Forum Machete,Modelism,Hobby: Un program CAD free si uriasa sa biblioteca de modele - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Un program CAD free si uriasa sa biblioteca de modele

#1 Useril este offline   triscuit 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 18-July 09

Postat 18 July 2009 - 03:50 AM

Un program CAD free si uriasa sa biblioteca de modele

Am descarcat un program CAD free numit SketchUp de la adresa urmatoare:
http://sketchup.goog...wnload/gsu.html

Softul dispune de o mare colectie de modele, tot free (a se vedea linkul de mai jos):
http://sketchup.goog...om/3dwarehouse/
Exista avioane, tancuri, vapoare, case, aragaze, mobila, locomotive, motoare cu abur, Dacia Logan, tot ce vrei.
Unele proiecte sunt mai simple, altele complexe.

Ma gindesc, in ultima vreme, sa realizez un model functional de circa 75 cm - 1 metru lungime al lansatorului de rachete intercontinentale:
MAZ 7916 Ballistic Missile Carrier
(atentie modelul are 8 mega si s-ar putea sa blocheze unele calculatoare mai vechi).

Rachetomodele am construit, cu telecomenzile si microcontrollerele am experienta. Totusi, nu ma facut niciodata un automodel pe roti.
Ceea ce ma sperie putin este existenta a cel putin 5 axe cu roti de directie la MAZ 7916. Nu stiu daca este fezabil sa realizez asa ceva.
A mai construit cineva modele functionale cu mai multe rinduri de roti directoare. Sunt probleme deosebite?

Aceasta postare a fost editata de triscuit: 18 July 2009 - 03:55 AM


#2 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 18 July 2009 - 07:43 AM

Vezi postareatriscuit, la 18 Jul 2009, 04:50, a spus:

A mai construit cineva modele functionale cu mai multe rinduri de roti directoare. Sunt probleme deosebite?


Te afli pe un forum dedicat machetelor statice.
Pentru probleme tehnice de genul celor de care ai nevoie exista forumul modelism.info.ro.
Pune intrebarea acolo. Baietii sunt capabili si saritori.
Aici te putem ajuta doar cu partea de tehnici pentru construirea de macheta.

Bafta!

#3 Useril este offline   DragosP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 22-June 07

Postat 18 July 2009 - 04:20 PM

Personal sunt curios cum vei transforma acel model 3D in ceva construibil , ca sa nu mai zic si functional, mai precis cata rabdare vei avea.

#4 Useril este offline   triscuit 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 18-July 09

Postat 18 July 2009 - 06:42 PM

Desenul camionului acela pe 14 roti este compus din obiecte reprezentind partile sale componente cum ar fi: cabina, tubul rachetei, suspensiile, etc.
Poti extrage aceste obiecte separat pe foi diferite. De asemenea, exista posibilitatea explodarii obiectelor si divizarii lor in piese care pot fi realizate din una doua sau trei proiectii tiparibile pe hirtie.

#5 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 19 July 2009 - 01:24 PM

poti realiza un astfel de proiect sa vad si eu cum e?

#6 Useril este offline   triscuit 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 18-July 09

Postat 19 July 2009 - 08:59 PM

Mi-ar trebui o masina, ceva ca in desen, pentru a sculpta, in mod precis, blocuri de lemn sau alt material usor prelucrabil, pentru negative.
A lucrat cineva cu asa ceva. Este greu de gasit (confectionat) o asemenea masina?

Ce se vede in desen este un bloc de lemn prins intr-o menghina, asupra caruia actioneaza un cap rotativ de prelucrare.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: FrezaLemn.JPG

Aceasta postare a fost editata de triscuit: 19 July 2009 - 09:03 PM


#7 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 19 July 2009 - 09:51 PM

Prietene, ceaa ce vrei tu este un CNC si daca vrei sa sti ce si cum, uzeaza te rog de site-ul pe care deja ti l-am indicat ca nu ti l-am dat dor ca sa ma aflu in treaba.
Acolo exista sectiune speciala legata de fix de intrebare ta pe langa ce te interesa in legtura cu directia pe mai multe axe de roti.

Bafta!

#8 Useril este offline   triscuit 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 18-July 09

Postat 19 July 2009 - 10:20 PM

1) Am pus acolo exact aceeasi intrebare si am primit un raspuns asemanator. "Du-te pe alt forum". Va trebui probabil sa merg pe "Google Patents" si sa iau de acolo niste scheme si date tehnice pentru un camion greu cu mai multe rinduri de roti directoare.

2) Daca pe forumul asta toti participantii se ocupa cu asamblarea si vopsirea kiturilor cumparate din oras atunci este evident ca nu am ce cauta aici. Modelismul adevarat presupune confectionarea de machete din materii brute. Kiturile sunt mai mult pentru femei.

3) Nu este vorba de nici un CNC. Este o unealta improvizata dintr-o masina de gaurit, o menghina si o masa cu niste gradatii.
Aveam asa ceva undeva pe la atelierul scolii insa au trecut atitia ani de cind am terminat si nu mai stiu cum era facuta. In orice caz era confectionata artizanal de catre tatal unui elev, strungar de meserie (pe strung ordinar fara comanda numerica).

Aceasta postare a fost editata de triscuit: 19 July 2009 - 10:22 PM


#9 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 19 July 2009 - 10:35 PM

Imi pare rau, dar se pare ca ai ori o problema de comunicare in general ori cunostintele tale tehnice sunt destul de slabute.
Directia aia de facut pe o masina RC nu-i nici o mare inginerie indiferent pe cate randuri de roti "este".
Masina aia derspre care vorbesti tu dintr-o bormasina care se poate misca pe verticala, cu o menghina montata pe o masa care se misca in doua planuri dupa niste gradatii se numeste freza.
Noi ca niste amarasteni de montatori de kituri nu avem insa cunostintele tehnice necesare pe care sa ti le oferim in sprijinul proiectului tau.
Imi pare rau ca nu te pot ajuta.

Bafta!

#10 Useril este offline   triscuit 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 18-July 09

Postat 19 July 2009 - 10:55 PM

1) Se misca pe o singura axa. Nu poate face modele circulare. Cind lucrezi cu o asemenea masina ai impresia ca tragi la rindea. Mereu impingi blocul de lemn sau capul de prelucrare si ii ajustezi inaltimea si unghiul de atac.

2) Forumul pe care l-ai indicat are nu mai putin de 1 subiect, lansat pe 19 Noiembrie 2007, la capitolul "Solutii mecanice pentru realizarea unui CNC". Nu pare de prea mare folos.

Aceasta postare a fost editata de triscuit: 19 July 2009 - 11:08 PM


#11 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 19 July 2009 - 11:19 PM

Asa cum iti spuneam: improvizatia in acuza este o freza si are posibilitati limitate.
Daca nu esti pretentios la complexitatea formelor si fai si prelucrari manuale este chiar ok.
Complexitatea lucrarii tale. insa, nu necesita prelucrari pe utilaje.
Fratele DragosP nu ti-a pus o intrebare chiar la misto. Iti vor trebui niste planuri adevarate (fie ca le generezi cu un program fie ca le desenezi tu de mana) dupa care sa faci "caroseria".
Daca vrei ca in interiorul caroseriei sa faci piese in miscare, atunci, caroseria este caroserie.
Trebuie sa ai loc de servouri, receptor, motor, variator (electronic daca e electric) ... poate rezervor (daca e cu combustie interna) si in situatia asta, prelucrarea pe frezasau chiar CNC este fara rost. Daca vei dori insa sa faci un calapod pentru vacuformarea "caroseriei" tot n-ai nevoie. Lemn de tei, o trusa de dalti si spiral special de 1,5 - 2 mm sunt suficiente ... si o masina de vacuformat. Despre asta chiar vei gasi oarece detalii aici pe foum.
Despre directie ... chiar nu-i de forumul asta. Cand ma intorc din delegatie o sa-ti povestesc pe PM .

Bafta!

#12 Useril este offline   rares 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 19-October 08

Postat 20 July 2009 - 12:03 AM

;-)
devine amuzant ....

totusi, daca tot e de improvizat, eu recomand a se desface o masinuta ordinara cu telecomanda. se gasesc componente de directie, transmisie si suspensie.
in revista Modelism, intr-un numar de prin 1985-1986 este prezentat chiar si un diferential. exista de asemenea o masinuta de "formula 1" ce are integrate toate cele enumerate mai sus.

#13 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4802
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 20 July 2009 - 12:14 AM

-----------2) Daca pe forumul asta toti participantii se ocupa cu asamblarea si vopsirea kiturilor cumparate din oras atunci este evident ca nu am ce cauta aici. Modelismul adevarat presupune confectionarea de machete din materii brute. Kiturile sunt mai mult pentru femei.--------------------------------- :wacko: / Zi-le Loredana ! MAI VREEM ! ;-)

#14 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 20 July 2009 - 12:19 AM

Citeaza

2) Daca pe forumul asta toti participantii se ocupa cu asamblarea si vopsirea kiturilor cumparate din oras atunci este evident ca nu am ce cauta aici. Modelismul adevarat presupune confectionarea de machete din materii brute. Kiturile sunt mai mult pentru femei.


Nu te supara, dar aici, la noi, la pensionul de domnisoare, asta-i situatia. Montam kituri, le mai imbunatatim, mai facem si de la zero, unele dintre noi... Ba chiar ne facem si propriile unelte, desi suntem niste fiinte gingase si sensibile, noi fetele. E la fel de adevarat, cum suntem mai de la tara, fete simple din popor, nu stim ce inseamna modelismul "adevarat".
Asta nu schimba cu nimic faptul ca exista un profil clar al forumului, si anume machete statice. ;-)

Lasand deoparte gluma, ce vrei tu se face extrem de banal. Daca insa te-ai blocat la a face o masina pentru prelucrarea unui bloc de lemn de genul celei pe care o descrii, mi-e teama ca un mecanism de directie pe osii multiple se va dovedi cu mult mai complex de atat.

Oricum, pentru a fasona un bloc de lemn pentru ce ai tu nevoie, poti si cu o pila si o coala de smirghel. Plus ceva carton, din care decupezi sabloane pentru a verifica fomele. Ultimele cateva sute de ani n-a dat gres metoda. Toti modelistii adevarati asa procedeaza.

Uite si o ilustrare a metodei de a obtine un obiect complex dintr-un bloc de lemn: http://www.smcars.net/forums/miscellaneous...block-wood.html
Dupa cum vezi, omul s-a descurcat lejer fara o masina precum cea care-ti ridica probleme

#15 Useril este offline   triscuit 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 18-July 09

Postat 20 July 2009 - 06:01 AM

Vezi postareacartula, la 20 Jul 2009, 00:19, a spus:

Uite si o ilustrare a metodei de a obtine un obiect complex dintr-un bloc de lemn: http://www.smcars.net/forums/miscellaneous...block-wood.html
Dupa cum vezi, omul s-a descurcat lejer fara o masina precum cea care-ti ridica probleme


Multumesc.
In sfirsit o informatie foarte buna, la subiect (si care demonstreaza clar ca forumul de fata nu este pension).

Dupa cum vad, aceasta tehnica a sculptatului in lemn nu cred ca ma va ajuta prea mult.
Ma gindesc sa desfasor camionul in genul desenelor pentru a face din carton un model, doar ca in loc de carton sa utilizez tabla subtire de cupru pe care sa o lipesc cu cositor. Pe urma dau cu chit, slefuiesc si vopsesc.
Are cineva experienta cu tehnica asta?

#16 Useril este offline   rares 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 19-October 08

Postat 20 July 2009 - 08:02 AM

Sa confectionezi modelul din tabla de 0.2-o5 nu este dificil iar cositorirea nu ridica probleme deosebite. Totusi, daca doresti sa realizezi un model functional, atunci GREUTATEA conteaza.
o solutie relativ simpla si rapida este sa realizezi un bloc din polistiren extrudat de dimensiunile necesare din care sa "sculptezi" forma caroseriei. Modelul obtinut poate fi folosit pt. realizarea unei caroserii din fibra de sticla. Mult mai usoara si la fel de durabila.
se pot realiza mai multe module ce se asambleaza ulterior pe un sasiu metalic.

#17 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 20 July 2009 - 01:47 PM

Partea cu desfasuratele merge daca obiectul e format din fete plane. Daca ai forme ceva mai complexe, nu scapi fara lemn sau un alt material pe care sa-l fasonezi. Oricum, desfasurata te ajuta si aici pentru a obtine forma initiala. Chiar dintr-un 3D poti obtine sectiunile cu care sa te ajuti la fasonare.

Ref. la tabla+cositor, merge, dar la fel, suprafete plane in principal. In plus, trebuie sa tii cont ca o imbinare prin cositorire trebuie ranforsata pe interior tot cu o bucata de tabla, lipirea muchie la muchie a doua table nu-i din cale afara de rezistenta in mod normal.

Cea mai buna si mai folosita solutie pentru ce vrei tu este, cum s-a spus si mai sus, obtinerea unui model din lemn/alte materiale, care sa fie 'pozitivul' pentru obiectul final, din fibra de sticla/carbon.

#18 Useril este offline   triscuit 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 18-July 09

Postat 20 July 2009 - 07:04 PM

Vezi postarearares, la 20 Jul 2009, 08:02, a spus:

Sa confectionezi modelul din tabla de 0.2-o5 ...


Ti-am vazut doua dintre proiecte (http://www.cartula.r...;hl=fregata+254" target="_blank">1 si http://www.cartula.r...c...&hl=leopold" target="_blank">2) facute dupa fotografii din: polistiren, carton, rumegus, sirma, chibrituri, etc.. Trebuie sa recunosc ca te pricepi sa realizezi lucruri mari din nimic, cum s-ar zice. Personal nu stiu daca am asemenea abilitati modelistice.

Poate intr-o zi te decizi sa executi o diorama cu modelul de mai jos undeva in taiga.
Topol-M

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SS_27_Stalin_Topol_M_RS_12M2_RT_2PM2_ballistic_missile_truck_MZKT_79921_Russian_Army_Russia_line_drawing_001.jpg
  • Imagine atasata: topol_m.jpg


#19 Useril este offline   triscuit 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 18-July 09

Postat 20 July 2009 - 07:38 PM

Vezi postareacartula, la 20 Jul 2009, 13:47, a spus:

Partea cu desfasuratele merge daca obiectul e format din fete plane. Daca ai forme ceva mai complexe, nu scapi fara lemn sau un alt material pe care sa-l fasonezi. Oricum, desfasurata te ajuta si aici pentru a obtine forma initiala. Chiar dintr-un 3D poti obtine sectiunile cu care sa te ajuti la fasonare.
...


1) Ar merge sa fac un model (grosier) de carton realizat dintr-o desfasurare plana a proiectului 3D din SketchUp, dupa care sa torn in el gips, rumegus amestecat cu aracet, sau spuma de izolat geamuri termopan cu scopul de a-mi realiza o matrita solida si sculptabila sau slefuibila pentru a o aduce la o forma cit mai precisa si detaliata?

2) Fibra de sticla stiu ca merge foarte bine pentru realizarea cocilor de barci. Nu conosc cit de nimerita este pentru a confectiona cabina unui camion ca MAZ.

#20 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 25 July 2009 - 09:51 PM

Nu te-ai gandit la polistiren?

(scuza avatarul,te rog:il am de la pension)

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 25 July 2009 - 09:52 PM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi