Forum Machete,Modelism,Hobby: Asociatie - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Asociatie

Sondaj: Doriti infiintarea unei asociatii/club?

Doriti infiintarea unei asociatii/club?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#1 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 15 May 2006 - 09:39 PM

Intrebarea e simpla... Doriti sau nu infiintarea unei asociatii?
As dori ca fiecare raspuns sa fie insotit de o justificare, daca da la ce va asteptati, ce dorinte aveti, daca nu, de ce nu...

#2 Useril este offline   Bozo Wan Kenobi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 30-April 06

Postat 15 May 2006 - 10:03 PM

DA !

Vorbim de o asociatie, care in principiu are un singur scop - promovarea modelismului.

1. Ma astept ca si avantaje la accesare materiale/documentatie in domeniu.
2. Posibilitatea achizitionarii anumitor materiale/produse care in clipa de fata nu se gasesc pe piata din Romania.
3. Eventual un spatiu in care membrii acestei asociatii schimba pareri/experiente...bericioaice

WURGER ESTE TATIC !!! :hammer: :hammer: :hammer:

Din cite imi aduc aminte, SteelMaster-ul, povestea despre o asociatie asemanatoare(aici este vorba despre AFV-uri), care in baza unei afilieri la o organizatie internationala, si in baza unui abonament lunar (ceva de genul 8-10 Eur/luna) membrii asociatiei primeau documentatie in domeniu.


George W. Bozz

Aceasta postare a fost editata de Bozoman: 15 May 2006 - 10:07 PM


#3 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 15 May 2006 - 10:06 PM

de ce sunt pentru:
ca entitate organizata EXISTAM, avem o adresa, eventual un sediu si un cont, deci sintem contactabili.
1. s-a pus recent problema celor 2% din impozit. daca eram asociatie era rezolvata
2. la MMN ar fi existat un contract care ar fi impiedicat "expulzarea" dupa bunul plac
3. se pot face comenzi colective pt importatori reticenti sa aduca anumite produse(desi asat vad ca in ultimul timp s-a rezolvat prin initiative particulare)
4. poate contribui fiecare cu experienta/cunostintele lui in diverse probleme (nu ca nu s-ar putea si fara asociatie dar spiritul de gasca e de luat in considerare)
cam astea ar fi la o prima vedere, mai sunt si altele probabil. contra chiar nu vad nimic impotriva cat timp asocierea se face in termeni rezonabili

#4 Useril este offline   Sril 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 53
  • Inregistrat: 03-February 06

Postat 15 May 2006 - 10:53 PM

Salut

sper ca se fie acceptat strainii. As dorit se fie primul :-D

Eu scriu in inglez da-ca nu am forza se scrie in romanest prost alceva de un pic serios. :-D

You want to share material, you want to share documents, you need a place to put the common material, to make meetings, demonstrations, workshops. Do you think a primarie will lend locals to a single person? If it is like in France, surely no.

First at all an association permits to have a stronger weight in the balance when you want a local. It will not be done in one month. For exemple at my club, we used to meet in bars for two years before having a local, and we changed two times of local before having our own for 12 years now.

In a second point, the association is more easily contactable by authorities to organize an exibit for a particular event, and by particular who want to know further about our hobby. I would have been pleased to know the adress of a club to discuss plastic when I arrived here two year before.

If we want to make a model show, it will be easier to the coordinators to know that they can rely on people to do the installation, to serv at the bar (very strategic place, everywhere in the world :-o) ...

We have an individualistic hobby, but if we want to progress quicker, the best way is to meet the others to see how they do, what they use. Internet can learn a lot, but the human contact is another thing.

For the guys who will begin the adventure, good luck...bafta, cum zice Crios.

Cu stima

Sril

#5 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 15 May 2006 - 11:07 PM

:hammer: S-a voat DA !

#6 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2006 - 01:12 AM

Da !
Din aceleasi motive pe care deja le-au enumerat cei de mai sus si care de altfel erau evidente.
In plus o sa-mi pot probabil implini mai usor doua vise mai vechi:

- 1) Organizarea in anumite weekend-uri (intens mediatizate) de intalniri cu publicul interesat (copii) si organizarea (simpla) a unor ateliere de tip "Make and Take" ...Adica nu Mache si Tache ai lui Conu' Iancu ci copilasi care vin cu parintii de manutze (Urechi) se aseaza la masa, sub indrumarea unuia din noi lipeste o ciuperca de Noriel sau stiu eu ce si la final pleaca acasa fericit cu hidosenia in mana, dar extrem de fericit ca l-a facut el si a fost laudat.
Rezulta - copil inoculat - viitor modelist asigurat - hobby dezvoltat :-D

- 2) Punerea bazelor unui IPMS - Romania, care sa comunice activ cu cele din alte tari, sa intre in circuitul expozitiilor internationale, alinierea arbitrajului romanesc la cel mondial.
Nu spun ca acest din urma vis ar fi usor de realizat dar trebuie inceput de cineva si continuat de altii mai tineri care acum se uita la noi ca la niste adulti putin tzicnitzi.

#7 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 16 May 2006 - 07:40 AM

DA, din motive care au fost enumerate mai sus.

#8 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 16 May 2006 - 08:17 AM

Votat cu DA din toate motivele de mai sus.
In plus, cand facem o expozitie intr-o sala in care platim chirie si avem contract, altfel se discuta termenii operatiunii.
Si plecand din Bucuresti, unde sunt cei mai multi, putem deschide filiale si in alte orase si putem include modelisti valorosi, raspinditi prin tara, care nu prea au posibilitatea sa comunice usor cu noi sau sa vina la expozitii.

#9 Useril este offline   Pavel 

  • HOBBY PARK
  • Grup: Members
  • Postari: 1059
  • Inregistrat: 03-January 05

Postat 16 May 2006 - 08:22 AM

DA! Daca pot veni si nemodilisti ca mine.

#10 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 16 May 2006 - 08:33 AM

Salut,
Am votat si eu cu DA. Motivele au fost enumerate in postarile anterioare.
Alex a surprins si un alt aspect extrem de important. Putem aduce si alti membri de prin orasele noastre. E vorba de cei care nu au acces sau pur si simplu nu sunt amatori de Internet si tot ce deriva din el :-D Dar posibilitatea de a exista, de a organiza expozitii si alte modalitati de exprimare ale unei asociatii i-ar face pe destui se vina. Un exemplu ar fi Expo de la MMC. Am "vazut" atitiea nume necunoscute pe forum..... probabil ar veni destui intr-o asociatie.
Spor,
Bill :-o

#11 Useril este offline   Moxanu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-September 05

Postat 16 May 2006 - 08:34 AM

Votez DA, sunt convins ca organizarea unei asociatii surclaseaza orice obstacol balcanic si ar da un mai mare avant modelismului, nu neaparat din perspectiva lipitorilor de plastice, printre care ma numar si eu.
Ca entitate juridica, as enumera punctele evidentiate de Sril si MIG. Ca entitate juridica ar exista greutate in relatiile cu tot ce inseamna tot entitate juridica: institutii, organizatii, firme. Ceva de neignorat si luat in considerare, un partener de discutii. Nu le mai da mana sa-se baseasca in nasul nostru.
Alt avantaj ar fi un loc unde oricine sa stie ca poate apela la nevoile specifice: documentatie, sfaturi, lamuriri, materiale si mai cu seama indrumare. Putem aduna si acumula din experienta fiecaruia, putem concentra eforturile dispersate si populariza expozitii, concursuri si alte evenimente, de exemplu propria revista despre care s-a mai vorbit de cateva ori. Nu in ultimul rand, in sfarsit isi vor putea impartasi din experienta si cunostintele lor distinsii magisters de aici avand certitudinea ca vor fi ascultati cu toata piosenia. Vom edita veritabile doctorate AFV-iste, avionistice, navaliste, tomuri de tehnici de vopsire, doctorate in RLM si lucrari de diploma in tehnica compresoarelor, aerografelor, etc etc. Chiar si adevaratii doctori in istorie si altele ar veni cu toata bucuria si consideratia sa ne predea.
Eu sunt probabil pe la coada tuturor in acest domeniu numit modelism, dar ca membru al unei asemenea asociatii sigur ca as avea argumente irefutabile in fata sotiei sa vin la intruniri, evenimente, in plus aducandu-i si pe copii :D. Alt lucru decat dubioasele intalniri prin pivnite, hrube, bolte, gradini adumbrite cu tipi cu o pasiune denotand o intarziata, dar acceptabila, maturitate, (nu dati cu batele, nu e punctul meu de vedere).
In fine, cred ca tot ne invartim in jurul cozii. Cred ca problema reala ce se pune e cine se baga, cine iese in fata, cine apuca taurul de coarne ... Am mai fost intr-un ONG si pot spune cu siguranta ca ceea ce conteaza e omul, organizatorul. Adica ala dispus sa alerge, sa-si piarda linistea si tihna zilnica, sa vanture tara, eventual si alte taramuri. Sa fie liantul intre toti. Prinde bine alaturi si un locotenent (adjunct, va sa zica), contabilul (nu se poate sa nu fie printre noi cineva dina ceasta specie perena) si un binevoitor avocat/jurist. Incolo e doar birocratie, nu le poti avea chair pe toate. Sigur, sunt si banii, dar daca suntem in stare ca dintr-o masa mai degraba amorfa de material plastic reusim (cel putin unii) sa scoatem ceva fascinant, sunt sigur ca gasim solutii si pentru ei.

#12 Useril este offline   mersu 

  • Christian von Turela
  • Grup: Members
  • Postari: 1260
  • Inregistrat: 04-April 06
  • Location:Bucuresti (care este!)
  • Interests:StuG fan!

Postat 16 May 2006 - 08:35 AM

DA! DA! DA! Motivele au fost enumerate mai sus,nu are sens sa le repet!

#13 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2006 - 08:41 AM

Pavel, la May 16 2006, 09:22 AM, a spus:

DA! Daca pot veni si nemodilisti ca mine.

He he, pe cei nemodelisti si "apropitari" ii facem ZPONZORI si le promovam produsele pe site si pe la club :-D :-o

Da, din oricare din motivele enuntate mai sus, antevorbitorii s-au dovedit ehaustivi !!! :D

#14 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 16 May 2006 - 08:55 AM

Votat cu DA! Avantajele au fost enumerate de antevorbitori. Sa vedem cum stam si ce facem la capitolul "dezavantaje"! :-D

#15 Useril este offline   Ronin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 288
  • Inregistrat: 08-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 16 May 2006 - 08:59 AM

Da, clar.

#16 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 16 May 2006 - 09:28 AM

Pai, sigur ca DA !

Nici la avantaje, nici la dezavantaje nu vreau sa mai trancanesc.
As fi redundant.

#17 Useril este offline   mielu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2250
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, blindate

Postat 16 May 2006 - 09:32 AM

Da. Motivele au fost enumerate mai sus.

#18 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 16 May 2006 - 09:41 AM

Si eu sunt de acord..............am si inceput sa dau din coate pentru un spatiu.......
Sper sa reusesc sa bat la cap suficient de bine anumite persoane, pentru un spatiu adecvat in cadrul Muzeului Aviatiei.........

Aceasta postare a fost editata de grek: 16 May 2006 - 09:46 AM


#19 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12654
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 May 2006 - 10:59 AM

Da. Motivele au fost scrise mai sus!

#20 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 16 May 2006 - 02:08 PM

adevarul ac prea era unanimitate ca pe vremea lui XXX :-D

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi