Forum Machete,Modelism,Hobby: Diorama King Tiger vs T34 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Diorama King Tiger vs T34

#1 Useril este offline   hora71u 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 18-June 12

Postat 23 June 2012 - 03:49 PM

Salutare tuturor.

Ma numesc Horatiu, sunt medicinist si m-am decis sa ma reapuc de un hobby mai vechi.

Am in cap o diorama (proiect ambitios dealtfel) in care un king tiger face conserva un t34.

Ma intereseaza ce sugestii ati avea pentru realizarea exploziei la T34.
Ce parere aveti despre produsele scalerama pentru realizarea fumului ?

Inca o intrebare ar fi la ce va ganditi voi (solutii de constructie) cand auziti despre plasa de camuflaj pt king tiger / vegetatie pe post de camuflaj pt king tiger.
Sunt binevenite sfaturi despre locatie, mediu, anotimp, baza dioramei per se etc...
Ma gandeam la o batalie in jurul Budapestei (numai ca fiind iarna, optiunea cu vegetatia pica)
Scala ar fi 1:35.

King tiger-ul e dragon 1:35 cu zimmerit si photoetch. T34 ramane de achizitionat

Best regards

#2 Useril este offline   blue wolf 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 13-March 06

Postat 24 June 2012 - 05:23 PM

Salut si bine ai venit.

In planul tau pentru diorama s-au strecurat cateva "greseli" daca vrei sa iasa ceva Real, daca nu diorama va intra sub umbrela lui "What If"
1. King tiger-ul nu avea nevoie sa faca conserva un T 34 ( nu stiu nici daca era posibil ), era suficient un proiectil! Astea sunt efecte de film si nu prea tin de realitatea evenimentelor.
2. King tiger-ul nu folosea camuflaj vegetal ( din ce stiu eu )
3. La aplicarea zimerit-ului sa renuntat in septembrie 1944 ( pentru toate blindatele ), in consecinta pe frontul de est se intalnesc rar ( sau deloc ) king tiger cu zimerit, singurul la care ma pot gandii este tancul cu numarul 502 din polonia, inmatricularea este data in kitul zvezda de king tiger ( dar atentie este capturat de sovietici ) o alta posibilitate ar fi (dar nu sunt sigur ca au avut zimmerit ) king tiger-urile din fostul sPzAbt 503 redenumit schwere-Panzer-Abteilung Feldherrnhalle pentru operatiunile Konrad si care dupa capturarea budapestei sa retras spre cehia. sPzAbt 509 nu a folosit king tiger cu zimmerit in lupta.

Optiuni "what if" sunt infinite! si nu te poate contrazice nimeni ;-)
Spor sa ai! AlexO

#3 Useril este offline   hora71u 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 18-June 12

Postat 24 June 2012 - 10:00 PM

Sper sa n-o iei personal dar te contrazic :D
First of all, cand am zis conserva ma refeream la genul de ... diorama "one shot, one kill" adica... KT trage un proiectil iar T-ului rusesc ii sar toate suruburile posibile si imposibile. E drept ca "conserva" te face sa te gandesti mai degraba la strivire. Am vazut o idee asupra exploziei pe care mi-as dori s-o recreez aici : -> <-
Se merita comandat asa ceva sau ai vreo alta idee pentru fum si explozie ? Marturisesc faptul ca nu am atat de multa experienta in ale modelitului.

King tiger-urile foloseau camuflaj vegetal (e un documentar pe youtube luat de pe history channel care arata ca dupa ce au inceput aliatii sa monteze rachete pe avioane, panzerele depindeau foarte mult de verdeata pentru camuflaj).
Cel pe care-l am eu are posibilitatea inmatricularii pentru frontul de est in budapesta. Stiu ca un batalion nemtesc patrula budapesta pentru a preveni o eventuala tradare in fata rusilor.
Si-acum, mai am o intrebare, cu speranta ca n-o sa ma penalizeze nimeni : Ce parere aveti despre acest airbrush : http://www.picturaon...e/prod_346.html
Se merita cumparat ? Mi-as dori o scula care sa tina ceva timp si sa fie si buna.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 25 June 2012 - 09:11 AM
Motiv editare: citat inutil


#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12652
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 June 2012 - 09:29 AM

Evolution Silverline este un aerograf de calitate foarte buna, varianta avind si avantajul ca are doua duze. Trebuie doar sa stii sa lucrezi cu el, aerograful in sine nu face nimic daca mina ce-l minuieste nu are oarce indeminare...
Inca ceva, mai ai nevoie si de un compresor, deci gindeste-te la investitia totala...
Cit despre treaba cu vata...ma abtin sa comentez!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 25 June 2012 - 09:30 AM


#5 Useril este offline   OldHammer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 852
  • Inregistrat: 23-March 12
  • Location:Chisinau, Republica Moldova
  • Interests:Blindate

Postat 25 June 2012 - 11:50 AM

Spor la lucru)!
T-34 de la ce producator?

#6 Useril este offline   hora71u 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 18-June 12

Postat 25 June 2012 - 03:14 PM

@ Z-mare - cam asta ar fi si compresorul ochit. Mai trebuie si alte componente de care nu stiu eu ?
http://www.picturaon.../prod_1396.html
De ce te abtii in privinta vatei. Propui vrei tehnica mai buna ?

@OldHammer - inca nu mi-am luat T34. Any suggestions ?

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12652
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 June 2012 - 04:38 PM

Acel compresor, destul de scump pentru ce stie sa faca, ar mai avea nevoie de un rezervor de aer.
Un astfel de rezervor este util din doua puncte de vedere: 1. asigura o curgere fara pulsatii a aerului si 2. motorul nu merge "la foc continuu".
Incearca sa cumperi unul de pe forum sau incearca asa ceva: http://www.cartula.r...t-aer-aerograf/
In privinta simularii exploziei, dupa opinia mea, nu exista nimic viabil.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 25 June 2012 - 04:42 PM


#8 Useril este offline   hora71u 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 18-June 12

Postat 25 June 2012 - 08:45 PM

Cand poti, te rog sa-mi recomanzi si mie un compresor bun si de unde sa-l iau. Pe cat posibil si la un pret rezonabil.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 26 June 2012 - 08:38 AM


#9 Useril este offline   Danu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 328
  • Inregistrat: 02-August 05

Postat 25 June 2012 - 10:45 PM

blue wolf a clarificat destul de bine problema zimmeritului. O idee ar fi asta, desi nu este chiar ceea ce ai tu in minte (altadata erau si poze, dar nu le mai gasesc dupa ce au reorganizat site-ul): kingtiger_bloopers
Pentru camuflajul vegetal s-au adoptat carlige si suporti speciali pentru sarme care sa il sustina, insa asta se intampla spre sfarsitul razboiului preponderent in vest, si, asa cum scria si blue wolf, nu prea am vazut Kingtiger cu camuflaj vegetal pe el (fie din neglijenta echipajelor fie din prea multa incredere in tanc)
In legatura cu T34-ul, daca nu vrei sa prezinti o 'intalnire' in care efectiv i-a sarit in calea Kingtiger-ului nu o sa poti sa descrii realist distanta uzuala de angajament (hai nu 1500-2000m, distanta avantajoasa pentru 8.8cm/L71, insa si 500m la scara 1/35 inseamna peste 14m). Cel mai elegant poti sa faci panzer-ul trecand pe langa epava victimei sale (care ardea de minute bune probabil).
Daca alegi totusi sa faci o intalnire de apropiere mai 'exploziva', ai face bine sa te documentezi: daca a existat (si gasesti documentatie despre unitatile Tiger gramada) atunci poti sa o invoci si nimeni nu mai carcateste nimic - de curand am gasit o fotografie cu 3 Panther A distruse in coloana pe la spate de un singur T70 (!!!), deci asemenea fapte aparent incredibile s-au intamplat. Trebuie sa iei in considerare faptul ca 'de aproape' T34 era mai avantajat de agilitatea lui si de viteza superioara de rotatie a turelei.

In rest.... spor la modelit

#10 Useril este offline   hora71u 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 18-June 12

Postat 25 June 2012 - 11:19 PM

Imi place sugestia cu KT-ul pe langa victima :D (intr-adevar nu ma gandisem la distanta dintre cele 2) In cazul asta pica si ideea exploziei. Ramane de gandit serios cum as putea sa fac T-34 sa para ars pe dinauntru si fumegand...
legat de cele 3 Panther facute pe la spate.... probabil erau surzi si orbi tanchistii....
Vreo sugestie pentru macheta de T34 ?

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 26 June 2012 - 08:40 AM
Motiv editare: citat inutil


#11 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 26 June 2012 - 08:05 AM

Salut,
parerea mea este ca simularea exploziei cu vata sau orice alt fel de microfibra nu este realista.
In vederea de aproape, specifica imaginilor care descriu orice macheta, se va vedea de la o posta ca este vorba despre un fake. Ceea ce s-a vazut in clipul postat nu m-a convins, mai ales ca imaginile erau prezentate de la o oarecare distanta, rezolutia de filmare fiind si ea mica.

Parerea mea este ac singurul caz in care un efect de explozie este bine redat este acela al efectelor computerizate bine lucrate care se regasesc in filme.

Ca exercitiu insa, daca doresti, poti incerca sa vezi cum va iesi, alegerea iti apartine.
spor la lucru

P.S. Exista foarte multe reviste de specialitate unde se prezinta modul de punere in scena a unor blindate avariate sau nu.
De exemplu Modelar nr.6/2007 descrie un T34 intre ruine, sub o ploaie de caramizi.

#12 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12652
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 June 2012 - 08:42 AM

Citeaza

te rog sa-mi recomanzi si mie un compresor bun si de unde sa-l iau
Intreaba-l pe tata Gugle, el are mai mult timp decit mine. :whistle:

#13 Useril este offline   abenader 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 179
  • Inregistrat: 26-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2012 - 11:40 AM

Salut

Referitor la redarea exploziei unui tanc chestia cu vata sau fibrele sintetice sunt de efect doar daca ai foarte multa experienta in a reda coloanele de fum si foc in asa fel incat sa para cat de cat real .Dar eu iti recomand sa redai acel T-34 dupa explozie ar parea mai realist ,adica: turela aruncata alaturi ; pe-a locuri inegrit de fum ;ceva fiare contorsionate pe langa el ; cateva ramasite pamantesti (segmente) imprastiate ale ,,norocosilor,, ocupanti si mai lasa-ti imaginatia sa zburde .Si Tiger-ul trecand triumfator pe langa epava.Ei ce zici?Aceasta este idea mea, daca ai alta mai buna si mai bine. Spor la treaba :hi:

#14 Useril este offline   hora71u 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 18-June 12

Postat 26 June 2012 - 07:12 PM

feast your eyes on this :D


#15 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 26 June 2012 - 08:28 PM

Şi eu votez pentru chestia cu "trecānd pe lāngă victimă", din aceleaşi motive ca cele expuse mai sus, plus altul - dacă īl faci exact īn momentul exploziei, nu crezi că vei avea o senzaţie de "Ce naiba, ăsta nu mai arde odată ?". Iar o explozie statică nu e prea interesantă, IMHO.
Serios vorbind, e foarte greu să faci o explozie veridică, plus argumentul ăla cu distanţa dintre tancuri, redusă la scară. Varianta cu "trecānd ....." e mai prudentă şi cu şanse mult mai mari de reuşită.
Dar chiar aşa, cu rămăşiţe umane, poate şi bălţi de sānge?

#16 Useril este offline   hora71u 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 18-June 12

Postat 26 June 2012 - 09:30 PM

:)))) mi-a placut aia cu balti de sange :crazy::diablo:

#17 Useril este offline   abenader 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 179
  • Inregistrat: 26-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2012 - 05:18 PM

Dar nu a fost vorba de balti de sange ci doar de ,,piese,, ici colo.:bang:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi