Forum Machete,Modelism,Hobby: P 47 D Bubletop "Eileen" - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

P 47 D Bubletop "Eileen" Academy 1/48

#101 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2013 - 02:54 PM

Vezi postareaAdiP, la 23 October 2013 - 02:41 PM, a spus:

Folosind un fir de nylon, tensionarea e usoara, fara a mai fi nevoie de gauri tehnologice.
Lipeai capetele firului la o tensiune aproximativa, ulterior apropiai usor de el (din loc in loc) un betigas aromat. Temperatora jarului din capatul betigasului face firul de nylon sa se stranga, tu obtinand astfel o tensionare perfecta.
Se poate folosi orice "scula" care sa-ti ofere o sursa de caldura suficienta pentru ce ai nevoie, fara flacara, si care in plus e si foarte controlabila.
Simplu.


Pffff...ce tare!!:ball:

Nici prin gand nu mi-a trecut. Data viitoare precis asa voi face. Merci mult man!:drinks:

Eu ma gandeam numai la gauri...si nu intelegeam de ce zice Tibi asa relaxat ca se putea face si dupa.
Acu m-am luminat.

Nu cred ca o a fie un capat de tara ca le-am montat acum mai devreme...am o singura culoare la extrados deci n-o sa fie cine stie ce proces de mascare ca sa ma incurce antena si firul. O a fiu atent cand manuiesc macheta si sper sa nu le rup.

Oricum, am retinut...e bine de stiut pt data viitoare.

#102 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 23 October 2013 - 04:56 PM

Cu bombele rezolvai daca taiai inainte stabilizatorul , il pileai( ca-i mult prea gros in carne ),mascai cu fasie subtire de banda Tamiya(0,5mm) , vopseai , si lipeai finutz stabilizatorul subtiat .

#103 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2013 - 08:38 AM

Merci mult Busila, dar asupra bombelor e cam tarziu sa mai intervin, avand in vedere sunt aproape gata.
La momentul la care le-am asamblat, m-am gandit ca ar trebui facut ceva cu stabilizatoarele alea...dar nu neaparat la pilit ci la confectionat unele noi din ceva plastic mult mai subtire.
Pana la urma am ales sa le las asa...

Apropos de bombe...le-am dat cu un strat de future, apoi am pus niscai decaluri pe ele.
La fel si rezervorul suplimentar, care a fost vopsit cu o culoare de la Gunze care se numeste Alumine...si care a trebuit lustruita dupa uscare. Cred ca e similara cu MM Aluminium Plate care l-am folosit la F86 Sabre.

Am vopsit si rotile si bechia, tot Gunze am folosit ...silver pe jante si tire black (combinat insa cu flat black) pe cauciucuri. M-a mirat culoarea asta Tire black...care daca o dai direct asa cum e, pare prea deschisa...

Toate cele bune,

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 117.JPG
  • Imagine atasata: 118.JPG


#104 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 24 October 2013 - 08:57 AM

Sa nu uiti sa dai lac mat pe bombe si sa mai reduci si la rezervor luciul cu un lac semi mat.
Pentru a reprezenta cauciucurile eu folosesc Tire Black de la Gunze. Este ceva mai deschis decit negrul mat si dupa parerea mea arata exact cum este cauciucul. Nu inteleg dece ai facut amestecul acela dar vad ca partea neagra luceste! Dece? Ai dat si pe ele future?

#105 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2013 - 10:08 AM

Salut Tibi.

Da, bombele vor primi un lac mat.
Pe rezervor cu siguranta voi da cu semi-mat.
Le-am dat cu future pt sigilat vopseaua, protectie si aderenta decaluri.
La roti, mi s-a parut ca Gunze Tire black e prea deschis...e-adevarat ca am probat cu penula pe o foaie de hartie. Data viitoare o sa dau cu vopseaua asa direct sa vad diferenta exact.
Si rotile au primit un strat de future, pt protectie vopsea si eventuale tratamente viitoare (spalari).


E vreo problema ca am dat si pe cauciucuri cu future? Oricum va urma la sfarsit un lac..
Chiar, la roti cu ce fel de lac sa dau la sfarsit? Tot semi-mat?


Merci,

#106 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 24 October 2013 - 12:02 PM

Nu este nici o problema, fiecare lucreaza cum crede ca este mai bine pentru el. Eu iti dau numai un sfat. Cum am mai spus, vopseaua de la Gunze (si Tamiya) este exact culoarea cauciucului. Nu este nevoie sa aplici lac peste ele! Incarci prea mult piesele astea si iti faci etape de lucru in plus !

#107 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2013 - 10:16 AM

Eu si cu Preshading-ul inca nu suntem cei mai buni prieteni.
Dar incercam...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 119.JPG
  • Imagine atasata: 120.JPG
  • Imagine atasata: 121.JPG


#108 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2013 - 09:37 AM

Intrados vopsit cu RAF Sky de la Revell.

Am dat mai multe straturri consecutive foarte subtiri.
In ideea ca preshadingul sa nu agreseze retina de sub vopsea, la sfarsit, cand parca ma gandeam sa las aerograful jos, am mai dat un ultim strat. Imediat dupa mi-am dat seama ca probabil am atenuat prea mult preshadingul si ca daca m-as fi oprit prima oara ar fi fost perfect.

Dar asta este, asa se invata. In poze efectul este si mai estompat ca in realitate. Ar fi ok si asa (cred), dar banuiesc ca sub straturile succesive de lacuri se va estompa si mai tare.
Si am observat ca efectul asta este vizibil mai ales de la putina distanta si privit de foarte aproape se estompeaza.


Numai bine,

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 122.JPG
  • Imagine atasata: 123.JPG
  • Imagine atasata: 124.JPG


#109 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 29 October 2013 - 10:24 AM

Stii Postulatul 1: " ...mult exercitiu duce la perfectiune...." , asa ca nu dezarma .

#110 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 29 October 2013 - 11:44 AM

Eu zic ca arata bine. Dupa ce dai si putin wash pe la linile de panou se va mai accentua preshading-ul putin.

#111 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1769
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 30 October 2013 - 08:40 AM

Pina acum este foarte bine , zic eu. Si imi place ca mai sint si alti incepatori care se chinuie la amanunte, asa cum fac si eu. Si maestrii detaliaza machetele foarte bine , mult mai bine de fapt ca noi , incepatorii , dar experienta si rutina isi spun cuvintul , nu se chinuie atit de tare. Poate-om ajunge si noi in stadiul acesta cindva :good:
BTW , vopselele Gunze se pot dilua si cu altceva in afara propriului lor diluant ? Am luat si eu citeva, de proba, dar nu am luat si diluantul, si nu am apucat inca sa le testez.

#112 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2013 - 09:52 AM

Multumesc Guyz.

@dakian67: vezi ca am inceput un topic ieri pt diluant Gunze, la sectiunea "Materiale". De fapt pt un inlocuitor al diluantului Gunze, dar ca solutie de curatat aerograful. Au raspuns acolo baietii ce si cum. Dar pentru diluat vopseaua eu personal te-as sfatui sa folosesti diluantul lor original.


In alta ordine de idei aseara am reusit sa dau stratul de baza si pe extrados. Vor urma poze cat de curand - trebuie sa vad cum au iesit (era noapte) si a le mai micsorez putin.
Asta e vestea buna.


Vestea proasta e ca in timp ce pregateam avionul pt vopsire, s-a intamplat cam ce-a prezis Tibi. Adica am stricat firul de la antena (s-a detensionat cumva, nu stiu cum naiba, ca doar s-a detensionat, nu s-a rupt).:bang:
Fir de antena pentru montarea si tensionarea caruia, daca ne aducem bine aminte (pagina precedenta), dand dovada de neasemuita eleganta in abordare si rafinament in executie, subsemnatul s-a apucat sa dea gauri in avion (tehnologice, asa cum atat de frumos le-a denumit AdiP). Kafka, frate...:blush:

Acum o s-o las asa deocamdata si la sfrasit voi incerca s-o tensionez folosind metoda lui AdiP.

Sper sa revin cat mai repede si cu poze.

#113 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2013 - 11:59 AM

Asaa deci, ceva poze.

Sunt cam intunecate...stiu si--mi pare rau, ar sunt facute asta noapte si mai multa lumina n-aveam. Plus ca...tot cu tefelonul :pardon:


Trebuie sa mentionez vopseaua de extrados...RAF Dark Green de la Model Master. Excelenta.
Nu ma refer neaparat la nuanta (pare ok, dar nu-s expert in nuante RAF), ci mai degraba la pigment si modul in care a mers vopsirea propriu-zisa. Am facut lucrurile ca de obicei (aceeasi dilutie, acelasi diluant, aceeasi presiune la aerograf, etc), dar acum parca a fost mult mai bine.
E-adevarat, nefacand eu prea multe modele, implicit nici prea multe vopseluri nu mi-au trecut prin aerograf. Dar asta a fost de departe cea mai buna. Chiar si aerograful meu chinezesc s-a descurcat onorabil.

Am incercat tot asa, gradual mai multe straturi foarte subtiri pana cand mi s-a parut ca preshadingul nu mai e asa tipator dar totusi inca se mai distinge oarecum sub RAF DG...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 125.JPG
  • Imagine atasata: 126.JPG
  • Imagine atasata: 127.JPG
  • Imagine atasata: 128.JPG
  • Imagine atasata: 129.JPG


#114 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2013 - 12:19 PM

Cam asa arata dupa ce am demascat.

In principiu, sunt multumit.

Acum ar urma un strat de gloss ca sa pregatesc pentru decaluri.

Care decalulri Academy stiti si voi cum sunt...adica de kkt...shhhh...sa nu mai spuneti la nimeni...:pardon:
Chiar vroiam sa va intreb...ce lac sa folosesc acu inainte de decaluri? Sa dau cu future sau cu un lac gloss de la Model Master sau Gunze?

Ca idee, dupa sigilarea decalurilor am de gand sa vopsesc imvasion stripes...care vin numai pe jumatatea inferioara a fuselajului, de la insemnul national in jos.
Stiu ca e o abordare cam neortodoxa, dar am ales asa din mai multe motive:
- in primul rand, dupa lacuire macheta e mai protejata pentru mascarea intesiva ce va urma;
- apoi, mi-ar fi fost foarte greu sa vopsesc dungile alea alb-negre primele (inainte de vopsea intrados/extrados). Ar fi fost al naibii de greu a le delimitez exact, pentru ca ele trebuie sa se conformeze perfect formei insemnului rotund de pe fuselaj (cercul in care e steaua americana). Ori asta e decal si nu vine decat dupa vopire intrados/extrados. Altfel, daca le facam inainte, dungile alb-negre ar fi intrat sub decal si s-ar fi vazut contrastul prin el...

Asa, dupa ce e sigilat totul sub un strat de future (culori de baza plus decaluri), macar pot a maschez cat si cum vreau si sa dau ablul ala...am facut deja o proba cu MM flat white (banda de pe directie) si a parut ok ca si putere de acoperire...iar cu negrul in mod sigur nu vor fi probleme...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 130.JPG
  • Imagine atasata: 131.JPG
  • Imagine atasata: 132.JPG
  • Imagine atasata: 133.JPG


#115 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 30 October 2013 - 01:36 PM

Da-l cu Future. Atentie cand maschezi steaua(ca sa vopsesti dungile) sa nu se duca decalul cand iei masca jos...

#116 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 30 October 2013 - 05:30 PM

Dungile (D Day Strips) ar fi bine sa le vopsesti inainte de decaluri. Orice greseala sau problema se poate rezolva fara bataie de cap. Sa stii ca daca ai aplicat lac sau future peste decaluri asta nu inseamana ca la o mascare nu se pot smulge! N-ai idee cit de usor vine jos si cel mai frecvent si enervant nu vine tot decalul jos, numai o parte! Be ware!

#117 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2013 - 05:44 PM

Vezi postareatibi22, la 30 October 2013 - 05:30 PM, a spus:

... Sa stii ca daca ai aplicat lac sau future peste decaluri asta nu inseamana ca la o mascare nu se pot smulge! N-ai idee cit de usor vine jos si cel mai frecvent si enervant nu vine tot decalul jos, numai o parte! Be ware!


Cuum?
Decalul se poate smulge si dupa ce a fost sigilat cu future?!?
Asta chiar ma sperie :blink:

Decalul se poate smulge la demascare chiar si daca daca il tratez cu Mr. Decal Set/Soft la aplicare si apoi il sigilez cu future?

#118 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 30 October 2013 - 06:08 PM

Poti sa-l tratezi/sigilezi si cu " Johnnie Walker ". Daca vopseaua nu a facut priza buna cu Surfacerul (care la randul lui tre' sa faca priza buna cu plasticul) , zboara cu mascarea de nu-ti vine sa crezi.D'aia metoda spusa de Tibi era cea mai buna (chiar daca era mai mult de lucru)...

Aceasta postare a fost editata de busila: 30 October 2013 - 06:08 PM


#119 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 30 October 2013 - 06:55 PM

Nu inteleg dece vi se pare ca aplicarea dungilor inainte de aplicat decalurile sunt faze si procese de lucru in plus! Este exact invers!
Tratarea decalurilor cu solutii de decaluri nu inseamna neparat o adeziune "beton"! Ele ajuta cit de cit la eliminarea bulelor de aer care raman prinse intre vopsea si decal si conformarea lor pe diverse suprafete. Intre decaluri exista diferente datorate vechimii, grosimii si chiar al producatorului acestuia. Nu toate adera la fel de bine pe suprafata lacuita. By the way - metoda cea mai simpla pentru a da jos decaluri de pe machete este cu banda de mascat Tamiya...

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 30 October 2013 - 07:00 PM


#120 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2013 - 07:52 PM

Aceste vorbe ne doare...si ma forteaza sa-mi schimb abordarea.

Tibi, eu nu consideram vopsirea dungilor dupa decaluri si sigilare ca o etapa suplimentara de lucru - ba chiar am precizat ca abordarea mea e cam neortodoxa - ci doar o modalitate de a delimita mai usor zona ce trebuie vopsita. Pt ca decalul odata pus, mi-ar fi fost usor sa maschez pe marginea lui si sa vopsesc exact de acolo

Insa n-o sa risc si o sa vopsesc mai intai dungile. Tre' sa gasesc insa o solutie sa vopsesc cumva tinand cont de locul in care va veni decalul. Ca daca il pun peste dungi alb-negru banuiesc ca se vor vedea prin decal..

Multumesc pt sfaturi Tibi&Busila!

Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi