Forum Machete,Modelism,Hobby: Nakajima Ki-44 Sentai 23th "Home island defence in 1944" - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Nakajima Ki-44 Sentai 23th "Home island defence in 1944" Hasegawa 1/48

#1 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 21 July 2012 - 02:43 PM

Buna ziua vreau sa va prezint un alt japonez facut de mine este vorba de Nakajima Ki-44 II Otsu din grupul sentai 23th pentru apararea japoniei de bombardierele americane,avionul nu este terminat mai am nevoie de ajutorul si sfatul vostru pentru terminarea avionului si diorama care va face parte avionul japonez.

Nakajima Ki-44 a fost un avion de lupta, cu un singur motor, folosit de armata aeriana imperiala japoneza in al Doilea Razboi Mondial. Acest tip de avion a zburat pentru prima data in 1940 si a intrat in serviciu in 1942. Numele de cod dat de aliati a fost “Tojo”; denumirea data de armata japoneza a fost “Army Type 2 Single-Seat Fighter”.
A fost maiputin manevrabil decat predecesorul sau, agilul Ki-43, iar pilotilor nu le placea vizibilitatea scazuta spre terenul de aterire, viteza sa mare de aterizare si restrictiile severe de manevrare. Totusi, era evident ca Ki-44 era superior ca avion de lupta in comparative cu Ki-43. In plus, armamentul de baza a fost cu mult superior, Ki-43-ului cu mitralierele de 12.7 mm. Aceste caracteristici faceau luptatorul, in ciuda restrictiilor de performare la altitudine, un B-29 Superfortress interceptor folositor si superioritatea armamentului fiind una dintre cele mai importante prioritati ale comandamentului aviatiei japoneze in timpul ultimului an de razboi.
Nakajima a inceput dezvoltatrea lui Ki-44 in 1940, ca un simplu interceptor, cu accent pus mai degraba pe viteza si rata de urcare, decat pe manevrabilitate. Specificatiile armatei japoneze au cerut ca acesta sa aiba viteza maxima de 600km/h la 4.000 m, plafon ce trebuia atins in cinci minute. Introducerea, la aparatul cu serie 11, a asa ziselor combat flaps, a sporit considerabil amnevrabilitatea aparatului. Armamentul consista intr-o pereche de mitraliere de 7.7 mm si una de 12.7 mm.
Motorul selectat pentru noul interceptor a fost Ha-41, motor dubla stea, cu 14 cilindrii, inital destinat pentru a fi folosit la bombardiere. Desi Ha-41 nu a fost alegerea ideala din cauza diametrului mare, echipa de ingineri a fost capabila sa uneasca acest motor cu un fuselaj cu o sectiune mica. Pentru a atinge scopurile aripile qau fost diminuat, ducind la o incarcare alara mare si o viteza mare de coborare, lucruri ce puteau fi descurajatoare pentru pilotul japonez obisnuit, care era mai obisnuit cu avioanele care aveau o aripa cu incarcare lara mica, ca cea a predecesorilor lui Ki-44, Ki-43 si Ki-27.
Operațiunile au inceput cu o singură unitate experimentala, Chutai 47 (aer companie independentă) ("Kawasemi Buntai", unitate Kingfisher) trimise la Saigon, Indochina în decembrie 1941 cu o nouă unitate sub comanda majorului Toshio Sakagawa.
Unitatea a devenit ulterior Sentai 47. Mai multe Ki-44 au fost trimise mai tarziu in China şi altele au fost folosite pentru apararea puţurilor de petrol în Sumatra, Indonezia, teatrul de operațiuni China-Birmania-India, Filipine, apararea metropolitana japoneza (în principal concentrat în jurul marilor oraşe industriale ale Japoniei) și chiar operatiunile Kamikaze, în ultimele stadii ale războiului."

Niste poze cu macheta avionul in stadiul de lucru cum este acuma

Imagine atasata: DSC01193.JPG Imagine atasata: DSC01194.JPG

Imagine atasata: DSC01195.JPG Imagine atasata: DSC01196.JPG

Imagine atasata: DSC01197.JPG Imagine atasata: DSC01219.JPG

Imagine atasata: DSC01220.JPG

Si o poza cu profilul color care ma inspirat poza provine dupa sit-ul WINGS PALETTE

Imagine atasata: 65_6_b1.jpg

Voi astepta ajutorul si sfaturile voastre pentru a termina avionul si sa realizez o diorama cu acesta.

Va Multumesc,
Darla Mihai

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 23 July 2012 - 02:52 PM


#2 Useril este offline   Cassin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 08-April 06
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Machete statice avioane de orice fel (de preferinta cu elice din WW II) 1/72

Postat 21 July 2012 - 05:10 PM

Mai frate, ce scrii acolo parca nu e deloc in limba romana, zici ca e traducere goagal. N-ar fi fost deloc rau sa-ti revizuiesti scrierea.

#3 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1778
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 21 July 2012 - 10:10 PM

Salut, Jijule. Ne-am cunoscut si am discutat in cateva ocazii.
Ceea ce am incercat sa-ti transmit atunci, am sa-ti spun acum pe sleau. Daca te vei comporta copilareste (de altfel adecvat varstei tale), nu vei fi luat in serios de majoritatea modelistilor, care in general au trecut de varsta studentiei si au o oarecare experienta in relatiile inter-umane.
O "google translate" din engleza in romana pe acest forum mi se pare mistocareala. Mai bine puneai "wiki-link"-ul si il citeau doritorii.
Acuma si despre macheta - nici macar nu stim la ce scara e modelul, ca sa ne dam seama de nivelul expectat pentru detaliere, sau finish. Am sa incerc totusi un raspuns (sumar, pe masura prezentarii): daca e la 32, atunci mai ai foarte mult de lucru la el; daca e la 48, mai ai mult de lucru la el; daca e la 72, mai ai ceva de lucru la el; iar daca e la 144, atunci e acceptabil.
Succes.

Aceasta postare a fost editata de alexelu_marinelu: 21 July 2012 - 10:13 PM


#4 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 21 July 2012 - 10:44 PM

Stiu alexelu_marinelu ca traducerea care am facut-o cu google nu e cea mai potrivita.Voi reface traducerea maine cu ajutorul unui program de traducere mai bun decat google,imi pare rau ca m-am grabit sa traduc cu google si nu cu un program de traducere mai bun.Avionul este la scara 1/48 eu am scris la denumirea topicului ca este un Ki-44 de la Hasegawa 1/48 si as vrea sa realizez o diorama cu acest avion la care lucrez,acuma eu am vazut ca in timpul celui Deal Doilea Razboi Mondial in japonia pistele de aterizare a avioanelor erau facut din placi de beton eu as vrea sa realizez aceste placi de beton din ipsos dar nu stiu cam ce lungime si latime ar avea la 1/48 si deacea am cerut ajutorul persoanelor dupa acest sit,si un link cu ce as vrea sa realizez http://www.aircraftr...es.php?id=4080.
Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu aceasta diorama.

Va Multumesc,
Mihai

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12650
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 July 2012 - 07:56 AM

Citeaza

Voi reface traducerea maine cu ajutorul unui program de traducere mai bun decat google
Eu zic sa nu te mai chinui, motoarele de traducere folosesc cuvinte uzuale, tu ai nevoie de cuvinte tehnice. Ti-am dat un exemplu de cum poti face tu singur traducerea din romana in ...romana.
Legat de pista, fa o comparatie intre o dimensiune a placii de beton, pe care nu o cunosti (cea dintre virful torpilei si roata), si diametrul rotii avionului (stii ca e la scara 1/48), dimensiune pe care o stii si, folosind regula de trei simple, poti afla dimensiunile dalei de beton.

#6 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 08 November 2012 - 07:05 PM

Buna seara mai postez niste poze cu Ki-44 si cu baza dioramei care va fi o pista de avionului,voi posta pozele facute cu aparatul de fotografiat.
La avion i-am marit petele de camuflaj si urmeaza sa ii dau cu un wash negru ca sa para mai murdat avionul meu eu cred ca sunt cam pe la jumate cu lucrul la acest avion.

Imagine atasata: DSC01957.JPG Imagine atasata: DSC01958.JPG

Imagine atasata: DSC01959.JPG Imagine atasata: DSC01960.JPG

Baza dioramei este o placa de OSB de 8mm peste care am venit cu niste placi subtiri de 2mm grosime care imita asa zisele placi de beto a pistelor japoneze din perioada celui De-al Doilea Razboi Mondial.Diorama va avea pe ea avionul Ki-44 si accesori un steag al armatei japoneze,un pilot si un ofiter japonezi si ma mai gandesc ce sa mai adaug daca aveti idei si sfaturi cum sa fac aceasta diorama mai atractiva sunt bine venite.

Imagine atasata: DSC01970.JPG Imagine atasata: DSC01971.JPG

Imagine atasata: DSC01972.JPG Imagine atasata: DSC01973.JPG

Imagine atasata: DSC01974.JPG Imagine atasata: DSC01975.JPG

Aceasta postare a fost editata de jiju: 08 November 2012 - 07:06 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi