Forum Machete,Modelism,Hobby: Ford/Willys, 5 cwt Aircraft Crash Rescue - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ford/Willys, 5 cwt Aircraft Crash Rescue Convertit din kitul Revell

#21 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 24 March 2013 - 12:52 PM

Am "scos" cateva fotografii informative cu mititelul asta; un fel de SMURD al vremii lui, folosit numai de RAF;
Nu este gata, ii lipsesc , niste vopsele,inca o droaie de piese,chestii marunte, ca de pilda parbrizul, sticla farurilor, o lopata pe partea dreapta,toba de esapament "sifoanele" extinctoarelor(cele 4, din/de pe masina) oglinda retrovizoare,o inmatriculare cat de cat, etc.
Totusi, ca sa vedeti ca n-am tras chiulul, iata-l deocamdata:

Imagine atasata: Picture 286.jpgImagine atasata: Picture 287.jpg
Imagine atasata: Picture 289.jpgImagine atasata: Picture 290.jpg

Roata dreapta-fata imi face figuri, drept pentru care musai s-o "corectez".
"Oalele si cratitele" din masina le-am facut din cupru, rasina si stiren, prelata rulata, din hartie.
Nota speciala(inca una !)pentru "clopotelul" fabricat de AdiP.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 24 March 2013 - 12:59 PM


#22 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 24 March 2013 - 12:58 PM

Si inca o foto, pentru compararea dimensiunilor intregii masinute
Imagine atasata: Picture 291.jpg

#23 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2013 - 09:29 AM

Bravos. Imi place mult ce iese. Spor in continuare! :drinks:

#24 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 25 March 2013 - 09:34 AM

super
sper sa nu te deranjeze dar unghiul de cădere la dreapta fata este cam mare...
cred ca se mai poate aranja, īncă, nu?

#25 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 25 March 2013 - 09:52 AM

Vezi postareamichi-ro, la 25 March 2013 - 09:34 AM, a spus:

super
sper sa nu te deranjeze dar unghiul de cădere la dreapta fata este cam mare...
cred ca se mai poate aranja, încă, nu?

Multumesc baieti. :rolleyes:
cum spuneam, mai este inca "de munca" ; intre timp am mai montat parbrizul si lopata de pe partea stanga a masinii.
Michi, despre roata aia am si spus ca "face figuri". Din dorinta de a o pastra "rotitoare" a rezultat o lipitura mai putin "stransa" drept pentru care vad ca roata s-a obraznicit.
Din pacate nu gasesc alta solutie decat sa-i ingradesc libertatea cu un strop de lipici. Indefinitiv n-am de gand sa ma joc cu jeep-ul pe covor :crazy:

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 25 March 2013 - 09:55 AM


#26 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2013 - 01:53 PM

Nu spune niciodata, niciodata... :crazy:

#27 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 31 March 2013 - 01:48 PM

L-am cam terminat.
Willys-ul Ford MB 5 cwt, etc are acum si parbriz( refacut de mine din rasina transparenta) si lopata si sticla la faruri si inmatriculare ( 29 AA 92) si putina murdarie, si alte cateva marafeturi.
Uite-l

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Picture 292.jpg
  • Imagine atasata: Picture 294.jpg
  • Imagine atasata: Picture 295.jpg
  • Imagine atasata: Picture 296.jpg
  • Imagine atasata: Picture 297.jpg

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 31 March 2013 - 01:54 PM


#28 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2472
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2013 - 07:21 PM

Mie imi place. S-ar putea sa se spuna ca sunt subiectiv, datorita temei. Felicitari.

#29 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 31 March 2013 - 08:11 PM

Iar eu sunt absolut obiectiv, cānd spun că...praf m-ai făcut, Longinus!!! :hi:

#30 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 31 March 2013 - 09:25 PM

Multumesc baieti.
Exista cateva "inadvertente" in acest set de poze, inadvertente pe care le-am indreptat intre timp.
Aceste ilogisme mi-au fost semnalate, de altfel, intr-o comunicare via PM, de catre un vechi amic, (fost) membru al acestui forum. Paranteza subliniaza o nedumerie si in acelasi timp un regret, fata de activitatea acestui vechi amic, aici pe forum. Este, dar din pacate nu mai activeaza. Bine; depasind aceasta mica peroratie a mea, inadvertentele semnalate constau in :
- micul far de pe aripa stanga sta aplecat spre fata - am procedat la indreptarea lui;
- "ochii de pisica' de pe lateralele masinii sunt nevopsiti - am remediat si acest neajuns.
- neconcordanta intre "praful" dintre crestele pneurilor si jantele insuficient de murdare ( lipsa prafului pe sub caroserie, aripi, elemente de dedesubt)- s-a rezolvat;
la acestea se mai adauga cateva critici asupra carora nu vad rostul sa mai continui.
Pe scurt, am procedat la indreptarea slabiciunilor si voi mai posta niscai poze, dar maine.

P.S.Un alt repros adus mie( tot via PM.) : sunt mai critic cu altii, decat cu mine insumi ; ei, aici o sa cer scuze, dar as vrea sa stiu, recte, sa cunosc, omul care gandeste,deci procedeaza , invers: este mai critic cu el insusi, decat cu altii; subliniez : cel care procedeaza, nu care pretinde asta !!

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 31 March 2013 - 09:25 PM


#31 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4802
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 31 March 2013 - 10:20 PM

Arata excelent , Longinule ,iar tema e extraordinara ! :clapping:
O mica carcoteala ,rogu-te daca sa poa' ( desi e posibil sa ma insel ). Incearca sa refaci daca ai chef , la stingatoarele de dupa aripa fata,demarcatia dintre albul de deasupra si rosu fiindca pare usor valurita ca pictata de mana . In pozele de epoca arata " shtoc" ( foarte precisa si dreapta).
Si poate sa pictezi si "ochiul de pisica" de dupa aparatoarea sin spate , daca crezi c-ar arata mai bine o pata de culoare in acea zona .
In rest e super . Un Mare Bravos ! :clapping:
Sint tare curios ce v-a urma next . :shifty:
- "ochii de pisica' de pe lateralele masinii sunt nevopsiti - am remediat si acest neajuns.

P.S. "- "ochii de pisica' de pe lateralele masinii sunt nevopsiti - am remediat si acest neajuns."
Aha , vad ca s-a rezolvat intre timp ( pana am postat eu).

Aceasta postare a fost editata de dany: 31 March 2013 - 10:27 PM


#32 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 31 March 2013 - 10:24 PM

Vezi postareadany, la 31 March 2013 - 10:20 PM, a spus:

Arata excelent , Longinule ,iar tema e extraordinara ! :clapping:
O mica carcoteala ,rogu-te daca sa poa' ( desi e posibil sa ma insel ). Incearca sa refaci daca ai chef , la stingatoarele de dupa aripa fata,demarcatia dintre albul de deasupra si rosu fiindca pare usor valurita ca pictata de mana . In pozele de epoca arata " shtoc" ( foarte precisa si dreapta).
Si poate sa pictezi si "ochiul de pisica" de dupa aparatoarea sin spate , daca crezi c-ar arata mai bine o pata de culoare in acea zona .
In rest e super . Un Mare Bravos ! :clapping:
Sint tare curios ce v-a urma next . :shifty:


S-a marcat. Ochii pisicii au fost deja vopsiti, asa ,ca pata de culoare.
Demarcatia aia, rosu/alb o rezolv altfel.
Cat despre...next... pai trebuie sa termin cu "domnisoara Isuzu", nu ?

#33 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4802
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 31 March 2013 - 11:07 PM

Citeaza

Cat despre...next... pai trebuie sa termin cu "domnisoara Isuzu", nu ?


Ah, cum puteam s-o uit , :wub: . Nici pomeneala , insa eu ma gandeam in materie de "gipane" . Tocmai ce-mi adusesem aminte c-ati placuse mai demult unul c-o bazooka -n carca ...parca ... :whistle:
... Dar ce zici de unul L. R.D.G. ,vopsit de-i era rusine comandantului unitatii sa iasa cu el pe strada , bashca o gramada de puscoace canistre si barbosi la purtator ...? :shifty:

P.s. "Demarcatia aia, rosu/alb o rezolv altfel."
Eu zic ca se poate usor cu un decal , sau cu o banda subtire de decal alb , peste care vopsesti apoi tot cu alb ( pt . uniformizare)pana sus partea aceea de la stingator .

Aceasta postare a fost editata de dany: 31 March 2013 - 11:18 PM


#34 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 01 April 2013 - 09:30 AM

Vezi postareadany, la 31 March 2013 - 11:07 PM, a spus:

Ah, cum puteam s-o uit , :wub: . Nici pomeneala , insa eu ma gandeam in materie de "gipane" . Tocmai ce-mi adusesem aminte c-ati placuse mai demult unul c-o bazooka -n carca ...parca ... :whistle:
... Dar ce zici de unul L. R.D.G. ,vopsit de-i era rusine comandantului unitatii sa iasa cu el pe strada , bashca o gramada de puscoace canistre si barbosi la purtator ...? :shifty:

P.s. "Demarcatia aia, rosu/alb o rezolv altfel."
Eu zic ca se poate usor cu un decal , sau cu o banda subtire de decal alb , peste care vopsesti apoi tot cu alb ( pt . uniformizare)pana sus partea aceea de la stingator .

In ordine inversa:
- la decal ma gandeam si eu. Extinctoarele alea pacatoase sunt facute din lemn, iar fibra imi da batai de cap. Nu-mi pot imagina cum "fuge" vopseaua pe fibra, dar asta este.
- alt Jeep...ma gandeam la o versiune sanitara si eventual la cea cu tun pak de 3,7; ba chiar o versiune "wrecker" converise de teren(am gasit eu niste poze). Mai vad ce si cum.
Cat despre LRDG ...nu-i nimic "nemaivazut" pentru aceasta varianta o scot si cei de la italeri si mai nou, si cei de la Dragon.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 01 April 2013 - 09:31 AM


#35 Useril este offline   MoRb 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 97
  • Inregistrat: 16-January 12
  • Location:Bucuresti

Postat 01 April 2013 - 12:36 PM

arata foarte bine, dar luand in considerarea marimea este... magnific! Felicitari!

#36 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4802
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 01 April 2013 - 04:00 PM

Citeaza

- la decal ma gandeam si eu. Extinctoarele alea pacatoase sunt facute din lemn, iar fibra imi da batai de cap

Da , poate ca trebuiau grunduite intai si finisate ...
Nu era mai bine daca le faceai dintr-o bucata de culee cu sectiune rotunda ?
Daca nu gaseai dimensiunea potrivita , il rugai pe Adi sa se uite prin cutiile de avioane ( din cate am inteles el colectioneaza avioane la 72 ).

Citeaza

Cat despre LRDG ...nu-i nimic "nemaivazut" pentru aceasta varianta o scot si cei de la italeri si mai nou, si cei de la Dragon.

La astia imi placea ca pe langa gramada variata de puscoace , isi vopseau foarte viu masinile , in tot felul de combinatii ciudate de roz,albastru,vernil,etc .;mi se pare o alaturare foarte simpatica intre "macho" si " funny"

Citeaza

eventual la cea cu tun pak de 3,7;

Asta care e ?
Tin minte unul cu fundu' taiat si piesa de artilerie care tragea spre pate si care arata pur si simplu horror ,apoi un altul ( motor gun cariage ) cu tunul in spinare; din nou o combinatie foarte nereusita din punct de vedere estetic , cu atat mai mult cu cat tunul care parea destul de mare si greoi ,pt. masinuta , mai avea si blindajul montat >naspa . Apoi a mai existat o combinatie pe 3 axe ,care parea chiar interesanta daca nu ar fi avut moaca dragalasa de jeep .
Dupa mine singura combinatie placuta 100% de artilerie pe jeep si care realmente se completeaza ,ramane cea cu bazooka ( dar fara blindajul de pe masina ) .

#37 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 02 April 2013 - 08:57 AM

Dany, le-am dat jos si le-am refacut(extictoarele alea) de data asta din stiren.
Cat despre Willys-ul 6x6...mie nu-mi pare chiar asa urat. Ba chiar dimpotriva, cel cu pak de 37 e chiar frumos, numai ca nu l-au produs in serie.
Daca (sau cand) il voi face, trebuie sa recunosc, am tunul kit de la Aires.

#38 Useril este offline   americanul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 25-October 09
  • Location:alba iulia

Postat 02 April 2013 - 09:51 AM

bravo din nou, esti mare...inca o data dovedesti ca esti un exemplu demn de urmat. din partea mea, toata stima si admiratia.piesa ta e atat de inedita. crezi ca pot arata pozele tale modelistilor din oras? doar ca nu o sa folosesc cuvintul willy. la o prezentare de willy, un veteran ww2 a ras auzindu-ma si mi-a spus ca ei nu foloseau aceasta denumire,deoarece in jargonul vremii ,,willy,,insemna ,,cocosel,, ....stii ce vreu sa zic

#39 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 02 April 2013 - 09:56 AM

Vezi postareaamericanul, la 02 April 2013 - 09:51 AM, a spus:

crezi ca pot arata pozele tale modelistilor din oras? doar ca nu o sa folosesc cuvintul willy. la o prezentare de willy, un veteran ww2 a ras auzindu-ma si mi-a spus ca ei nu foloseau aceasta denumire,deoarece in jargonul vremii ,,willy,,insemna ,,cocosel,, ....stii ce vreu sa zic

Da, desigur; daca tu consideri ca pozele(modelul) sunt demne, desigur.Cat despre "willy"...evident ca acel veteran avea motive sa râda; numai ca denumirea marcii era Willys. Sigur, ar putea fi scrisa si "Willy ' s" caz in care... :lol:

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 02 April 2013 - 09:59 AM


#40 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4802
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 02 April 2013 - 05:17 PM

:lol: Americane , poti sa-i spui linistit Willys , sau Jeep sau daca vrei asa ,unii i-au spus Bantam , chiar si modelelor produse de Ford sau Willys .

Citeaza

Cat despre Willys-ul 6x6...mie nu-mi pare chiar asa urat

Nici eu nu am zis ca-i urat . Era foarte interesant .Atata doar ca formei agresive care a rezultat nu i se potrivea nici cum fata aceea inocenta si candida de Jeep.
Btw . tu vrei sa fie musai din WW 2 ?
Cunosc o modificare interesanta pe unul care a deservit aerodromul din Cluj prin anii '60 .

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi