de atingere a acestui scop, in ceea ce priveste modalitatea concreta de functionare a asociatiei, inclusiv sub aspectul competentelor si a modului de functionare a Consiliului Director, convocarea Adunarii Genrale a Asociatiei, etc, precum si in ceea ce priveste dizolvarea asociatiei

Dupa ce acestea sunt atestate de avocat ori autentificate de notarul public acestea se depun la Judecatorie impreuna cu o cerere tipizata pentru inregistrare in Regsitrul asociatiilor si fundatiilor tinut de catre Judecatoria in a carui circumscriptie teritoriala isi va avea sediul asociatia
Cererea trebuie insotita de urmatoarele :
taxa timbru 19 lei
timbru judiciar de 0,3 lei
statut- 6 exemplare
Act constitutiv- 6 exemplare
Dovada disponibilitate denumire asociatiei
Dovada sediu : extras de carte fiunicara imobil unde va avea sediul(chiar si scriptic) asociatia precum si contract de comodat
Dovada depunere patrimoniu.-recipisa bancara care atesta varsarea intr-un cont deschis in acest sens la o unitate bancara a sumei totale de 540 lei de catre membrii asociati initiali(daca sunt 3 membrii initiali fiecare depune 180 lei)
Certificat cazier fiscal pentru membrii asociati
Copii CI memebrii initiali


Rapunsuri la post-ul anterior
Constituirea si inscrierea asociatiei Art. 4.
Asociatia este subiectul de drept constituit de trei sau mai multe persoane….cite si cine ?
Minim 3 persoane- dintre cele care convin in acest sens urmand ca oricare alte persoane sa poata deveni membrii prin cerere scrisa adresata Consiliului Director si aprobata de catre acest organism


Art. 7.
Oricare dintre asociati poate formula o cerere de inscriere a asociatiei in Registrul asociatiilor si fundatiilor ….cine ?
Oricare dintre asociati ori se poate apela la serviciile unui avocat

Atr. 13
Se refera la filiale, apropos de colegi de breasla, din afara Bucurescilor: minim 3 membrii si patrioniu distinct.
Filialele se pot constitui in aceleasi conditii ca asociatiile (CU ACEEASI PROCEDURA CA IN CAZUL ASOCIATIILOR NUMAI CA INREGISTRAREA SE VA EFECTUA LA JUDECATORIA IN CIRCUMSCRIPTIA CAREIA SE VA AFLA SEDIUL FILIALEI)
Filialele trebuie sa aiba minim trei memebrii iar infiintarea acestora este decisa prin Hotararea Adunarii Generale a Asociatiei
Filialele au patrimoniu propriu si personalitate juridica proprie aceasta insemnand 540 lei patrimoniu initial

CAPITOLUL III
Organizarea si functionarea asociatiilor si a fundatiilor

Sectiunea 1
Organizarea si functionarea asociatiei Art. 20.
Organele asociatiei sunt:
a) adunarea generala;
b) consiliul director;
c) cenzorul sau, dupa caz, comisia de cenzori.

Adunarea generala- organismul suprem de conducere a asociatiei, compus din toti membrii asociatiei, care se intruneste odata pe an ori in cadrul Adunarii Generale extraordinare :
numeste si revoca membrii consiliului director, aproba bugetul, da descarcare de gestiune Consiliului director pentru bugetul pe anul anterior, stabileste constituirea de filiale si sucursale, hotaraste dizolvarea asociatiei

Consiliul dfirector
Organismuld e conducere operativa a asociatiei
Se intrneste lunar ori la un anumit interval de timp convenit si este compu di cel putin Presedinte asociatie, vicepresedinte asociatie si secretar (minim 3 persoane).
Componenta nominala initiala este stabilita prin actul constitutiv si statutul initial al asociatiei
In general transpune in practica obiectivele asociatiei si liniile de actiune adoptate de adunarea generala a asociatilor

Cenzorul
Verifica modalitatea de executie bugetara precum si modul de utilizare a disponibilitatilor financiare ale asociatiei
Numirea unui cenzor este faculatativa la inceput devenind obligatorie la momentul la care nr de membrii este mai mare de 15 iar in cazul in care nr membrilor este peste 100 se numeste o comisie de cenzori

CAPITOLUL VII
Veniturile Art. 46. Aici este de discutat
Conform OG nr. 26/2000 veniturile se compun din
-cotizatiile membrilor asociati
-dobanzi din plasamentele bancare
-dividente distribuite catre asociatie ca urmare a participatiei in diferite societati comerciale
-donatii

Art. 47.
Asociatiile si fundatiile pot infiinta societati comerciale……hopaaaaa. Auziti mig-urile mele !!!! Este demn de retinut.
Adevarat si, mai mult, asociatia poate desfasura in mod direct, fara a mai fi necesara constituirea unei soc comerciale daca aceste activitati comerciale sunt efectuate in legatura directa cu scopul asociatiei si pentru atingerea acestuia
De asemenea, asociatia poate deveni asacoiat intr-o soc comerciala existenta alaturi de pers fizice ori juridice

Art. 60.
(1) In cazul dizolvarii asociatiei sau fundatiei, bunurile ramase in urma lichidarii nu se pot transmite catre persoane fizice.
(2) Aceste bunuri pot fi transmise catre persoane juridice de drept privat sau de drept public cu scop identic sau asemanator, printr-o procedura stabilita in statutul asociatiei sau al fundatiei.
Real, bunurile apartinand asociatiei se transmit numai catre alte persoane fara scop patrimonial iar procedura de lichidare este indeplinita de catre un lichidator judiciar desemnat prin hotararea adunarii generale a asociatiei

Sper ca nu am uitat nimic esential, oricum, astept intrebarile voastre
Parerea mea e ca, in primul rand, trebuie stabilit scopul asociatie si modurile concrete de atingere a acestui scop
Iar odata acestea stabilite, important este constituirea asociatiei-detaliile(regulament de conduita, loc intrunire adunare generala, etc) pot fi puse la punct ulterior

PS scuzati foamea de litere :friends:

#64 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 14 October 2008 - 08:26 AM

Tam, tî, tam, tî, ta na nam... Da' stiti de ce nu s-a facut (inca) asociatia? Aveti voe la 3 esplicati.

#65 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2008 - 09:39 AM

Ahem...deci hai sa nu ne lansam a jdemia oara in discutia asta :friends:

#66 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

  Postat 16 October 2008 - 07:53 PM

Da!
Din motive evidente....

#67 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 17 October 2008 - 10:46 AM

Vezi postareaeugen, la 14 Oct 2008, 09:26, a spus:

Tam, tî, tam, tî, ta na nam... Da' stiti de ce nu s-a facut (inca) asociatia? Aveti voe la 3 esplicati.


Exista o explicatie! :dribble:
Din cauza ca nefiind nu e! :drinks: (Nefiind cine; nefiind unde; nefiind de ce; etc.)

Bafta!

#68 Useril este offline   Fane 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 01-June 07

Postat 22 December 2008 - 05:46 PM

... care este ! ;-)
(pe persoana fizica) :whistle:

tocmai am demisionat (cred eu ca la timp) dintr-o asociatie infiintata cu un car de entuziasm si un pogon de bani ;-)

e o jucarie periculoasa.

#69 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 23 December 2008 - 09:01 AM

Pogonul ala a fost de dat sau de luat? ;-)

#70 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 23 December 2008 - 02:25 PM

Da,intru;Sandy,pune-ma pe lista.
Daca tot ezitam,cu certitudine nu va fi vreodata;si-ar fi pacat;

#71 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 December 2008 - 02:32 PM

E de admirat ca ai citit tot topicul, pacat ca n-ai remarcat data de 2006 a postarii la care ai raspuns ;-)

#72 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 23 December 2008 - 07:08 PM

Bineinteles ca am remarcat data de 2006(daca eu sunt cel vizat)insa am raspuns acum din doua motive simple:
-unu ar fi ca in acest forum sunt prezent doar din martie 2008,deci nu puteam raspunde nici in 2006,nici in 2007 ;
-al doilea motiv ar fi ca este prima data cand sunt intrebat(prin vot)daca vreau si ma intereseaza,iar din cat am inteles se pare ca acum lucrurile sunt cel mai aproape de a se petrece,in mod efectiv(consider postarile colegilor,de acum din decembrie,ca fiin un subiect redeschis).
Am avut intentia sa mai raspund la acest topic si mai acu trei luni,patru luni,cinci luni s.a.m.d insa postarile colegilor mai degraba explicau de ce nu ar trebui"sa fie" ca nu-i neaparata nevoie,ca spatiu,ca banii,etc si,sincer imi cam taiau elanul.Tin minte ca RaduB spunea la un moment dat,ca daca ne tot uitam unii la altii nu vom avea nimic-si am fost de acord cu el 100%,chiar daca n-am scris nimic atunci.Uite,scriu acum,daca (mai)are vreo importanta. ;-)

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 23 December 2008 - 07:11 PM


#73 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 December 2008 - 07:28 PM

Asta-i topicul din 2006. Au mai fost cateva topice in 2005, altele in 2004. Si asa mai departe.
Tot timpul o sa existe argumente pro si contra, "fan boys" care sunt plini de idei si entuziasm dar cam atat, persoane pesimiste care tot zic "acum nu e momentul", neimplicatii de serviciu care zic "daca se face, ma bag, da' faceti voi intai si mai vorbim", si destui carora le e fix paralel daca exista sau nu o asociatie, pentru ca pentru ei machetismul e o pasiune si n-au nevoie de "structuri de conducere", asociatii, le e suficient ce exista la momentul prezent.

Ca fapt divers, referitor la postarea la care ai raspuns, Sandy impreuna cu trenulistii au deja asociatia de un an si mai bine, daca nu chiar de doi. Poti sa-l contactezi direct sa te inscrii, daca te rezolva, e mai eficient decat inscrierea pe forum pe-o lista inchisa de mult.

Cat despre "subiectul redeschis", dupa cum vezi, exista pareri contra chiar din prima linie, de la cei care s-au lovit de problema ;-) Problemele potentiale sunt destule, si o chestie facuta pe genunchi cred ca e cu mult mai proasta decat varianta "deloc".

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi