Forum Machete,Modelism,Hobby: Magazinul Modelism s-a inchis - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Magazinul Modelism s-a inchis

#1 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 19 October 2012 - 01:03 PM

Pentru cei ce mai trec sa-si faca cumparaturile sau trec pur si simplu, unul dintre colegii care nu este membru pe forum m-a anuntat ca magazinul Modelism din strada Calafat nr. 65 s-a inchis.
Stirea mi-a fost confirmata si de nea Visan care a trecut si el pe acolo.
Se pare ca magazinul nu va mai fi redeschis, dar ramane de vazut.
Daca mai aflu amanunte va tin la curent.

Bafta!

#2 Useril este offline   ionicaf 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 608
  • Inregistrat: 29-October 07
  • Location:bucuresti

Postat 19 October 2012 - 03:21 PM

sunt interesat de anumite numere recente din revista modelism sa imi pun la punct colectia ...
( voi face un inventar , intai...)

#3 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 19 October 2012 - 07:06 PM

Un prieten de-al meu care a lucrat la magazinul modelism mi-a zis ca Doamna Craciunoiu vrea sa vinda toate machetele si revistele la un loc la un pret care e destul de mult mai multe detali nu va pot spune mai mult pentru ca nu stiu.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 20 October 2012 - 01:55 PM


#4 Useril este offline   aviatie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 564
  • Inregistrat: 13-August 06

Postat 19 October 2012 - 07:39 PM

Pacat...dar ce stiu femeile...despre nevoile noastre.Putine ne inteleg.

#5 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2474
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2012 - 10:10 PM

Revista va mai aparea oare?
Pacat sa dispara. Poate cine pasionat si cu dare de mana cumpara marca, in caz ca d-na Craciunoiu nu va mai continua editarea ei.

#6 Useril este offline   abenader 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 179
  • Inregistrat: 26-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2012 - 11:15 PM

Ar fi pacat sa dispara revista ,sigur Cristian nu-si ar fi dorit lucrul asta,si magazinul de asemenea.

#7 Useril este offline   moflea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 31-January 11
  • Location:Bucuresti

Postat 21 October 2012 - 09:18 PM

Vezi postareaflo, la 19 October 2012 - 10:10 PM, a spus:

Poate cine pasionat si cu dare de mana cumpara marca, in caz ca d-na Craciunoiu nu va mai continua editarea ei.


Nu cred ca dl Craciunoiu era un om cu dare de mana. Dar ai dreptate cu prima parte, daca are pasiune (asa cum avea el), ar putea continua...

Pacat, mare pacat. Ma simt ca si cum jumatate din copilaria mea a murit odata cu Modelism-ul.

#8 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2972
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 21 October 2012 - 09:56 PM

Degeaba exista pasiune daca nu exista cumparatori. Revista nu va mai aparea fiindca nu avea cumparatori, sau nu avea destui cat sa fie sustinuta doar din veniturile ei. Ma gandesc ce s-ar inampla daca maine as anunta ca nu va mai aparea revista MODEL IST. Primii care s-ar plange ca nu mai apare vor fii cei care nu au cumparat-o niciodata.

#9 Useril este offline   Fritzx88 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filatelie

Postat 21 October 2012 - 10:59 PM

Horia,

Revista avea/are 600 de abonati si se vindea in toata tara., cat priveste ''sustinerea'' ei, Domnul Craciunoi facea tot posibilul sa fie pe piata. Ce s-ar intampla daca maine nu va mai aparea pe piata MODELIST????
NIMIC
Oricum nu se va ridica nicioadata la nivelul revistei MODELISM. :shiftyninja:

#10 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 22 October 2012 - 06:56 AM

Vezi postareaFritzx88, la 21 October 2012 - 10:59 PM, a spus:


Revista avea/are 600 de abonati si se vindea in toata tara., cat priveste ''sustinerea'' ei, Domnul Craciunoi facea tot posibilul sa fie pe piata. Ce s-ar intampla daca maine nu va mai aparea pe piata MODELIST????
NIMIC
Oricum nu se va ridica nicioadata la nivelul revistei MODELISM. :shiftyninja:


Rau cu rau, dar mai rau fara rau ! Nu ?!
Parca asa suna un proverb, ce poate fi numai romanesc ....
Nu cred ca Modelism Int. va mai apare.
Tot ce sper eu, este sa continue sa apara Modelist si sa-si mentina cursul ascendent de pana acum.

Aceasta postare a fost editata de Blue-Max: 22 October 2012 - 06:57 AM


#11 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 22 October 2012 - 09:56 AM

Vezi postareaFritzx88, la 21 October 2012 - 10:59 PM, a spus:

Horia,

Revista avea/are 600 de abonati si se vindea in toata tara., cat priveste ''sustinerea'' ei, Domnul Craciunoi facea tot posibilul sa fie pe piata. Ce s-ar intampla daca maine nu va mai aparea pe piata MODELIST????
NIMIC
Oricum nu se va ridica nicioadata la nivelul revistei MODELISM. :shiftyninja:


Ia zi vecine, de ce asa de vioaie capra ta? :rolleyes:

Ma indoiesc ca Horia vorbeste ca vreun oarecare "anonim aleatoriu de internet". Stie el ce zice... In afara de cumparatori, o revista are nevoie de contribuitori. Nimic nu "se face" de la sine. Acum exista o oportunitate pentru un pasionat priceput sa preia fraul revistei. Avem si pe acest forum astfel de oameni. Numai asa se poate pastra vie mostenirea lui Cristian Craciunoiu. Cei interesati trebuie sa dea ACUM un telefon sau un email si sa explice Cristinei Craciunoiu cum intentioneaza sa tina vie flacara aprinsa de Cristian. Viata isi urmeaza cursul, revistele raman si dupa ce se duc editorii. Produsul e viabil si piata exista. Modelism e mai mult decat o revista, e un brand valoros cu greutate si vechime. In lumea marketingului, asta e aur curat.

Radu

#12 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2972
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 22 October 2012 - 10:37 AM

Vezi postareaFritzx88, la 21 October 2012 - 10:59 PM, a spus:

Ce s-ar intampla daca maine nu va mai aparea pe piata MODELIST????
NIMIC




Bine zis...NIMIC! Ai raspuns tu cel mai bine la aceasta intrebare. NIMIC in materie de revista/reviste de modelism, NIMIC! Si asa Romania va fii poate singura tara din Europa unde nu exista astfel de reviste!

#13 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 22 October 2012 - 01:34 PM

Vezi postareaFritzx88, la 21 October 2012 - 10:59 PM, a spus:

Horia,

Revista avea/are 600 de abonati si se vindea in toata tara., cat priveste ''sustinerea'' ei, Domnul Craciunoi facea tot posibilul sa fie pe piata. Ce s-ar intampla daca maine nu va mai aparea pe piata MODELIST????
NIMIC
Oricum nu se va ridica nicioadata la nivelul revistei MODELISM. :shiftyninja:


Si uite asa s-a trezit unul sa puna de o samanta de cearta intr-un topic care are un subiect mult mai important.

Specific romanesc...
Oare nu se poate trata boala asta cu o terapie genetica? Sa ne iasa din sange obiceiul asta prost?

#14 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2474
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 22 October 2012 - 04:37 PM

Vezi postareaFritzx88, la 21 October 2012 - 10:59 PM, a spus:

Horia,

Revista avea/are 600 de abonati si se vindea in toata tara., cat priveste ''sustinerea'' ei, Domnul Craciunoi facea tot posibilul sa fie pe piata. Ce s-ar intampla daca maine nu va mai aparea pe piata MODELIST????
NIMIC
Oricum nu se va ridica nicioadata la nivelul revistei MODELISM. :shiftyninja:


Ca exista inca o rana in suflet inca nevindecata este de inteles.
Ca exsta concurenta este de inteles.
Insa rautati de genul asta chiar nu-si gaseau locul aici.

Eu sper sa-si continue aparitiile ambele reviste. Stimate Fritz, ai sansa sa contribui la revenirea in maretie a MODELISM-ului. Nu ezita.

#15 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 22 October 2012 - 06:10 PM

Scopul topicului a fost de a anunta colegii ca nu are rost sa mai bata drumul la magazin pentru ca s-a inchis.
Treaba cu revista este alta discutie.
Cu siguranta numarul 4 din acest an va apare si se va gasi pe piata.
Am inteles ca se vor scoate si numerele 5 si 6. Pentru mai departe inca exista un semn de intrbare. Vom afla raspunsul la timpul potrivit.
O revista de modelism este cu mult mai mult decat nimic. Doua inseamna fantastic de mult.
Personal sciu in revista ModelIst si am scris si in revista Modelism ... si daca mi se va mai oferi ocazia am sa mai scriu.
Doua reviste satisfac mai multe gusturi decat una singura si beneficiarii, cititorii, au de castgat. Pentru pasionati se va simti lipsa oricareia dintre ele. Pentru filatelisti nu cred ca va conta.

Bafta!

#16 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 22 October 2012 - 06:30 PM

Salut, tuturor,

Nu voi face speculatii in ceea ce priveste viitorul revistei MODELISM si al editurii cu acelasi nume.

Vor aparea MODELISM nr.4/2012 si nr. 5-6/2012.
Efortul sustinut al colectivului redactional a facut posibila finalizarea in timp util a prelucrarii in vederea tiparului a "Istoriei Marinei Romane" (autor Am. Nicolae Negrescu, manuscris aflat in colectia Cristian Craciunoiu).
De asemenea, va vedea lumina tiparului "Albumul caporalului Craciunoiu", lucrare ampla, continand planuri si fotografii ale navelor care au purtat pavilion romanesc.

Din pacate, sunt si multe proiecte neterminate:
- 222 de fotografii cu blindate romanesti din timpul celui de-al doilea razboi mondial
- 222 de fotografii cu nave romanesti din primul razboi mondial
- nave militare romanesti din perioada 1948-1989 (album)
- nave civile romanesti din perioada 1948-1989 (album)

Dar au aparut si multe lucrari pe care deja le cunostem:

"Navomodele.Vechi nave romanesti"
"Corabii strabune"
"Marina romana in primul razboi mondial" (alaturi de Raymond Stanescu)
"Otel, aburi si torpile, marina romana in razboiul de independenta" (alaturi de Raymond Stanescu)
"Low Danube paddle steamers"
"222 Best rumanian royal navy pictures 1941-1945" alaturi de Raymond Stanescu)
"222 best rumanian royal airforce pictures 1941-1945 (alaturi de Ioan Dobran)
"Romanian navy torpedo-boats"
"Romanian navy in world war II"
"Aeronautica romana in primul razboi mondial" (alaturi de Paul Sandachi)

La enumerarea succinta de mai sus pot fi adaugate zeci de comunicari privind instoria Romaniei la simpozioane internationale, articole publicate in tara si in strainatate si ,bineinteles, treizeci de ani de aparitie a revistei "MODELISM". "Este destul pentru viata unui singur om, restul mai faceti si voi" mi-a spus Cristian Craciunoiu in cursul unei intalniri din toamna acestui an.

#17 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 22 October 2012 - 06:39 PM

Vezi postareacrios, la 22 October 2012 - 06:10 PM, a spus:

Pentru pasionati se va simti lipsa oricareia dintre ele. Pentru filatelisti nu cred ca va conta.
Bafta!

:good: si... :hi:
fara alte comentarii; esential si de bun simt.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 22 October 2012 - 06:40 PM


#18 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2972
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 22 October 2012 - 09:47 PM

Vezi postareaAlexPl, la 22 October 2012 - 01:34 PM, a spus:

Si uite asa s-a trezit unul sa puna de o samanta de cearta intr-un topic care are un subiect mult mai important.

Specific romanesc...
Oare nu se poate trata boala asta cu o terapie genetica? Sa ne iasa din sange obiceiul asta prost?



Sa nu luam asta ca pe o rautate. Eu oricum ii multumesc lui Fritz ca este un cititor al revistei noastre, fiindca altfel nu ar putea sa o compare cu MODELISM. Asa cum spuneau cativa membrii ai forumului, Fritz, ai ocazia sa incerci sa preiei initiativa in ceace priveste o eventuala continuitate in aparitia acestei reviste. Eu unul mi-as dori, si nu ca sa iti spun ca ce faci tu nu se ridica la nivelul vechii reviste, ci ca sa vezi ce inseamna sa incerci sa multumesti pe toata lumea modelistica, atat cei care colaboreaza cat si cei care citesc!

Aceasta postare a fost editata de horia: 22 October 2012 - 09:48 PM


#19 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 24 October 2012 - 03:32 PM

Stie cineva daca s-a inchis si magazinul on-line? Vroiam sa dau o comanda, dar s-a intamplat necazul.

#20 Useril este offline   cristina_c 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 15-November 12

Postat 15 November 2012 - 10:28 PM

Sunt Cristina Craciunoiu, sotia lui Cristian Craciunoiu.

Am hotarat sa intru pe Forum fara intermediari, pentru aface cateva precizari care sa opreasca niste discutii inutile, uneorirautacioase. Toata viata l-am sustinut pe Cristian in tot ce si-a dorit sa faca,pasiunea lui devenind si pasiunea mea. Disparitia lui este o pierdere pentrumodelisti si pentru iubitorii de marina, aviatie si istorie militara dar pentrumine este devastatoare.

Vreau sa le multumesc tuturor celor care au avut un gand, oamintire si un cuvant frumos de spus.

Este adevarat ca am inchis magazinul. Acest magazin a fostinfiintat de Cristian nu pentru a obtine o sursa financiara ci pentru a strangein jurul lui oameni pasionati cu care sa discute, sa povesteasca din vastelelui cunostinte si amintiri, sa-i provoace sa gandeasca. A reusit ceea ce si-apropus in mare parte. Acum, fara el, magazinul este GOL. Am hotarat sa donez omare parte din machete la cercuri de copii pe care el i-a iubit si incurajat decate ori a avut ocazia.

Revista Modelism, pe care a infiintat-o, editat-o si scris-oin foarte mare parte timp de 30 de ani, era sufletul lui. Am sustinut-ofinanciar aproape integral (foarte rar am avut reclame platite si foarte putinibani s-au intors de la distribuitori).

Astazi a aparut revista Modelism nr.4/2012. Este ultimul numarrealizat integral de el. Nu ii placea sa se spuna despre nici o revista ca este“ultimul numar” ci “cel mai recent”. Acum putem spune…

Urmatorul numar, 5-6/2012, urma sa fie numar festiv de “30de ani de aparitie neintrerupta” si cauta sponsori pentru sarbatorireaevenimentului.

In memoria lui eu as continua sa scot revista daca as aveasprijinul si ajutorul efectiv al dumneavoastra prin articole originale, printr-o“comisie de moderare/validare stiintifica” a acestor articole, surse financiareetc.

Astept propuneri si initiative concrete pe adresa mea dee-mail cristina.craciunoiu@gmail.com,cristina.craciunoiu@modelism.ro.



Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi