Forum Machete,Modelism,Hobby: Junkers Ju 88A-4 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Junkers Ju 88A-4 Revell 1:72

#1 Useril este offline   Erik 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 108
  • Inregistrat: 17-May 12

Postat 28 September 2012 - 09:58 PM

Buna,

Am achizitonat acest kit, e gigantic cu un nivel de detaliu incredibil si de buna calitate :good:, este pe scar 1:72 . in urmatoarele zile ma voi apuca de construit o sa va tin la curent cu poze pas cu pa. De data asta nu o sa ma grabesc si doresc sa fac un lucru perfect si de calitate. :-DB-). Daca ati mai construit acest model astept opinile, ideile voastre chiar si poze sau documente daca aveti cu acest kit.

P.S. Uitativa atent la roata :-D.

va multumesc :hi:

Imagine atasata: DSCN2113.JPGImagine atasata: DSCN2112.JPGImagine atasata: DSCN2114.JPGImagine atasata: DSCN2117.JPGImagine atasata: DSCN2119.JPGImagine atasata: DSCN2123.JPGImagine atasata: DSCN2125.JPGImagine atasata: DSCN2126.JPGImagine atasata: DSCN2124.JPGImagine atasata: DSCN2133.JPG

#2 Useril este offline   Erik 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 108
  • Inregistrat: 17-May 12

Postat 30 September 2012 - 08:35 PM

Am reusit sa termin cat decat Cockpit-ul am vopsit cu Revell Auqa color 77 dupa care am facut putin wash cu negru si dry brush cu argintiu. parerea mea ca a iesit destul de ok in unele momente a trebuit sa lucrez cu lupa ca nu mai vedeam bine :crazy: Va pun si cateva poze sa vedeti cum a iesit, daca aveti vreo ideie cum a-si putea sa fac si mai fain va rog sa ma ajutati. :hi:

Imagine atasata: DSCN2173.JPG
Imagine atasata: DSCN2177.JPG
Imagine atasata: DSCN2179.JPG
Imagine atasata: DSCN2183.JPG
Imagine atasata: DSCN2184.JPG
Imagine atasata: DSCN2185.JPG
Imagine atasata: DSCN2189.JPG
Imagine atasata: DSCN2191.JPG
Imagine atasata: DSCN2195.JPG
Imagine atasata: DSCN2197.JPG
Imagine atasata: DSCN2199.JPG
Imagine atasata: DSCN2200.JPG

#3 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 01 October 2012 - 09:41 PM

Rolul wash-ului e de a scoate in evidenta anumite detalii ( linii de panou , elemente de structura ) . In sau langa aceste elemente se aduna mizerie-asta trebuie imitata.Deci in/langa aceste elemente culoarea tebuie sa fie mai inchisa.
La tine este invers. Mijlocul panourilor e inchis , iar linga elementele de structura culoarea e deschisa. Mai exerseaza putin....

Aceasta postare a fost editata de busila: 01 October 2012 - 09:42 PM


#4 Useril este offline   Erik 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 108
  • Inregistrat: 17-May 12

Postat 01 October 2012 - 09:47 PM

Stiu bine la ce te gandesti , nu am putut sa fac in asa fel incat wasul sa se traga pe margini sau in colturi nu stiu dece am incercat mai multe feluri de wash ( cu detergent de vase, fara detergent, cu creta neagra, cu vopsea foarte diluata cu tot feluri de nebuniii ) :crazy:

#5 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 02 October 2012 - 12:03 AM

Lac lucios , guasa , PUR , si pensulezi doar pe langa elementele de structura , nu peste tot .Dupa uscare , daca e prea multa culoare, o iei cu pensula umezita.

#6 Useril este offline   Erik 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 108
  • Inregistrat: 17-May 12

Postat 02 October 2012 - 06:12 AM

Vezi postareabusila, la 02 October 2012 - 12:03 AM, a spus:

Lac lucios , guasa , PUR , si pensulezi doar pe langa elementele de structura , nu peste tot .Dupa uscare , daca e prea multa culoare, o iei cu pensula umezita.


Da nici asa nu arata rau, asai ?

#7 Useril este offline   Cassin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 08-April 06
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Machete statice avioane de orice fel (de preferinta cu elice din WW II) 1/72

Postat 02 October 2012 - 07:34 AM

Erik, nu te grăbi. Cu cāt lucrezi cu mai multă răbdare cu atāt şansele să iasă ceva mai bun. Macheta este de buna calitate, aşa că documentează-te bine şi lucrează cu rabdare. Vezi că Ju-88 A4 a fost şi īn dotarea Forţelor Aeriene Regale Romāne.

#8 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 02 October 2012 - 07:40 AM

Pentru a evidentia zonele de umbra ale detaliilor nu ai nevoie decat de niste email (si acrilica e buna) si dilutie corespunzatoare. Creta pastel nu are nici o treaba cu ceea ce ai fi vrut tu sa reprezinti acolo. Pastelurile dupa uscare nu reprezinta altceva decat praf adunat prin diverse unghiuri ale masinariilor pe care incercam sa le reprezentam mai mult sau mai putin apropiat de realitate.


Accentuarea liniilor de panou (la avioane) se face si asa cum ti-a indicat colegul Busila ,cu acele guase diluate in apa cu putin detergent de vase, pentru a rupe tensiunea artificiala si a ajuta guasele sa fuga in lungul liniilor de panou.
Daca pentru liniile de panou e cam necesar lacul lucios, la evidentierea detaliilor nu e obligatoriu, conteaza in primul rand dilutia culorii inchise cu care se face acea evidentiere.
Culorile deschise se folosesc pentru a scoate in evidenta zonele inalte ale detaliilor si tot pentru a ajuta ochiul sa vada ceea ce de regula ii scapa. Se face cu vopsea putina, aplicata cu o pensula plata, prin miscari de dute-vino, fara a apasa. Nu se face cu argintiu, nici macar in cazul avioanelor, pentru ca va rezulta un efect neconform cu realitatea.
Cu ceea ce am scris mai sus, sper ca ti-am raspuns la intrebarea ta " da nici asa nu arata rau, asai ?" .

Pe viitor nu ar strica nici daca vei folosi mai cu zgarcenie galbenul si rosul prin cockpit-urile avioanelor. Incearca sa te documentezi mai temeinic inainte de a te apuca de vopsit, sau in cel mai rau caz, intreaba pe aici. Cu siguranta cineva se va gasi sa te indrume; spre bine sau rau.Imagine postata

Spor

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 02 October 2012 - 07:43 AM


#9 Useril este offline   Erik 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 108
  • Inregistrat: 17-May 12

Postat 02 October 2012 - 09:42 AM

Da ai dreptate am folosit rosu si galben in exces, dar asta asa ramane ca am montat cockpitul si nu prea mai pot modifica,:sorry: eventual sa reduc putin din galben si rosu :80:

#10 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12651
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 October 2012 - 08:20 PM

Cam asa ar trebui sa arate culorile in cocpitul de Ju 88.
http://www.cartula.r...ii/page__st__40 (post 47)

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 02 October 2012 - 08:22 PM


#11 Useril este offline   Erik 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 108
  • Inregistrat: 17-May 12

Postat 02 October 2012 - 09:23 PM

Vezi postareaZ-mare, la 02 October 2012 - 08:20 PM, a spus:

Cam asa ar trebui sa arate culorile in cocpitul de Ju 88.
http://www.cartula.r...ii/page__st__40 (post 47)


Ma uitat la poze si arata grozav cocpitul pur si simplu perfect. mam uitat mai atent si am vazut destul de multe culori, mai ales galben si rosu. :-)
Arata mult mai frumos decat cocpitul meu, si cred ca este la scara mai mare 1/32 al meu este la 1/72 putin mai gru de lucrat cu el.

Tu ce parere ai ?

#12 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 02 October 2012 - 10:17 PM

FuG 10 Lorenz

Dedicatie speciala

:pardon:

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 02 October 2012 - 10:19 PM


#13 Useril este offline   Erik 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 108
  • Inregistrat: 17-May 12

Postat 02 October 2012 - 10:48 PM

Vezi postareaAdiP, la 02 October 2012 - 10:17 PM, a spus:



Fain Fain ........ Cand omul are nevoie de asa ceva 100 % ca nu gaseste :bang:

#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12651
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 October 2012 - 09:48 AM

Erik, ai dreptate e destul rosu si ceva galben, dar este ...exact unde trebuie. :whistle: Manetele ce actioneaza diverse dispozitive si luminile de semnalizare sunt rosii, manetele legate de combustibil sunt galbene, cele legate de circuitul uleiului sunt maro. Restul intrerupatoarelor si butoanelor de la aparatura electrica si electronica, sunt din bachelita neagra sau maronie.
Vezi pozele link-urile puse de AdiP
Pai ce parere sa am, eu lucrez la scara 1/72 si cocpitul ara asa cum ar trebui.

Citeaza

Cand omul are nevoie de asa ceva 100 % ca nu gaseste
Gaseste, daca intreaba. :help:

#15 Useril este offline   Erik 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 108
  • Inregistrat: 17-May 12

Postat 03 October 2012 - 09:57 AM

Da Z ai dreptate pacat ca numai pot modifica si ca am montat deja cocpitul sper ca in rest o sa arate bine.

#16 Useril este offline   Erik 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 108
  • Inregistrat: 17-May 12

Postat 03 October 2012 - 10:45 AM

Ce parere aveti despre Acrilice de la Revell .???? Revell pentru acest kit recomanda Dunkelgrun 361 39 si Schwarzgrun 361 40 . A folosit cineva ? Ce vopsea imi recomandati pentru acest kit ? Inmatricularea vreau sa fac in urmatorul fel Junkers Ju 88A-4 9.KG 30 Adler Geschwader, Italia 1941

#17 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12651
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 October 2012 - 10:05 AM

NU stiu cum arata Dunkelgrun 361 39 si Schwarzgrun 361 40. Acrilicile de la Revell nu sunt tocmai cele mai bune. Iti recomand emailurile din setul 32340 Military colour set, tot de la Revell, ce contine vopselele de care ai nevoie, adica RLM70/71/65 si RLM 02.
Daca vrei acrilice, poti folosi RLM-urile de la Gunze, nu am acum codul lor, dar poti cauta aici: http://www.xaba.ro/i...n&keres=&page=1

#18 Useril este offline   Erik 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 108
  • Inregistrat: 17-May 12

Postat 04 October 2012 - 11:47 AM

Am citit intro care ca la scare de 1/72 este bine sa adaug la culorile de baza 30 -40 % culoare alba ca sa fie mai real si cu cat este scara mai mica 1/100 se adauga ma mult si cu cat este scara mai mare 1/48; 1/32 cu atat se adauga mai putin.

Ce parare aveti ?

#19 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12651
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 October 2012 - 03:40 PM

Uita, e o prostie! Verdele nu se deschide la culoare cu alb, ci cu galben, de exemplu. Daca avionul e negru sau alb, cum reduci culoarea la scara????? La vremea respectiva sa scris despre asta.
Daca poti vedea culorile RLM70/71/76 de la Model Master (care respecta acest "principiu") si pe cele de la Gunze, o sa te convingi singur.

#20 Useril este offline   Erik 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 108
  • Inregistrat: 17-May 12

Postat 18 October 2012 - 08:57 PM

Buna,

Va mai pun cateva poze cu Junkers-ul meu, am reusit sa-l vopsesc mai am in unele locuri de retusat si putin aranjat. In mare arata destul de OK.
Va las pe voi sa spuneti daca e OK
:hi:
Imagine atasata: DSCN2226.JPG
Imagine atasata: DSCN2228.JPG
Imagine atasata: DSCN2229.JPG
Imagine atasata: DSCN2234.JPG
Imagine atasata: DSCN2249.JPG
Imagine atasata: DSCN2251.JPG
Imagine atasata: DSCN2253.JPG

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi